sklepjezdziecki Saddle Fitting – czy poprawny dobór siodła ma znaczenie?
Saddle Fitting – czy poprawny dobór siodła ma znaczenie?

Saddle Fitting – poprawne dopasowanie siodła

 

Czym jest pasowanie siodeł? Co to jest saddle-fitting? Kto to jest saddle-fitter? Saddle-fitter czym się zajmuje? Jak dopasować siodło? 

Każdy jeździec wie, do czego służy siodło i ile niesie ono pożytku w jeździe konnej.
Bez tego priorytetowego sprzętu do jazdy konnej ciężko byłoby nam utrzymać się na koniu, a co dopiero skoordynować nasz dosiad.
Na szczęście mądrzy ludzie ułatwili nam obsługę tego zwierzęcia konstruując siodło.

Rola siodła jeździeckiego 

Trzeba sobie od razu powiedzieć do czego tak naprawdę ma służyć siodło. Otóż powinno ono pomagać zarówno jeźdźcowi, w nauce jazdy konnej i w wygodnym utrzymaniu się na koniu, jak i samemu zwierzęciu, któremu musi zapewnić komfort i równomierne rozłożenie ciężaru jeźdźca.

Dobre siodło jest dla jeźdźca tym czym lina dla alpinisty – niezbędnym elementem jeździectwa, bez niego nie da się na dłuższą metę wyuczyć poprawnego dosiadu, a co dopiero podjęcia jakiejkolwiek współpracy z koniem.

Dlatego każdy jeździec ten zaawansowany jak i ten rozpoczynający swoją przygodę w siodle powinien zdawać sobie sprawę, jak ważne w jeździe konnej jest siodło i to, że jedno siodło nie pasuje na każdego konia. Konie jak ludzie, różnią się od siebie swoją własną budową ciała i potrzebują sprzętu na swoją miarę, tak jak my potrzebujemy butów i spodni, które konkretnie nam pasują.

Gdzie powinno dokładnie leżeć siodło na konia? 

Siodło powinno leżeć na odcinku kręgów piersiowych. Dokładniej między 8 a 18 kręgiem piersiowym. 
Częstym błędem jaki można zaobserwować są siodła zbyt długie leżące na kręgach lędźwiowych. Jeśli do tak dopasowanego siodła dodamy masywnego i ciężkiego jeźdźca może wydarzyć się tragedia. Budowa tych kręgów jest zupełnie inna i nie są one przystosowane do noszenia jakiegokolwiek ciężaru. 

Salle-fitting - co to jest? 

Na szczęście ludzie coraz bardziej zaczynają dbać o odpowiednie dobranie sprzętu jeździeckiego do koni.
Tak naprawdę jazda konna powinna sprawiać przyjemność jeźdźcowi i koniowi.
Wzajemny komfort jazdy to klucz do dalszych sukcesów w jeździectwie.
Z tego powodu powstał SADDLE-FITTING –  usługa w jeździectwie polegająca na pobraniu przez SADDLE-FITTERA dokładnych wymiarów od konia w celu poprawnego dopasowania siodła.

Saddle-fitting (ang. Saddle- siodło, fitting- dopasowany) – dopasowywanie sidła.
Saddle-fitter (ang. Saddle- siodło, fitter- dopasowywacz) – dopasowywacz siodła

Dlaczego warto inwestować w saddle-fitting? 

Niezliczone korzyści płyną z dobrze dobranego siodła do jazdy konnej m.in.:
- dosiad jeźdźca może pracować prawidłowo, dzięki dobrze rozłożonemu ciężarowi,
- kręgosłup konia ma możliwość do naturalnego wyginania się,
- łopatki nie są zablokowane, jest pełny zakres ruchu,
- mięśnie grzbietu konia mogą się prawidłowo nabudowywać,
- komfort dla konia i dla jeźdźca,

W dopasowaniu siodła najważniejszą rolę odgrywa dobrzy SADDLE-FITTER, osoba która przeszła szkolenia dotyczące budowy siodeł, budowy anatomicznej konia i człowieka. Saddle-fitter posiada profesjonalny sprzęt do pobierania wymiarów i ogromną wiedzę w dopasowywaniu siodeł.
Powinniśmy pamiętać, aby pomiaru konia w celu dopasowania odpowiedniego siodła do jazdy konnej dokonywał tylko wyszkolony SADDLE-FITTER. Dzięki temu na pewno nie zaszkodzimi zwierzęciu ani sobie. 

SADDLE-FITTING jest usługą rozpowszechnioną na całym świecie, korzystają z niej mieszkańcy Kanady, Ameryki, Australii, Niemiec, Anglii, krajów skandynawskich, Francji, Danii, Austrii, Hiszpanii i wielu innych krajów Unii Europejskiej.
Od paru lat Saddle-fitting dostępny jest także w Polsce.
Najwięcej Saddle-fitterów mamy w Warszawie, Poznaniu, Katowicach.
Od niedawna także Małopolska posiada profesjonalnego Saddle-fittera – Olgę Weselak -  współpracującego z firmą produkującą pionierski sprzęt jeździecki, w tym rewelacyjne siodła - DAW-MAG.
Ma ona swoją siedzibę w Krakowie na Długiej 78/1, gdzie znajduje się także sklep jeździecki Kashtan.pl.

Pasowanie siodeł Daw Mag 

Warto tutaj wspomnieć o niezwykłych siodłach wyjątkowej firmy produkującej najwyższej jakości sprzęt jeździecki DAW-MAG.
Siodła te są fantastyczne pod każdym względem, a charakteryzują się:
- gatunkowo najlepszymi skórami z jakich są produkowane
- niezwykłą precyzją wykonania
- możliwością dopasowania do najbardziej nietypowo zbudowanego konia
- wyjątkowymi elastycznymi terlicami, które posiadają również szeroki rozstaw ławek i szerokie poduszki, co zapewnia większą swobodę  pracy grzbietu

Regularne przeglądy siodeł i wizyty saddle-fittera są naprawdę ważne 

Siodło do jazdy konnej jak każda rzecz, narażone jest na urazy mechaniczne, przetarcia i przez częste używanie na odkształcenia. Aby uniknąć niechcianych zmian w jego budowie, należy oprócz systematycznej pielęgnacji specjalistycznymi preparatami do pielęgnacji skór dokonywać jego przeglądu. Nasz koń także zmienia się pod względem umięśnienia, dlatego często dochodzi do takich przypadków, że kupując siodło które kiedyś pasowało na niego idealnie, nagle przestaje ono leżeć. Dzieje się tak, ponieważ z każdym treningiem Wasz wierzchowiec rozbudowuje swoją muskulaturę, szczególnie w partiach grzbietu, zadu i łopatki, co znacznie wpływa na ułożenie siodła. Sytuacja taka zachodzi również gdy Wasz pupil jest odstawiony od jazdy, wtedy siodło, które super pasowało podczas jego szczytu formy, w okresie roztrenowania nie będzie leżeć dobrze. W takich przypadkach trzeba je jeszcze raz sprawdzić i dokonać poprawek. Jeżeli nie jesteście pewni czy Wasze siodło dobrze leży na koniu, zasięgnijcie rady saddle-fittera, który rozwieje Wasze wątpliwości i pomoże w poprawnym pasowaniu siodła. Szerokość przedniego łęku w Waszym siodle jest bardzo ważna i źle dobrana grozić może poważnymi urazami grzbietu. Zdrowie Waszego konia i jego komfort podczas każdego treningu to klucz do sukcesu w lepszym porozumieniu się z nim. Siodło jest jak buty dla Waszego konia. Często przez niewiedzę jeźdźca, pod niepasującym siodłem rodzą się kontuzje wszelkiego rodzaju, które odezwą się później, wcześniej nie dając żadnych objawów. Lepiej wydać pieniądze na przeróbkę siodła niż na leczenia Waszego czworonoga. Inwestycja w siodło to zapewnienie powodzenia podczas Waszych wspólnych jazd.
Pasowanie siodeł w dzisiejszych czasach cieszy się dużą popularnością, dzięki czemu wiele koni cieszy się wygodą i swobodą w jeździe. Jeżeli jeszcze nie korzystaliście z usługi saddle-fittingu warto w nią zainwestować i mieć 100% pewności, że Wasze siodło leży jak trzeba.

Saddle-fitting - klucz do sukcesu w jeździectwie 

Każdy koń zasługuje na dobrze dobrany sprzęt jeździecki.

Pamiętajmy, że jazda konna to wzajemna relacja między koniem, a człowiekiem. Postarajmy się, żeby to była relacja partnerska i żeby nikt w niej nie czuł się pokrzywdzony. 

Aby jak najlepiej dobrać takie siodło do siebie, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usługi saddle-fittingu, czyli profesjonalnego pasowania siodła pod jeźdźca i konia. W Małopolsce współpracująca z firmą produkującą najwyższej jakości skórzane siodła do jazdy konnej DAW-MAG saddle-fitter Olga Weselak przyjeżdża na wezwanie klienta i pobiera dokładne wymiary od konia i osoby jeżdżącej by dopasować siodło idealne. 
Warto zasięgnąć porady saddle-fittera i zakupić sprzęt w którym będziecie się czuć komfortowo, stabilnie i bezpiecznie.  

Bardzo ważna kwestia na sam koniec - siodła nie da się dopasować raz na całe życie.
W ciągu całego życia konia jego budowa się zmienia ze względu na wiek oraz rodzaj i częstotliwość treningu.
Warto sprawdzić czy nasze siodło jest odpowiednio dopasowane około 1x na 6 miesięcy.
Przy współpracy z trenerem lub instruktorem należy zadbać o odpowiednie zabiegi przy naszym siodle, aby zawsze pomagało nam w treningu, a nie go utrudniało.

 

http://www.siodlonamiare.pl 

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl