sklepjezdziecki KUC, KUCYK CZY KOŃ DLA DZIECKA? PORÓWNANIE
KUC, KUCYK CZY KOŃ DLA DZIECKA? PORÓWNANIE

KUC, KUCYK CZY KOŃ DLA DZIECKA? PORÓWNANIE


Jaka rasa konia najlepsza?, czemu kucyk to zły pomysł?, dlaczego dziecko się nie boi dużych koni?, od czego zależy wybór konia?.

Zacznijmy od tego, dlaczego przyjęło się, że najlepszym wyborem na początek jest kucyk szetlandzki. Bardzo często gdy przychodzą rodzice, to pierwsze pytanie jakie zadają, to czy stajnia posiada kucyki. Są wielce zdziwieni gdy zamiast małego, słodkiego szetlanda, widzą na przykład hucuła, lub troszkę drobniejszego kuca felińskiego. Dla nich one nadal są za duże dla ich pociech, które dopiero co zaczynają przygodę z jeździectwem. Z własnego doświadczenia napiszemy dlaczego uważamy, że im mniejszy kucyk tym większe prawdopobieństwo upadku. Oczywiście nie wszystkie szetlandy to wcielenia zła, są też wyjątki, ale jak to się mówi "wyjątek potwierdza regułę" ;) Większość osób uważa, że małe kucyki są idealnie przystosowane dla dzieci z powodu swojego niskiego wzrostu. Tyle, że pamiętajmy wzrost to nie wszystko! Tutaj najbardziej liczy się charakter konia, zwłaszcza jeśli ma być on pierwszym, który wprowadzi nas w jeździecki świat. Niestety doświadczenie pokazuje, że wbrew temu co piszą książeczki dla dzieci, szetlandy bywają nieprzewidywalne. Są uparte, bardziej zdeterminowane, często bywają krnąbrne i mają zaskakujące pomysły, na które nikt inny po za nimi by nie wpadł. Kucyki wyznają zasadę, że " jeśli coś jest głupie, ale działa to nie jest głupie" i bardzo konsekwentnie się tego trzymają. Są niesamowicie inteligentne, co często wykorzystują przeciwko nam. Jeśli coś im się nie spodoba, to bardzo szybko się o tym dowiemy. Kilkukrotnie byliśmy świadkami, jak szetland kładł się z jeźdźcem, ponieważ nie miał ochoty dalej pracować. Już nie wspominając o tym, że szybko się nauczyły, że można zostawić człowieka na ogrodzeniu lub niższej gałęzi, pod którą one się zmieszczą, ale jeździec to już nie koniecznie. To dlaczego stajnie nadal posiadają szetlandy? Ano dlatego, że te małe uparciuchy są świetne do przejażdżek czy oprowadzanek! Dzieciaki je kochają, bo mają gęste grzywy i ogony, malutkie kopytka i są bardzo kudłate :) Świetnie się nadają do nauki czyszczenia czy podnoszenia nóg. Pamiętajmy jednak by zawsze stać obok! Czasem wydaje nam się, że kucyki mają w genach umiejętność ściągania kantarów, rozwiązywania uwiązów i odpinania pasków. Dodatkowo dużo łatwiej jest wysiedzieć kłus ćwiczebny na większym koniu niż na małym kucyku. Nie wybija nas tak z siodła, ponieważ jego kroki są dłuższe i bardziej płynne.

Kuc, hucuł a może...

Jeśli chodzi o wybór ras małych możemy polecić kilka. Postaramy się opisać chociaż kilka z nich. Na pierwszy rzut pójdzie hucuł. Bywają uparte, ale są niesamowicie odważne i idealnie spisują się w hipoterapii i długich rajdach. Są wytrzymałe i spokojne. Jednak czasem bywają gruboskórne i nie zawsze uważają na to gdzie chcą postawić kopyto ;) Hucuły można często zobaczyć w zaprzęgach lub konkurencji, w której startują konie tylko tej rasy - ścieżki huculskie. Nie boją się bowiem one wody, czasem nawet zbyt ochoczo do niej wchodzą. Należy jednak pamiętać, że są to zwierzęta, które uwielbiają jeść a najlepiej czują się wypuszczone na cały dzień na pastwisko. Dlatego sporo osób uważa je za leniwe, jednak na pierwsze jazdy sprawdzą się znakomicie. Kolejnym idealnym towarzyszem dla dzieci jest Haflinger, który choć z budowy przypomina Hucuła, jest żywszy i chętnie się uczy. Maluchy pokochają jego jasną grzywę i ogon. Jednak pamiętajmy, że one jednak są trochę bardziej do przodu, co może na początku wystraszyć. Jeśli nadal nie jesteśmy pewni co do wyboru, lub wolelibyśmy żeby nie był zbyt duży to idealnym wyborem są kuce Felińskie lub Walijskie. Są drobne, chętnie się uczą, nie ma z nimi większych problemów podczas jazdy, są odważne i bardzo często można je zobaczyć na zawodach skokowych pod dziećmi. Kuce te, są niesamowicie zwinne i szybkie, ale delikatne. Co raz częściej można je spotkać w naszych stajniach, za granica są jednymi z najpopularniejszych kucy dla dzieci. A najlepszym podziękowaniem dla nich będą pyszne smaczki, które możecie zakupić w Waszym ulubionym internetowym sklepie jeździeckim!

 

LOPEZ SMACZKI DLA KONI 4KG
cena: 60 zł 


 

Konie a dzieci

Wbrew pozorom  konie są częściej wybierane przez dzieci na przejażdżkach niż kuce! Głownie dlatego, że mogą pokazać rodzicom jak odważne są, że wsiadły na dużego konia. Konie, na których mają się uczyć dzieci, oczywiście powinny się do tego nadawać, ze względu na charakter. I tak jednym z najpopularniejszym wyborów jest Małopolak. Jest to niezwykle inteligentny koń, spokojny, ale nie leniwy, odważny i szybko się uczący. W stajniach można również spotkać krzyżówki. Jednym z najczęściej spotykanych obecnie, jest koń szlachetny półkrwi. Jeśli dziecko stwierdziło, że nie chcę kucyka tylko dużego konia, pozwólmy mu na to, oczywiście poprzednio dowiadując się jak najwięcej o koniu. Nie każdy bowiem jest dobry dla dzieci. Odradzamy w tym wypadku konie arabskie czy folbluty, ze względu na ich temperament i często spotykaną nerwowość. Możemy zawsze przyjść parę razy do stadniny i poobserwować konie podczas jazdy. Pamiętajmy jednak, że koń to zwierzę! Nigdy nie będzie się zachowywał zgodnie z tym co jest opisane w książce, będzie miał niektóre podstawowe cechy danej rasy to prawda, ale każdy koń jest inny. Bywają idealne kucyki, spokojnie araby czy nerwowe małopolaki. Nie da się dokładnie i z całą pewnością stwierdzić, że ten czy inny koń będzie się idealnie zachowywał, bo tak przeczytałam o tej rasie w internecie. Nie popełniajmy tego błędu! Koń to żywa i czująca istota, nawet najspokojniejszy może czasem się wystraszyć a ten najgrzeczniejszy ugryźć. Nikt nie może nam zagwarantować stu procentowej pewności co do jego zachowania. Owszem, można powiedzieć jak do tej pory się koń zachowywał w danej sytuacji, ale czy następnym razem zachowa się tak samo? Tego nie wiemy. Pamiętajmy, ze regularna praca również wpływa na konia. Te w regularnym treningu są zazwyczaj spokojniejsze niż takie, które pracują tylko raz w tygodniu. Nie mylmy jednak pracy koni z przemęczeniem! Zmęczony koń może być niebezpieczny zarówno pod siodłem jak i w stajni. Świetnym pomysłem jest zakupienie w sklepie jeździeckim sobie i dziecku książki o tematyce jeździeckiej, która trochę bardziej nam przybliży koński świat i tego czego możemy się spodziewać. Pamiętajmy, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, wielkość nie ma aż takiego znaczenia, jeśli koń jest spokojniejszy niż kucyk, nie bójmy się wsadzić dziecko w siodło.

 

    GALAKTYKA "Poradnik młodego jeźdźca"

    Isabelle von Neumann-Cosel

cena: 49,90 zł 


 

"Jako instruktor jazdy konnej oraz jeździec, przez wiele lat stykałam się z różnymi końmi i kucami. Od super grzecznych do małych diabłów tasmańskich. Znałam kuca, który potrafił ściągnąć sobie ogłowie podczas jazdy i nadal nie zmieniając tempa dojechać do zastępu. Nie ma reguły która mówi, że kucyki idealnie nadają się dla dzieci a na dużych koniach mogą jeździć tylko osoby dorosłe. Po tylu latach doceniam szetlandy zdecydowanie bardziej, dzięki nim nauczyłam się, że słowo 'nie' występuje pod różną postacią i nie ma to jak zdobycie pewności siebie na kucyku, który wszystkich innych wywoził w krzaki a mi się udało pojechać prosto! Bardzo szybko zrozumiałam, że każdy z koni, na których jeździłam był kompletnie inny, nawet jeśli były tej samej rasy. Najważniejsze to dobrać odpowiedni charakter, wzrost nie jest aż tak ważny"

Sylwia Stinia Instruktor Szkolenia Podstawowego ze specjalnością Jazda Konna.

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdzieckiSonda
Na jakim poziomie jazdy jesteś?
sklepjezdzieckiKategorie blog
sklepjezdzieckiArchiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
sklepjezdzieckiChmura tagów
sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl