sklepjezdziecki Ogłowie dla konia - jak je prawidłowo założyć?
Ogłowie dla konia - jak je prawidłowo założyć?

Ogłowie dla konia - jak je prawidłowo założyć?

Dzisiaj tekst skierowany głównie do osób początkujących, albo porządkujących sobie w głowie informacje przed egzaminem na brązową odznakę jeździecką. Zajmiemy się prawidłowym zakładaniem ogłowia - wiadomo, że każdy z czasem znajdzie swój własny, najwygodniejszy i odpowiedni sposób, jednak my dzisiaj opiszemy ten proponowany przez Polski Związek Jeździecki i wymagany podczas egzaminu na odznaki.

 

FAIR PLAY Ogłowie Cheval

FAIR PLAY OGŁOWIE CHEVAL

 

Zakładanie ogłowia - krok po kroku

Podchodzimy do konia od jego lewej strony. Ogłowie trzymamy w lewej ręce. Stajemy obok konia (tak, żeby patrzeć w tą samą stronę co on). Prawą rękę przekładamy pod szyją i kładziemy na nosie - dzięki temu wierzchowiec pozostaje pod kontrolą. Następnie chwytamy palcami prawej dłoni paski policzkowe, a na lewej dłoni kładziemy wędzidło (kciuk musi być wolny!). Zaczynamy delikatnie wkładać wędzidło do pyska, naciskając przy tym lekko na wargę - koń otworzy wtedy pysk. Wsuwamy wędzidło i podciągamy wyżej ogłowie trzymane w prawej dłoni. Następnie przekładamy nagłówek przez uszy konia. Na koniec przekładamy grzywkę nad naczółek i zapinamy podgardle i nachrapnik.

 

Jak mocno należy zapinać podgardle i nachrapnik?

Podgardle musi być zapięte na tyle luźno, żeby dało się wsunąć pod nie na szerokość całą dłoń. Nie może ono uciskać tchawicy i utrudniać oddychania. A pod nachrapnikiem powinny mieścić sie dwa palce.

 

Czy koń nie ucieknie?

Jeśli nie macie pewności, czy po zdjęciu kantara koń nie wycofa się i nie wybierze na samotną wycieczkę, możecie kantara nie ściągać całkowicie, tylko założyć go na szyję konia, tak jakby to była obroża. Wtedy koń nigdzie sobie nie pójdzie, a Wy bez stresu będziecie w stanie założyć mu ogłowie.

 

Pamiętajcie, że ogłowie, tak samo jak cały sprzęt jeździecki powinien być dopasowany do konia, aby zapewnić mu komfort, a nam - odpowiednią kontrolę podczas jazdy. Niedopasowany sprzęt zwiększa ryzyko kontuzji i uniemożliwia prawidłową komunikację z koniem - dotyczy to zarówno siodła, jak i ogłowia.

 

źródło:
pzj.pl

autor:
Marcelina Kornaś

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdzieckiKategorie blog
sklepjezdzieckiArchiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl