sklepjezdziecki Wyścigi konne w Polsce
Wyścigi konne w Polsce

Wyścigi konne w Polsce

 

Czy wyścigi konne zaliczają się do dyscypliny sportowej? Co to są wyścigi konne? Jakie konie biorą udział w wyścigach? W jakim wieku konie biorą udział w wyścigach? Kiedy koń może się ścigać? Jaki jest najszybszy koń? Wyścigi konne gdzie można zobaczyć? Jakie są zasady wyścigów konnych? Jakie są sławne polskie konie wyścigowe?

 

Wyścigi konne - czym są? 

Wyścigi konne są rodzajem rywalizacji sportowej, polegającej na pokonaniu w jak najkrótszym czasie określonego dystansu. Jeźdźcy "dżokeje" na koniach ścigają się po specjalnie przeznaczonych do wyścigów torach.
Wyścigi konne nie są zaliczane do dyscyplin olimpijskich. 

Jakie są rodzaje wyścigów konnych

Podział wyścigów konnych ze względu na chody:

Wyścigi w galopie,
Wyścigi w kłusie. 

Podział wyścigów konnych ze względu na rasę koni:

Wyścigi konne koni pełnej krwi angielskiej,
Wyścigi konne koni czystej krwi arabskiej. 
Wyścigi konne koni rasy małopolskiej, 
Wyścigi konne kłusaków, 
Wyścigi konne koni mieszanych ras. 

Podział wyścigów konnych ze względu na płeć koni:

Wyścigi konne klaczy,
Wyścigi konne ogierów,
Wyścigi konne obu płci,
Wyścigi konne ogierów i wałachów,
Wyścigi konne ogierów klaczy i wałachów. 

Podział wyścigów konnych ze względu na dystans:

Route jest to wyścig na dystansie jednej mili bądź dłuższym.
Sprint to wyścig na dystansie krótszym niż jedna mila.

Podział wyścigów konnych ze względu na wiek koni:

Derby 

W tej gonitwie ścigają się tylko konie pełnej krwi angielskiej w wieku 3 lat. 

3 główne rodzaje wyścigów konnych:

Flat Racing

Gonitwa płaska. Konie galopują po płaskim torze, bez przeszkód. 

Jump Racing (Hurdling)

Są to typowe wyścigi z przeszkodami, zazwyczaj odbywają się na dłuższych dystansach. Z reguły tu ścigają się konie, które przechodzą z flat racing na hurdle.

Boxed Racing

Są to wyścigi sprinterskie na krótkich dystansach.

Jakie konie biorą udział w wyścigach konnych?

W Polsce w gonitwach konnych biorą udział następujące rasy koni:

Konie czystej krwi arabskiej,
Konie pełnej krwi angielskiej (folbluty),
Konie półkrwi,
Kłusaki. 

daw mag grand prix DAW MAG, SIODŁO JEŹDZIECKIE GRAND PRIX

W jakim wieku konie mogą brać udział w gonitwach? 

W wyścigach konnych konie startują w wieku 2 lat. Inaczej jest w przypadku koni ras półkrwi, które zaczynają startować w wieku lat 3. Najpopularniejsze gonitwy to właśnie koni 2 letnich i 3 letnich.  

Kto może być zawodnikiem startującym na wyścigach konnych?

Aby stać się jeźdźcem biorącym udział w gonitwach konnych, trzeba spełniać podstawowe kryteria, jakimi jest mała waga i niski wzrost. Wszystko po to, by być jak najmniejszym balastem dla pędzącego konia. 
Na początku kariery startów w wyścigach jest się uczniem, później starszym uczniem przy 10 wygranych gonitwach, praktykantem dżokejskim, kandydatem dżokejskim jak się wygra 50 gonitw i wreszcie dżokejem przy 100 lub więcej wygranych. 
Droga do bycia sławnym dżokejem w wyścigach konnych jest naprawdę bardzo ciężka. 

Wyścigi konne - historia 

Wyścigi konne na Świecie zostały zapoczątkowane przez starożytnych Rzymian. Ścigali się oni końmi zaprzęgniętymi do rydwanu. Szczególne zamiłowanie do gonitw wykazywał cesarz rzymski Lucjusz Septymiusz Sewer. Nakazał on zbudować hipodrom w Bizancjum. 
Jednak tor wyścigowy z prawdziwego zdarzenia powstał w Chester i działał od 1540 roku. 
Pierwsze prawdziwe wyścigi konne na Świecie zorganizował angielski lord Derby w 1780 roku. 
W 1803 roku rozegrały się pierwsze wyścigi przeszkodowe. 

uvex exxential kask jezdziecki

UVEX
KASK JEŹDZIECKI

EXXENTIAL

Wyścigi konne w Polsce 

Historia wyścigów konnych w Polsce

Historia wyścigów konnych w Polsce zaczęła się w 1777 roku, gdy klacz hrabiego Kazimierza Rzewuskiego pokonała w dwukonnym wyścigu konia angielskiego posła sir Charlesa Whitewortha. Gonitwa ta miała miejsce na drodze z Woli do Zamku Ujazdowskiego. 
Dopiero w 1844 roku „Towarzystwo Wyścigów Konnych i Wystawy Zwierząt Gospodarskich w Królestwie Polskim” zorganizowało pierwsze regularne wyścigi konne na profesjonalnym torze. Mieścił się on na ul. Polnej w Warszawie, na polach Mokotowskich. Konie ścigały się tam aż do 1938 roku. 

W historii polskich wyścigów konnych przełomem był rok 1925 kiedy to  „Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni w Polsce” nabyło ok. 150 hektarów z większego kompleksu gruntów na Służewcu. Teren ten należał wtedy do dóbr wilanowskich. Został zakupiony w celu przeniesienia toru wyścigów konnych z Pól Mokotowskich poza granicę dawnej Warszawy. Tor Służewiec nie był wzorowany na zagranicznych hipodromach. Jego główny projektant warszawski architekt Zygmunt Plater-Zyberk (współpraca Juliusz Żórawski) zaprojektował go w oparciu o nowoczesne założenia i potrzeby w stylu funkcjonalistycznym i stylu okrętowy. 
Składał się z dwóch torów (piaszczystego toru treningowego, położonego na osi wschód - zachód oraz głównego, trawiastego toru o długości 2200 m, na którym odbywają się wyścigi płaskie, położonego na osi północ-południe wzdłuż ulicy Puławskiej) i trzech trybun. Trybuny skierowane na wschód w celu uniknięcia popołudniowego nasłonecznienia różnią się przeznaczeniem dla różnych grup użytkowników.
Wielkim dniem dla Toru Służewiec była sobota 3 czerwca 1939 roku, kiedy nastąpiło jego huczne otwarcie. W tym czasie był to najnowocześniejszy i największy tor wyścigów konnych w Europie.
Pierwszą gonitwą była przeznaczona dla 3-letnich koni IV kategorii, na dystansie 1600 metrów. Wygrał ją koń Felsztyn (Büves- Gibson Maid) przed Pontusem, Kockiem, Karioką II i Gondolą. Czas tej gonitwy wyniósł 1 minutę 42,5 sekund.

Organizacją gonitw w Polsce od 2008 roku zajmuje się Totalizator Sportowy. 
Sportowa i hodowlana strona wyścigów konnych należy do Polskiego Klubu Wyścigów Konnych. 

Polski Klub Wyścigów Konnych - Polish Jockey Club

Swoją działalność zaczął w 2001 roku jako państwowa osoba prawna na podstawie Ustawy o wyścigach konnych i przejął w imieniu Skarbu Państwa stary majątek przedwojennego Towarzystwa Zachęty do Hodowli Koni w postaci 140-hektarowego zespołu torów na Służewcu. Do zadań Polskiego Klubu Wyścigów Konnych należy zajmowanie się doskonaleniem i organizacją hodowli koni wyścigowych oraz działaniem na rzecz rozwoju gonitw w Polsce. Siedziba klubu mieści się w Warszawie. 

EGGERSMANN Musli dla koni bez owsa 
F-MUSLI, 30 kg
/

Najsławniejsze polskie gonitwy konne

Wielka Warszawska 

Jest to gonitwa dla koni 3 letnich i starszych, odbywająca się na Torze Wyścigów Konnych Służewiec. Powstała w 1895 roku. Jej inicjatorem był August Potocki. Wielka Warszawska to jedna z najważniejszych gonitw sezonu. 

Służewiec Derby

Sławetna, najważniejsza gonitwa dla 3 letnich klaczy i ogierów koni pełniej krwi angielskiej. 

Polskie tory wyścigów konnych

W Polsce działają 4 główne tory wyścigów konnych:

Tor Wyścigów Konnych Służewiec (Warszawa),
Tor Wyścigów Konnych Partynice (Wrocław),
Hipodrom Sopot,
Krakowski Tor Wyścigów Konnych (Buczków-Dąbrówka).

Oczywiście Tor Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie jest najsławetniejszym miejscem rozgrywania gonitw w Polsce. Jest on znany także w Europie i na Świecie. Szczególnie sławą szczycą się tu próby dzielności w których bierze udział ok. 1000 koni pełnej krwi angielskiej.

Najsławniejsze konie w historii wyścigów konnych w Polsce 

Klacz Demona xx (Masis – Dziwożona II po San II)

Ta wspaniała klacz wyścigowa biegała w wieku od 2 do 4 lat w tym: 18 razy zwyciężając w 14 gonitwach koni pełnej krwi angielskiej. Startująca na Służewcu. Trenerem Demony był Stefan Michalczyk, a do sukcesów przyczyniał się dżokej Mieczysław Mełnicki.

Klacz Dżamajka (Juror i Dżamira po Rutilio Ruf) 

Klacz wyścigowa która w wieku 3 lat, wygrywała we wszystkich swoich siedmiu startach. Wygrała Wielką Nagrodę Słowacji w Bratysławie. Dżamajka zarobiła ponad pół miliona złotych, a została kupiona za 10 tysięcy. 

Sławni polscy dżokeje 

Mieczysław Mełnicki 

Legendarny polski dżokej, który wygrał 1663 gonitwy. Zadebiutował jako 15-latek we Wrocławiu. W 1984 roku w ciągu trzech tygodni wygrał Derby w trzech różnych państwach na dwóch koniach. Ścigał się między innymi na znakomitej polskiej klaczy Demonie. Mieczysław Mełnicki był także cenionym trenerem. 

 

Na blogu naszego sklepu jeździeckiego znajdziecie ciekawe informacje dotyczącą każdej dyscypliny jeździeckiej. Oprócz tego, wiele pomocnych artykułów przygotowujących Was do zdania części teoretycznej egzaminu na Odznaki Jeździeckie PZJ.

 

Źródła:
torsluzewiec.pl,
"USTAWA z dnia 18 stycznia 2001 r. o wyścigach konnych",
pkwk.pl

 

Autor: Wiktor Zalewski 

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdzieckiKategorie blog
sklepjezdzieckiArchiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28
sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl