sklepjezdziecki Na co warto zwracać uwagę kupując siodło?
Na co warto zwracać uwagę kupując siodło?

 Na co warto zwracać uwagę kupując siodło?

 

Każdy jeździec, prędzej czy później staje przed poważnym wyzwaniem - wyborem siodła. Cóż, nie należy ukrywać, że jest to poważne wyzwanie, szczególnie gdy mamy ograniczone środki, nasz koń ma nietypowe wymiary czy też nie posiadamy wiedzy niezbędnej do dopasowania siodła a specjalistów... jak na lekarstwo! 

Po raz kolejny postanowiliśmy przyjść z pomocą każdemu, kto marzy o własnym siodle. Tym razem pomożemy odpowiedzieć na poważne pytanie: Na co warto zwrócić uwagę kupując siodło?

 

Pierwszym krokiem do odpowiedzenia sobie na to pytanie jest odpowiedź na inne, nieco prostsze ale też nieraz przysparzające problemy: Jakiego typu siodła potrzebujemy?

Jak zapewne wiecie, istnieje wiele różnych rodzajów siodeł. Typ siodła należy dopasować przede wszystkim do dyscypliny jeździeckiej, którą uprawiamy. Wyróżniamy zatem:

 • Siodła wszechstronne - najbardziej uniwersalny typ siodeł, będący wypośrodkowaniem pomiędzy siodłem skokowym a ujeżdżeniowym, nadają się zarówno do mało wymagających skoków jak i ujeżdżenia czy wypadów w teren
 • Siodła wszechstronne o profilu skokowym - siodło o charakterze zbliżonym do skokowego, jednak nadające się również do innych dyscyplin jeździeckich
 • Siodła skokowe - przeważnie mają bardziej płaskie, długie siedzisko, wysunięte do przodu tybinki i często dodatkowe poduszki kolanowe i nadają się przede wszystkim do skoków. Naturalnie odrobina jazdy ujeżdżeniowej czy też rajdowania nie jest niemożliwa, ale w tych przypadkach siodło nie będzie nam już w niej "pomagać"
 • Siodła wszechstronne o profilu ujeżdżeniowym - podobnie jak w przypadku wszechstronnego o profilu skokowym jest to po prostu siodło wszechstronne z niektórymi cechami charakterystycznymi dla siodła ujeżdżeniowego, np dłuższymi tybinkami
 • Siodła ujeżdżeniowe - posiada najczęściej głębsze siedzisko, aby pomagać w stabilnym dosiadzie, dłuższe tybinki i czasem nieco inny kształt poduszek kolanowych. Również nadaje się do dyscyplin innych niż ujeżdżenie, aczkolwiek przy pokonywaniu przeszkód wyższych niż cavaletti może powodować dyskomfort
 • Siodła rajdowe - idealne siodła dla osób uwielbiających długie wypady w teren lub jeżdżących rajdowo. Posiadają najczęściej przeszywane siedzisko zapobiegające "odsiedzeniom" po dłuższym czasie spędzonym na koniu oraz miękkie poduszki kolanowe. Równocześnie nadają się również do innych dyscyplin, aczkolwiek nie zapewniają wówczas jeźdźcowi oraz wierzchowcowi wysokiego komfortu
 • Siodła westernowe - naturalnie dla wszystkich osób jeżdżących w stylu western. Dzięki wygodnym siedziskom nadają się również do rajdów i długich terenów, jednak jazda ujeżdżeniowa w nich jest znacznie utrudniona, a skokowa niestety niemożliwa

 

Gdy wiemy już, jakiego typu siodła poszukujemy, pora zastanowić się nad tym... dla kogo ma być to siodło?

Jeżeli kupujemy siodło dla konkretnego konia, priorytetem dla nas powinno być poprawne dopasowanie siodła do naszego wierzchowca. W takim przypadku nieoceniona może się okazać pomoc saddle-fittera, który dokładnie zbada wymiary naszego konia i podpowie nam, jakie siodło byłoby dla niego najlepsze. Pamiętajmy również, że siodło jest nie tylko dla konia... ale również dla nas! Nie spychajmy na margines rozmiaru siedziska, jest on niemal równie ważny co rozmiar łęku! Tylko dobrze dopasowane do naszych wymiarów siodło będzie w stanie zapewnić nam komfortową pozycję.

Jeśli kupujemy siodło bardziej dla siebie niż dla jakiegoś konkretnego wierzchowca - dzierżawimy konia, nie posiadamy jeszcze własnego lub niedługo będziemy zmieniać - warto zastanowić się nad modelem z funkcją wymiennych łęków. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie zmieniać szerokość łęku i wraz z ewentualną korektą w postaci podkładki dopasować takie siodło do niemal każdego konia. Funkcja wymiennych łęków może okazać się również przydatna dla jeźdźców posiadających młode, dopiero rozpoczynające pracę pod siodłem konie, których wymiary mogą ulec zmianie w związku z rozbudową mięśni grzbietu. Tak samo skorzystać z niej mogą właściciele grubasków przechodzących na dietę czy też wręcz przeciwnie - koni które muszą nabrać masy.

 

Kolejnym pytaniem, które zadać sobie prędzej czy później niestety musimy jest: Ile mogę wydać na siodło?

Chociaż siodła to element wyposażenia, na którym nie warto oszczędzać, nie oszukujmy się - każdy z nas posiada ograniczenia finansowe. W zależności od tego, jakimi środkami dysponujecie, podpowiemy Wam na co warto zwrócić uwagę.

Gdy wydatek rzędu 7 tysięcy nie jest dla nas dużym problemem...

 Warto zaopatrzyć się w siodło znanej sprawdzonej marki lub - najlepiej - zlecić wykonanie siodła na zamówienie. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że siodło będzie dobrze leżało na naszym koniu, a my... będziemy dobrze leżeć (a raczej siedzieć) w nim :)

Marzy nam się dobre siodło do 3 tysięcy...

Jest to kwota za którą w dalszym ciągu możemy kupić całkiem porządne nowe siodło. Są to pieniądze, za które możemy kupić nawet znany model w wersji z mniej "luksusowych" materiałów. Jeśli bardzo zależy nam na skórze z najwyższej półki, można również rozglądnąć się za siodłami używanymi. Tutaj jednak najlepiej poza zdjęciami i opisem poprosić o numer seryjny (który posiada większość lepszej jakości siodeł) i sprawdzić samemu dokładnie wiek siodła oraz materiały, z których został wykonany.

Tysiąc to nasza górna granica...

Jest to kwota, za którą w dalszym ciągu możemy kupić nowe siodło syntetyczne, które może nie będzie równie trwałe co jego skórzani odpowiednicy, ale będziemy mieli gwarancję, że jego poduszki, terlica oraz łęk są w stanie nienaruszonym.

Drugą opcją jest kupno siodła używanego. Za tysiąc złotych możemy znaleźć wiele dobrych ofert, jednak powinniśmy być przy ich przeglądaniu ostrożni, i zwrócić uwagę na parę rzeczy:

 • Marka siodła - nie chodzi tu o zadzieranie nosa z powodu emblematu widniejącego na naszym łęku, ale o trwałość takiego siodła. Lepiej kupić nieco starsze siodło lepszej marki, które bez wątpienia posłuży nam dłużej niż używane siodło "budżetowe" które przeważnie po paru latach użytkowania do niczego się już nie nadaje.
 • Poduszki (panele) - ich stan bardzo dużo mówi o samym siodle. Muszą być elastyczne i miękkie, w przeciwnym razie siodło będzie negatywnie oddziaływało na grzbiet naszego konia. Istnieje możliwość "dopchania" poduszek u rymarza, jednak pamiętajmy, że skóra również posiada pewne ograniczenia jeśli chodzi o elastyczność i stara, popękana skóra nie zniesie już dopychania.
 • Ukryte wady - przeglądając ogłoszenia w internecie ufajmy tylko tym, które posiadają pełną dokumentację zdjęciową, a sprzedawca nie widzi problemu w przesłaniu nam dodatkowych zdjęć poszczególnych elementów (dzięki temu możemy mieć pewność, że zdjęcia przedstawiają obecny stan siodła). Zawsze należy zbadać nie tylko stan samego siedziska, ale również spodu siodła oraz przystół (z obu stron!). Dodatkowo zawsze należy się upewnić, czy terlica siodła nie jest uszkodzona, a żaden łęk nie złamany - wady te przeważnie nie są widoczne na zdjęciach, a wielu sprzedawców poinformuje nas o tym fakcie dopiero, gdy zadamy mu bezpośrednie pytanie. 
 • Lokalizacja? - jak najbardziej! Dużo lepiej poszukiwać używanych siodeł w swojej okolicy. Pomijając fakt stosunkowo drogiej przesyłki paczek zawierających siodła, używki najlepiej obejrzeć osobiście. Wielu sprzedawców pozwoli nam również na wypożyczenie siodła np na weekend, abyśmy mogli je wypróbować na swoim koniu.

 

Siodła poniżej 500 złotych...

Dla dobra waszych wierzchowców - proszę, nie kupujcie takich. W takiej cenie sprzedawane są przeważnie już mocno zużyte siodła podrzędnych marek lub uszkodzone sztuki. Naturalnie zdarzają się wyjątki (np. osoby chcące bardzo szybko sprzedać swoje siodło, lub kupna "po znajomości"). Nie ukrywajmy tego, każdy z nas ukradkiem czyha na takie okazje, jednak nigdy nie należy się dać ponieść chwili i kupić tego typu siodło w przeciągu 10 min, bo sprzedawca na nas naciska - takie sytuacje zawsze należy na spokojnie przeanalizować. 

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdzieckiKategorie blog
sklepjezdzieckiArchiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl