sklepjezdziecki PRZESZKODY W JEŹDZIECTWIE - RODZAJE PRZESZKÓD W JEŹDZIE KONNEJ
PRZESZKODY W JEŹDZIECTWIE - RODZAJE PRZESZKÓD W JEŹDZIE KONNEJ

PRZESZKODY W JEŹDZIECTWIE - RODZAJE PRZESZKÓD W JEŹDZIE KONNEJ


Jakie przeszkody występują w sportach jeździeckich?, Jak pokonywać przeszkody w jeździectwie? , Dlaczego ważne jest tempo najazdu na przeszkodę?, Co to znaczy, że przeszkoda jest stała?, Przeszkody w terenie?, jakie są rodzaje przeszkód w skokach konnych? Jakie wyróżniamy przeszkody w jeździectwie?

Skoki przez przeszkody są jednym z najstarszych sportów jeździeckich. Zarówno sposób pokonywania przeszkód, ich wysokości oraz wygląd zmieniały się na przestrzeni lat. Również większą uwagę obecnie poświęca się bezpieczeństwu nie tylko jeźdźców, ale również i koni. Na parkurach możemy wyróżnić następujące przeszkody:

 •  Stacjonata - jest to jedna z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych przeszkód. Zaraz po tzw.'' kopercie'' jest ona również najłatwiejsza do pokonania. Składa się ona z dwóch stojaków oraz jednej lub kilku belek. Można z niej stworzyć inne, odpowiednio ją rozbudowując i dodając stojaki i drągi. Stacjonata jest jednak zawsze przeszkodą wyjściową do innych. Pierwsze potęgi skoków ustanowiono właśnie na niej.
 • Okser - jest to przeszkoda zrobiona z dwóch stacjonat ustawionych w pewnej odległości od siebie. Możemy również zbudować tzw'' pijanego oksera''. Polega ona na celowym ustawieniu drągów na różnej wysokości np. z jednej strony wyżej niż z drugiej. 
 • Doublebarre - również ustawiamy ją z dwóch stacjonat jednak tym razem, jeden człon ustawiony jest niżej (pierwszy przy pokonywaniu) natomiast drugi wyżej.
 • Triplebarre -  ustawiona z trzech stacjonat przeszkoda, z których każdy człon jest wyżej od poprzedniego. 
 • Koperta - inaczej nazywana popularnie "krzyżakiem". Przeszkoda, którą pokonujemy najczęściej ucząc się skakać, rzadko spotyka się ją na  zawodach. Są to dwa stojaki, pomiędzy którymi drągi ustawione są na krzyż. Pomaga w nauce najazdu na środek przeszkody, gdyż jest on niżej niż końce drągów, przez co łatiwej jest wycelować.
 •  Mur - jest on zbudowany ze sztucznych i lekkich cegieł, które puknięte spadają, nie wyrządzając przy tym żadnej szkoda u konia. W zależności od rodzaju zawodów czy konkurencji, dokłada się kolejne cegły by powiększyć przeszkodę. Obecnie podczas potęgi skoku, jeźdźcy skaczą właśnie przez mur, wcześniej pokonując dwie lub trzy przeszkody dla rozgrzania konia. 
 • Szereg - jest to przeszkoda wieloczłonowa, składająca się z kilku przeszkód jednoczłonowych, pomiędzy którymi odległość wynosi od 7 do 12 metrów. Najczęściej są to dwie lub trzy przeszkody, pomiędzy którymi koń wykonuje jedną lub dwie fule galopu. Jest to uznawane za jedną przeszkodę, a poszczególne człony oznaczane są literami (A,B,C). Należy pamiętać, że jeśli odległość pomiędzy nimi jest WIĘKSZA, wtedy mówimy o linii i każda przeszkoda jest uznawana za osobną.
KAMIZELKA OCHRONNA DO JAZDY KONNEJ START VELCRO 
cena: 389 zł 


Przeszkody Crossowe

Przeszkody w konkursie WKKW a konkretnie w konkurencji cross, są przeszkodami stałymi, co oznacza, że po dotknięciu przez końskie kopyta nie spadną (zdarza się, że możemy spotkać stacjonatę oraz okser podczas tej konkurencji jednak bardzo rzadko, głównie na halowych zawodach WKKW)! Konkurs ten jest niezwykle zjawiskowy i zapierający dech w piersi, chociażby ze względu na różny poziom trudności. Pokrótce przedstawimy rodzaje przeszkód występujące w nim:

 • Stół - przeszkoda, która zbudowana jest na kształt stołu, wygodna do skakania, dosyć szeroka. Wysokość nie może być większa niż 120 cm a szerokość 180 cm. Jedna z najpopularniejszych przeszkód.
 • Hyrda - zbudowana z elementu stałego oraz wystającego ponad nim gałązek (najczęściej spotyka się brzozowe lub świerkowe) na wysokości do 30 cm. Trudność w tej przeszkodzie polega na tym, że wygląda ona na większą niż jest w rzeczywistości. Koń skacze pomiędzy gałązkami a nie nad nimi. 
 • Bankiet - pokonywany jest on zarówno z góry jak i z dołu, co oznacza, że koń musi na nią wskoczyć lub z niej zeskoczyć. Wyglądem przypomina stopień.
 • Przeszkoda wodna - jest to zazwyczaj płytki zbiornik wodny otoczony przeszkodami. Jedna z trudniejszych przeszkód crossowych, koń musi być doskonale obyty z wodą, nie może bać się wskoczyć do niej ani tym bardziej galopować przez nią. Woda odbija światło co bardzo utrudnia ocenę odległości. Jeździec musi zachować doskonałą równowagę, zwłaszcza gdy po pokonanej przeszkodzie musi wskoczyć do wody, co nie zawsze kończy się czystym przejazdem. Upadek z konia oznacza natychmiastową eliminację. 
 • Coffin - przeszkoda crossowa składająca się z trzech elementów, gdzie pomiędzy dwoma z nich występuje rów. Nie zawsze go widać przy najeździe i koń dopiero w momencie odskoku potrafi ją dostrzec. Często skutkuje to zahaczeniem o drugi człon lub - jeśli jest dostatecznie szeroka - wskoczeniem pomiędzy do rowu. 
 • Wąski front - bardzo trudna technicznie przeszkoda, jest ona wąska (do 2 metrów) i przy szybkim najeździe łatwo można pomylić się w obliczeniu odskoku lub spowodować ominięcie jej. Przeszkody te są również ustawiane w trudnej kombinacji, gdzie ważną sprawą jest odpowiedni najazd oraz tempo. 
 • Corner - niezwykle trudna przeszkoda do pokonania, wymagająca całkowitego posłuszeństwa u koni oraz precyzyjnego najazdu na nią. W kształcie trójkąta, szeroka po jednej stronie, wąska pod drugiej. Koń jest zmuszony do skakać przy samej krawędzi, co często powoduje odmowę w skoku lub zahaczenie o chorągiewkę.

 

UVEX
KASK JEŹDZIECKI EXXENTIAL 
cena promocyjna: 445 zł 
Pokonywanie przeszkód

Każda przeszkoda rządzi się swoimi prawami. W zależności od ustawienia czy wysokości musimy dobrać odpowiednie tempo najazdu. Czasem koń potrzebuje silniejszego impulsu do pokonania jakiejś przeszkody. Najważniejsze to zbudować relację z koniem, w której będzie nam ufał. Jeśli koń będzie się bał ją pokonać, musimy postarać się przekonać go do tego. Nie wolno nam pod żadnym pozorem używać siły i przemocy wobec niego! Koń zapamięta to i będzie kojarzył pokonywanie jej z bólem. Nigdy nie wolno nam używać więcej siły niż jest konieczne. Koń, który nigdy nie widział wody bądź jej nie pokonywał (rzeka, jezioro, strumyk w lesie) nie będzie umiał przełamać strachu bez naszej pomocy. Czasami potrzebujemy tylko czasu. Być może złe wspomnienia związane z konkretną przeszkodą również wpływają na niechęć do jej pokonywania. Poświęćmy swój czas na pokazanie, że nie ma się czego bać i żadna krzywda mu się nie stanie z naszej strony a nasze starty w zawodach będą samą przyjemnością zarówno dla nas jak i dla naszego partnera jakim jest koń. Udanie się na przejażdżkę w lesie może być również doskonałym treningiem do pokonywania stałych przeszkód. Zwalone naturalnie drzewa, płytkie strumyki czy podjazdy to również świetny trening dla zdrowia naszego konia oraz ćwiczenia półsiadu. 

KAMIZELKA OCHRONNA 
JEŹDZIECKA HELITE Air Jacket 
cena: 2149 zł 
Wiadomo, że jazda konna to sport niebezpieczny, dlatego tak ważny w tej dyscyplinie jest strój jeźdźca, zwłaszcza podczas skoków przez przeszkody czy WKKW, gdzie profesjonalny kask jeździecki i kamizelka do jazdy konnej są obowiązkowe. Warto zadbać o swoją ochronę podczas każdego startu i zakupić najwyższej jakości sprzęt do jazdy konnej który znajdziecie w naszym internetowym sklepie jeździeckim. 

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl