sklepjezdziecki Rodzaje wypełnienia siodeł
Rodzaje wypełnienia siodeł

Rodzaje wypełnienia siodeł

 

Jakie są rodzaje wypełnienia siodeł? Czym wypchane są panele w siodle jeździeckim? Jakie wypełnienie siodła jeździeckiego wybrać?

 

Niejednokrotnie pewnie słyszeliście porównanie źle dobranego siodła do chodzenia w złym rozmiarze butów. Chociaż takie stwierdzenie sprawdza się w obrazowaniu niektórych zagadnień, to nadal nie jest do końca trafnym porównaniem. Dlaczego? Ponieważ o ile nasze stopy są przystosowane do tego, by chodzić i biegać, o tyle konie nie wyewoluowały żeby nosić na grzbiecie jakikolwiek ciężar. Zwracamy na to uwagę, ponieważ problem niedopasowanego siodła jest o wiele poważniejszy w skutkach dla koni, niż dla nas za małe czy za duże buty, które mogą nas co najwyżej uciskać czy obcierać.

Ponieważ człowiek udomowił konie i stawia przed nimi zadania, do których nie zostały przez naturę przystosowane, priorytetem każdego jeźdźca powinien być szeroko pojęty dobrostan konia. Bez względu na to, czy nasz wierzchowiec jest sportowcem czy rekreacyjnym tuptusiem, chcąc użytkować konia wierzchowo, naszym obowiązkiem jest odpowiedni dobór i regularna kontrola dopasowania siodła do konia.

Oprócz dopasowania ważne jest jego wykonanie i jakość użytych materiałów. Budowa konia i umięśnienie grzbietu stale się zmienia i szybko może okazać się, że zachodzi potrzeba wprowadzenia korekty. Na szczęście w większości siodeł jest to możliwe poprzez dobicie paneli, uszczuplenie ich wypełnienia czy podniesienie różnego rodzaju wkładkami. 

Istnieje kilka podstawowych rodzajów wypełniaczy, które stosuje się w konstrukcji siodeł- decyzja należy do was, w zależności od osobistych preferencji, budżetu czy choćby dyscypliny jaką uprawiacie.

DAW-MAG Siodło jeździeckie HUBERT wszechstronne, standard


Wypełnienie paneli siodła kiedyś i dziś

Po pierwsze- co to są panele i po co nam one? Jeśli nie jesteś wtajemniczony w konstrukcję siodła, spieszę z krótkim wyjaśnieniem- powierzchownie mówiąc, panele są dwoma poduchami na spodzie siodła angielskiego, które stykają się z grzbietem konia po obu stronach kręgosłupa. Ich rolą jest przede wszystkim równomierne rozkładanie nacisku i ciężaru jeźdźca na grzbiet konia. Zanim jednak siodła przybrały taką a nie inną formę, minęło naprawdę sporo czasu.

Historia siodeł jest długa i sięga setki lat wstecz, dlatego materiały i całościowa konstrukcja obecnych siodeł różnią się diametralnie od swoich poprzedników. Siodła historyczne ulegały ciągłym zmianom tak, by polepszać komfort nie tylko jeźdźców ale i koni. Aby uzupełniać braki w umięśnieniu koni dla własnej wygody, zaczęto stosować skórzane wałki wypełnione końskim włosiem lub sianem. Takie „panele” zaczęto modyfikować aż w końcu w zaczęto flokowanać je pasmami wełny, mieszaniną wełny i włókien syntetycznych lub wyłącznie włóknem syntetycznym wypełniającym panel, co praktykuje się do dnia dzisiejszego.

Jednak oprócz tradycyjnego wypełniania paneli wełną, dziś możemy spotkać się też z wypełnieniem piankowym- syntetycznym lub naturalnym lateksem. W ostatnich latach rośnie też zainteresowanie panelami w których rolę wypełniacza odgrywa powietrze.
Każde z tych rozwiązań ma zarówno swoich zwolenników i przeciwników, dlatego warto przyjrzeć się zarówno wadom jak i zaletom poszczególnych wypełnień i wybrać najodpowiedniejsze dla siebie i swojego konia.

 

Jakie są rodzaje wypełnienia siodeł?

Wypełnienie wełniane siodeł

Najpopularniejszym wypełniaczem jest wełna owcza lub wełna syntetyczna powlekana silikonem.

Panele wełniane są miękkie i przez to z czasem takie wypełnienie się zbija- to sprawia, że panele lekko dopasowują się do konkretnego konia. Dlatego też siodło takie powinniśmy użytkować tylko na jednym koniu. Jednak aby wełna spełniała swoje zadanie jako wypełnienie, musi być zmieszana z włóknem syntetycznym, które poprawia jej sprężystość, zwiększa amortyzację i powoduje że wełna nie zbija się tak szybko i nie kulkuje. Jak dobrze wiemy, panele siodła muszą być całkowicie gładkie więc wszelkie grudki i nierówności są niedopuszczalne. Dlatego wielu producentów w celu uzyskania optymalnie gładkiej powierzchni, skórę od wewnątrz podkleja miękkim filcem a dopiero pozostała objętość paneli zostaje wypełniona mieszanką owczej wełny i waty/wełny syntetycznej.

Siodło z takim wypełnieniem jest o tyle dobrym wyborem, że umożliwia nam łatwe modyfikacje poprzez dodawanie bądź ujmowanie wypełnienia w miejscach w których jest to potrzebne a tym samym dokładne dopasowanie siodła do konkretnego konia.
Zamiany takie można wprowadzać stosunkowo niedrogo i regularnie, bez ograniczeń, dostosowując do zmian umięśnienia podczas rozwoju konia. Ponadto wełna jest materiałem oddychającym i minimalizuje przegrzewanie grzbietu. Główną wadą paneli flokowanych wełną jest wspomniane grudkowanie się i ubijanie, przez co panele stają się twarde i przestają spełniać swoje zadanie. Nie jest to jednak wielki minus, ponieważ takie wypełnienie można bez problemu wymienić u siodlarza/rymarza.

Wypełnienie wełniane stosuje się zarówno w siodłach wszechstronnych, skokowych, ujeżdżeniowych jak i rajdowych.

Wypełnienie piankowe siodeł

Formy do poduszek piankowych wykonuje się zazwyczaj metodą metodą cyfrową. Wypełnienie to gwarantuje bardzo dokładną, gładką, miękką i elastyczną powierzchnię, która amortyzuje lepiej niż wełna i w przeciwieństwie do niej nie zmienia kształtu, nie odkształca się i nie przemieszcza w trakcie użytkowania, dlatego siodło z takimi panelami może być użytkowane na więcej niż jednym koniu.

Pianka nie zbija się, nie kulkuje, więc w takich panelach nie musimy zmieniać wypełnienia. Niestety wiąże się z tym niewątpliwy minus jakim jest brak możliwości dobicia czy uszczuplenia wypełnienia a to znacznie utrudnia dopasowanie siodła i może się okazać, że gdy grzbiet konia przebuduje się po paru miesiącach, będziemy zmuszeni do szukania nowego siodła. Jedyne co możemy w takim wypadku zrobić by je skorygować, to poproszenie rymarza o dołożenie wkładek, np.filcowych.
Panele piankowe są znacznie cieńsze od flokowanych wełną, dzięki czemu jeździec lepiej czuje konia i zyskuje możliwość lepszego oddziaływania dosiadem.

Wypełnienie to stosuje się głównie w siodłach skokowych właśnie ze względu na to, że jest bardzo trwałe i dzięki dobrej sprężystości świetnie radzi sobie z amortyzowaniem wstrząsów związanych ze skokami.


Panele typu „sandwitch”

Panele warstwowe, zwane popularnie kanapką, są bardzo miękkie, komfortowe i wygodne zarówno dla jeźdźca jak i konia.

Na takie rozwiązanie składa się kilka warstw: filc - pianka poliuretanowa (lateks), czasem dodatkowo pianka typu memory – i dopiero pozostała część, która wypełniona jest mieszanką owczej wełny i waty syntetycznej.
Wielu producentów skłania się ku rozwiązaniu jakim jest wypełnianie paneli amortyzującą pianką i wełną syntetyczną, łącząc właściwości obu materiałów. Proces flokowania wełną syntetyczną sprawia, że panele nie chłoną tak wilgoci a dzięki temu utrzymują swój kształt i elastyczność przez długi czas.

Takie rozwiązanie stosuje się w sytuacjach kiedy wymagana jest bardzo miękka poduszka, w siodłach ogólnoużytkowych, rajdowych, ujeżdżeniowych i skokowych.

 

podkładka mattes

MATTES PODKŁADKA POD SIODŁO CORRECTION SYSTEM Z NATURALNYM FUTREM

System AIR (panele powietrzne) w siodłach

Systemem zastępującym tradycyjne wypełnienie paneli, są innowacyjne panele w których środkiem amortyzującym jest powietrze. Panele z takim wypełnieniem całkiem niedawno trafiły na rynek i cieszą się coraz większą popularnością. Mają one za zadanie zapewniać idealny rozkład ciężaru jeźdźca i nie powodować miejscowego nacisku na grzbiet konia.

Wypełnienie takie nie uklepuje się, nie kulkuje i nie przemieszcza, dlatego nie wymaga konserwacji, dopychania czy wymiany. 

Możemy wyróżnić dwa dominujące na rynku typy:

- system CAIR panele wypełnione pęcherzykami powietrza. Panele te nie podlegają niestety korekcie i nie da się ich indywidualnie dopasować, więc wybierając takie wypełnienie musimy na wstępie dopasować je do wierzchowca. Niestety nie wszystkie konie mają „książkową” budowę przez co znajdujemy się w podobnej sytuacji jak w przypadku paneli piankowych czy gumowych- jedynym ratunkiem podczas niedopasowania czy przebudowy konia są różnej grubości wkładki. Na szczęście możemy włożyć je samodzielnie w kieszenie specjalnie do tego przeznaczone. Takimi wkładkami możemy podnieść zarówno przód, środek jak i tył siodła.

- system FLAIR system ten wyszedł przed systemem CAIR- w każdym z paneli znajdują się dwie niezależnie uszczelnione komory. Powietrze w takich panelach działa jak płynne medium i nieustannie dostosowuje się do pracujących mięśni grzbietu konia, eliminując tym samym punkty nacisku. Koń dzięki takiemu systemowi oprócz zminimalizowania ryzyka wystąpienia problemów z grzbietem, zyskuje też większą swobodę ruchu. Dobra amortyzacja sprzyja również jeźdźcom, oszczędzając ich kręgosłup. Różnica między systemem CAIR a FLAIR polega przede wszystkim na tym, że w tylko w tym drugim ciśnienie w panelach można zmieniać i dzięki temu zyskujemy narzędzie do zrównoważenia siodła. Występują również różnice w kształcie i technologii komór powietrznych. W większości przypadków panele FLAIR będą znacznie bardziej miękkie od poprzednika. Największym plusem jest to, jak zaprojektowane zostały komory. Dzięki temu że się nie łączą, pozwalają utrzymać równomierny nacisk. Minusem natomiast, że czasami takie panele są dla konia zbyt sprężyste lub kieszenie powodują wyciek powietrza.

Takie panele będą efektywnym rozwiązaniem tylko wtedy, gdy komory spośród 30 dostępnych zostaną prawidłowo dobrane do danego konia i następnie zrównoważone przez odpowiednią osobę. Równoważenie w ruchu jest możliwe dzięki modyfikacji ciśnienia w panelach. Wszystko to sprawia, że system FLAIR jest dobrym rozwiązaniem dla asymetrycznych koni i jeźdźców a prawidłowo prowadzane korekty pozwalają stopniowo odzyskiwać równowagę.

Udowodniono, że system FLAIR przyczynia się do 7-krotnie szybszego odzyskiwania równowagi i właściwego taktu u koni w porównaniu do skoków w siodle z tradycyjnym wypełnieniem. Dzięki zwiększonej amortyzacji, siodła z panelami powietrznymi polecane są również dla koni jeżdżonych przez jeźdźców początkujących pracujących nad równowagą. Ponadto waga takich siodeł to ok. 3kg, podczas gdy tradycyjne siodła ważą nawet do 8kg.

System ten stosowany jest w siodłach skokowych, ujeżdżeniowych i wszechstronnych.  

 

daw mag grand prix

DAW MAG, SIODŁO JEŹDZIECKIE GRAND PRIX

Wybór siodła i jego odpowiednie dopasowanie bywa kłopotliwe, niemniej ignorancja tematu może doprowadzić do poważnych problemów i urazów u konia. Jeśli nadal nie jesteś pewien jakie siodło wybrać lub potrzebujesz pomocy w dopasowaniu, zadaj nam nurtujące Cię pytania lub umów się na konsultacje z niezastąpioną saddle-fitter Olgą Weselak

tel. 796 222 409 lub 607 745 220
e-mail: sklep@kashtan.pl

www.siodlonamiare.pl 

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdzieckiKategorie blog
sklepjezdzieckiArchiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl