sklepjezdziecki Kryzys jeździecki- jak odzyskać motywację?
Kryzys jeździecki- jak odzyskać motywację?

Kryzys jeździecki- jak odzyskać motywację?

 

Kto jest podatny na kryzys jeździecki? Co robić żeby mu zapobiec?

Jazda konna to wielka przyjemność dla każdego jeźdźca. Jazda konna to przede wszystkim ciężka praca. Jednak jak w życiu bywa może dopaść nas kryzys jeździecki. Nie wszystko zawsze nam wychodzi i będzie wychodzić i kiedy coś nam nie wychodzi za pięćdziesiątym razem możemy uleć frustracji. Mogą zacząć się pojawiać myśli złe, które będą nas ciągnąc tylko do rzucenia, zostawienia jazdy konnej. No bo co jak nie jestem wystarczająco dobry, żeby jeździć ? A co jeśli nie umiem tego zrobić? Co jak mi nigdy nie wyjdzie? Na ataki kryzysu przede wszystkim są narażeni młodzi jeźdźcy, którzy mają większe ambicje niż umiejętności albo osoby, które chcą jak najszybciej być najlepsi. Jednak pamiętajmy, że dużą częścią jazdy konnej jest technika jak i obycie z koniem czyli tzw. doświadczenie. Te dwie rzeczy da się tylko nabyć dzięki wielu godzinom jazdy a co za tym idzie, wszystko przychodzi z czasem. Możemy mieć dużą wiedzę teoretyczną, ale to praktyka czyni mistrza i to praktyka pozwala nam zdobyć doświadczenie. Nie wszystko da się od razu nawet jak mamy ogromne ambicje. Dlatego gdy coś nie wychodzi nam za pięćdziesiątym to wyjdzie chociażby za setnym. Źrebaki nie umieją od razu biegać, na początku plączą się o własne nogi, jednak ciągle próbują. Jazda konna jest przede wszystkim dla osób, które się nie podają, bo każdego jeźdźca prędzej czy później spotka kryzys. Dlatego osoby jeżdżące muszą mieć dużo wiary w siebie jak i własnej motywacji.

uvex exxential kask jezdziecki UVEX
KASK JEŹDZIECKI EXXENTIAL

Motywacja

Motywacja jest to siła napędowa dla danego działania przez wielu określana siłą wewnętrzną. Pamiętajmy, że wsparcie idzie w parze z motywacją więc rodzina lub przyjaciele, którzy cię wspierają w tym co robisz to już jest ogromna motywacja. Tylko należy pamiętać, że robimy to dla siebie, a nie dla innych.  Gdy będziemy jeździć bo ktoś tak chce, nigdy jazda konna nie będzie nam sprawiać radości, a wszystko co będziemy robić będzie robione bardzo na siłę bo nie będziemy się w to angażować. Wtedy jazda konna będzie dla nas męczarnią. Jeżeli chcemy wspierać kogoś bliskiego w jeździe konnej pamiętajmy, że dla każdego człowieka inne bodźce będą działać motywująco. Gdy zobaczymy, że dla danej osoby motywację daje coś innego niż nam to starajmy się ją motywować tym co na nią działa a nie na nas samych. Sami siebie też jesteśmy wstanie motywować nazywa się to automotywacją. To ten rodzaj motywacji powinien być dla nas podstawą bo własnej motywacji nic innego nie zastąpi. To my powinniśmy najpierw chcieć coś osiągnąć, a nie inni za nas. Czasami niektórzy próbują narzucić nam swoją ambicję jednak nie będzie to zrobione przez osobę, która tego nie chce. Motywacją w jeździe konnej może być:

 • radość z danej formy aktywności fizycznej,
 • poszukiwanie aktywności fizycznej jako takiej,
 • frajda, jaką zapewnia ekscytujące przeżycia podczas jazdy konnej,
 • radość płynąca ze współpracy z koniem,
 • pragnienie odkrywania samego siebie,
 • wyzwanie fizyczne,
 • zastrzyk adrenaliny,
 • dążenie do osiągnięć i potwierdzenia własnej wartości,
 • poszukiwanie akceptacji społecznej,
 • prezentacja własnej osoby w celu podniesienia swojego prestiżu i wpływu,
 • zdrowie, aktywny tryb życia, dobre samopoczucie,
 • pragnienie oderwania się od rzeczywistości, poszukiwanie urozmaicenia, kontaktu, bliskości itp.
 • zysk materialny i awans społeczny,
 • kontakt z naturą.
daw mag grand prix DAW MAG, SIODŁO JEŹDZIECKIE GRAND PRIX

 Czy instruktor ma wpływ na naszą motywację?

Instruktor ma ogromny wpływ na nasza motywację. To on powinien pokierować jeźdźcem, aby znalazł swoją motywację. O stopniu motywacji decydują dwa czynniki: warunki stymulujące motywację i prawdopodobieństwo skuteczności działania(pokazanie realistycznych celów).

 • Warunki stymulujące motywacją

W tej sytuacji chodzi o działanie konkretnych czynników dla danej osoby, które zachęcają do starania się lub dzięki nim bardziej ciekawią jeźdźca. Podczas jazdy konnej jeźdźcy zostają motywowani za pomocą różnych dobranych do ich potrzeb ćwiczeń. Ćwiczenia mogą motywować, kiedy pobudzają ciekawość, umożliwiają nowe doświadczenie lub stanowią dla jeźdźca wyzwanie.

 • Prawdopodobieństwo skuteczności działania(pokazanie realistycznych celów)

Dużo jeźdźców zaczyna zakładać przed ćwiczeniem, że jest dla niego za trudne i mu nie wyjdzie, wtedy jego motywacja automatycznie spada i są duże szanse, że rzeczywiście nie wykonana danego ćwiczenia bo sam w siebie wątpi. Dla instruktora oznacza to, że powinien stawiać uczniom " umiarkowanie nowe" ćwiczenia, które zawierają przesłanki do ich skutecznego wykonania. Instruktor powinien obserwować jeźdźca, żeby emocję takie jak: gniew,s trach, agresja nie przeszkadzały i zostały w pełni wykluczone.

Uwarunkowania

W oparciu o taką wiedzę instruktor musi uwzględnić pewne uwarunkowania.

 • Uwarunkowania sytuacyjne

Zadane ćwiczenie oraz sposób wydania polecenia.

 • Uwarunkowania osobowe

Zaliczamy tu kilka czynników:

 • Stopień zmotywowania( czy dana osoba posiada predyspozycje techniczne, kondycyjne, taktyczne)
 • Doświadczenia z podobnymi ćwiczeniami
 • Przytłoczenia negatywnymi uczuciami(strach, lęk, agresja)

Warunki wspierające motywację

Każdy jeździec powinien sobie postawić realne cele, których będzie się trzymał. Instruktor powinien mu w tym pomóc, gdyż widzi umiejętności jeźdźca z innej perspektywy. Każdy jeździec powinien mierzyć i oceniać swoje dokonania samodzielnie, nie porównując się do innych osób w grupie czy w swoim wieku. Pozytywny obraz własnej osoby umożliwia nam podtrzymanie postępów jak i kontynuacji nauki.

Warunki sprzyjające tworzeniu pozytywnego obrazu własnej osoby

 1. Szczerość i zainteresowanie: instruktor powinien być zainteresowany rozwojem swojego podopiecznego,
 2. Dzieciom należy pozwalać na okazywanie negatywnych uczuć. Ograniczanie może prowadzić do rozwoju negatywnego obrazu własnej osoby,
 3. Szacunek i relacje partnerskie sprzyjają kontaktom pomiędzy instruktorem, a jeźdźcem,
 4. Wiara w jeźdźca i jego rozwój.Oznacza stwarzanie możliwości do rozwoju, bez nieustannej kontroli czy sterowania nim.

Metody nauczania

Instruktor musi przekazać materiał szkoleniowy, to, jakich dokonuje przy tym refleksji.

Możemy wyróżnić trzy podstawowe metody nauczania:

 • Metoda podająca(oparta na pokazie instruktora)

Metoda polega na przekazaniu informacji za pomocą; pokazu, omawiania i prezentowania problemów związanych z danym ćwiczeniem. Instruktor może korzystać również z materiałów pomocniczych, takich jak nagrania, plakaty czy książki.

 • Metoda aktywizująca(wspólne opracowanie i ćwiczenie)

W tej metodzie jeździec jak i instruktor są aktywni poprzez wspólne rozmowy, dyskusje, udział i pomoc jeźdźca. Pozwala to nabywać nową wiedzę i uzupełniać jak i odświeżać starą. 

 • Metoda praktyczna(stawianie jeźdźcowi zadań)

W tej metodzie punkt ciężkości kładziony jest na aktywność jeźdźca. Ma ona dużą wartość szkoleniowo-wychowawczą stymuluje kreatywność i własną inicjatywę osoby uczącej się. Jeźdźcy samodzielnie przerabiają treści nauczania

 

Dobra motywacja to podstawa jazdy konnej. Wybierając sobie stajnie bierzmy pod uwagę czy pasuje nam instruktor tam uczący i przede wszystkim czy jest to instruktor, który chce nasze umiejętności rozwinąć. 

 

 

bryczesy do jazdy konnej start START BRYCZESY JEŹDZIECKIE Z PEŁNYM LEJEM HIGHLANDFULL

 

Źródła:
„Jak nauczać jeździectwa” – podręcznik autoryzowany przez Polski Związek Jeździecki. Można zakupić go w naszym sklepie jeździeckim Kashtan.

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl