sklepjezdziecki Jak skręcać na koniu?
Jak skręcać na koniu?

Jak skręcać na koniu? 

 

Co zrobić kiedy koń nie chce skręcać? Jak skręcać na koniu? Jak skręcać na koniu w kłusie? Jak kierować koniem? Jakie są pomoce jeździeckie przy skręcie? Jak kierować koniem? Jak powodować koniem? 

 

Prawidłowe użycie pomocy jeździeckich w jeździe konnej to podstawa do porozumienia się z koniem i bycia dobrym jeźdźcem. Dlatego w dzisiejszym wpisie poruszymy bardzo ważny temat jakim jest prawidłowe skręcanie na koniu. Jazda konna to elegancki sport, w którym liczy się każdy ruch osoby jeżdżącej, dlatego tak ważna jest kolejność używania pomocy jeździeckich podczas ćwiczeń. Koń potrzebuje użycia dokładnych i czytelnych sygnałów, by móc odpowiednio zareagować. 
Przeczytajcie uważnie dzisiejszy artykuł, by zwiększyć swoją wiedzę jeździecką i nauczyć się prawidłowo skręcać na koniu. 

Co to są pomoce jeździeckie? 

Pomoce jeździeckie są to sygnały, które jeździec przekazuje koniowi by ten wykonał określoną czynność. Służą one do komunikacji z Waszymi wierzchowcami. 

Pomoce jeździeckie dzielą się na:

Pomoce jeździeckie naturalne:

Łydka:

Przez dodanie łydki powinniście rozumieć nacisk łydką na bok konia. Koń obojętnieje na stały bodziec. Jeżeli przyłożenie łydki ma trwać dłuższy czas (np. przy zakręcie), aby było efektywne, należy dawać ją impulsami. Łydka może być aktywizująca i wstrzymująca. 
Danie łydki może różnić się:
- impulsywnością,
- czasem trwania,
- siłą,
- liczbą powtórzeń.
Jeżeli do tego dodacie, że łydkę można dawać jedną bądź obiema nogami, to sygnałów możliwych do przekazania robi się sporo. Łydka powinna działać tuż za popręgiem. Jeżeli ustawiliście łydkę tak, że od konia oddziela ją popręg, to działanie jej jest znacznie osłabione.

Dosiad:

Dosiad to ułożenie ciała jeźdźca na koniu. Napinaniem i rozluźnianiem mięśni krzyża i pośladków można przekazywać koniowi sygnały. Tułów jeźdźca pełni funkcję podobną jak pedał gazu w samochodzie.
Jeżeli chcecie aby Wasz koń przyspieszył to pochylcie się do przodu.
Aby koń zwolnił wtedy odchylcie się do tyłu.
Jeżeli chcecie zatrzymać konia to odchylcie się do tyłu, przyłóżcie obie łydki, wciśnijcie kolana w siodło. Jak widzicie, możliwości dawania różnych sygnałów jest bardzo wiele.

bryczesy do jazdy konnej start START BRYCZESY JEŹDZIECKIE Z PEŁNYM LEJEM HIGHLANDFULL
Wodze:

Służą do sprecyzowania polecenia dawanego koniowi dosiadem i łydkami.
Wodze powinny być całkowicie luźne lub delikatnie napięte. W stanie pośrednim wędzidło uderza konia w zęby. Ten denerwuje się i rzuca głową. Sygnały dawane wodzą powinny być delikatne. Aby zakręcić koniem, należy przyłożyć mu do szyi wodzę zewnętrzną, czyli zastawić nią drogę na wprost. Siła, jaka wystarcza do sterowania koniem za pomocą wodzy, jest podobna do tej, której używacie, aby z nowej tubki wycisnąć nieco pasty do zębów. Jeżeli chcecie zatrzymać konia, zaciśnijcie palce obu dłoni na wodzach. Jeżeli koń się nie zatrzyma, zwolnijcie nacisk i zaraz powtórz go. Pamiętajcie, że koń obojętnieje na stały bodziec. Szarpanie niepotrzebne za wodze psuje konia i znieczula go na ich działanie. 

Głos:

Głos należy także do pomocy jeździeckich. Głosem możecie pochwalić, skarcić, uspokoić konia. Nie są istotne słowa, które jeździec wypowiada, ale ton głosu. Koń świetnie rozumie, kiedy mówicie do niego łagodnym, a kiedy zdenerwowanym tonem. 

Pomoce jeździeckie sztuczne:

Palcat/bat jeździecki,
Ostrogi.

Pamiętajcie, że powinniście oddziaływać na konia głównie dosiadem i łydką. Wodza wskazuje kierunek Waszemu koniowi, i stanowi przedłużenie waszej ręki, by skontaktować się z pyskiem konia. Nie wolno sterować koniem tylko za pomocą wodzy, ani szarpać go za nie. Wodze trzymacie pewnie, ale powodujecie nimi delikatnie i z wyczuciem. 

Aby Wasze pomoce jeździeckie były bardziej precyzyjne i dokładne, ważny jest także sprzęt jeździecki w jakim jeździcie. Kask do jazdy konnej, bryczesy jeździeckie, sztyblety do jazdy konnej i czapsy jeździeckie muszą pasować i być dobrej jakości. Wasz strój do jazdy konnej nie może przeszkadzać. Jeżeli Wasz sprzęt jeździecki uwiera, opina Was lub nie spełnia wymogów bezpieczeństwa, koniecznie udajcie się do profesjonalnego sklepu jeździeckiego i dobierzcie sprzęt idealny. 

Jak skręcać na koniu? 

Podczas skręcania na koniu, używamy pomocy jeździeckich łydek, dosiadu, wodzy. Przy skręcaniu np. w prawo prawą łydkę przesuwacie do przodu a lewą do tyłu. Lewą wodzę przyciskacie do szyi Waszego konia a prawą zniżacie lekko w dół i oddalacie od szyi konia pokazując mu kierunek. Skręcacie biodra w prawo. Ważne jest też obciążenie prawego strzemienia i przeniesienie ciężaru ciała na prawo.

Jakich pomocy jeździeckich używamy przy skręcaniu na koniu? 

Skręt na koniu w lewo:

Łydki:

Wewnętrzną lewą łydką dociskacie bok konia, aby ten zgiął się w "banana". Natomiast zewnętrzna łydka pilnuje w razie gdyby Wasz rumak nie chciał się poddać, dociskacie ją delikatnie. Najważniejsza jest łydka wewnętrzna. wokół której Wasz koń ma się opleść i wygiąć. Pamiętajcie aby Wasze obie łydki działały równocześnie i dokładnie. Wasz dosiad w tym czasie musi być prosty, nie możecie się kolebać w siodle i nie wolno się Wam garbić. 

uvex exxential kask jezdziecki UVEX
KASK JEŹDZIECKI EXXENTIAL
Dosiad:

Wasza postawa przy skręcie na koniu jest prosta. Siedzicie w równowadze. Jak skręcacie w lewo, Wasze biodra podążają w stronę skrętu. Obciążacie bardziej lewe strzemię i przenosicie ciężar ciała na lewo. 

Wodze

Prawą rękę przesuwacie z wodza do szyi konia, lewą ręką pokazujecie kierunek w lewo. Nigdy nie wolno ciągnąć za wewnętrzną wodzę. Jeśli koń nadal nie chce skręcić to dajemy impuls wewnętrzną łydką lub dajemy lekkiego bata po wewnętrznej stronie. Szarpanie konia za wodze znieczuli jego pysk i nie będzie później reagował na delikatne, subtelne sygnały. 

Skręt na koniu w prawo:

Łydki:

Wewnętrzną prawą łydką dociskacie bok konia, aby ten zgiął się w "banana". Natomiast zewnętrzna lewa łydka pilnuje w razie gdyby Wasz rumak nie chciał się poddać, dociskacie ją delikatnie. Najważniejsza jest łydka wewnętrzna. wokół której Wasz koń ma się opleść i wygiąć. Pamiętajcie aby Wasze obie łydki działały równocześnie i dokładnie. Wasz dosiad w tym czasie musi być prosty, nie możecie się telepać w siodle i nie wolno się Wam garbić. 

Dosiad:

Siedzicie w równowadze. Jak skręcacie w prawo, Wasze biodra podążają w stronę skrętu. Obciążacie bardziej prawe strzemię i przenosicie ciężar ciała na prawo. 

Wodze:

Lewą rękę przesuwacie z wodza do szyi konia, prawą ręką pokazujecie kierunek w prawo. Działacie obiema wodzami jednocześnie, nie szarpiecie. Wodze trzymacie pewnie, delikatnie wskazując kierunek Waszemu koniowi. Niepotrzebne szarpanie za wodze, uwieszanie się na wodzach znieczuli Waszego konia na działanie pomocy i znieczuli go na działanie wodzy.  

 

daw mag grand prix DAW MAG, SIODŁO JEŹDZIECKIE GRAND PRIX

Zachęcamy do czytania blogu sklepu jeździeckiego Kashtan, na którym znajdziecie wiele ciekawych i edukujących artykułów na temat jeździectwa, hipologi i opieki nad końmi. Jeżeli przygotowujecie się do zdawania egzaminu na Brązową Odznakę Jeździecką nasz blog pomoże Wam się przygotować do teorii na BOJ,.  

 

siodlonamiare.pl 

 

Autor:Wiktor Zalewski  

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdzieckiSonda
Na jakim poziomie jazdy jesteś?
sklepjezdzieckiKategorie blog
sklepjezdzieckiArchiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
sklepjezdzieckiChmura tagów
sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl