sklepjezdziecki Jak skakać na koniu? Pierwsze skoki przez przeszkody.
Jak skakać na koniu? Pierwsze skoki przez przeszkody.

Jak skakać na koniu? Pierwsze skoki przez przeszkody.

 

Jak nauczyć się skakać konno? Jak skakać przez przeszkody na koniu? Jak skakać na koniu? Jak prawidłowo skakać na koniu? Umieć skakać przez przeszkody każdy jeździec powinien? Skoki przez przeszkody - jakie mają zasady?

W dzisiejszym artykule dowiecie się jak prawidłowo skakać przez przeszkody. Poznacie czym właściwie są skoki w jeździectwie oraz podpowiemy Wam jak należy się do nich dobrze przygotować. 

1. Czym właściwie są skoki przez przeszkody?

Konne skoki przez przeszkody to jedna z siedmiu olimpijskich dyscyplin w jeździectwie, wspieranych przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). Jest ona bardzo popularna i efektowna, polega na pokonywaniu toru przeszkód zwanego parkurem.
Historia tej dyscypliny wywodzi się od polowań na lisy, w których uczestnicy rywalizowali ze sobą. Pierwsze poważne zawody w skokach przez przeszkody odbyły się w 1864 roku w Dublinie. W 1900 r. oficjalnie stały się konkurencją olimpijską.
Natomiast w Polsce po raz pierwszy zawody skokowe odbyły się w 1880 r. w Warszawie.
Prawdziwej rewolucji w skokach przez przeszkody dokonał Federico Caprilli (ur. 8 kwietnia 1868 roku, zm. 6 grudnia 1907 r.), kapitan kawalerii włoskiej, który stworzył metodę gdzie jeździec podczas skoku powinien podążać za ruchem konia. To wymusiło skracanie puślisk strzemion w siodle przez osoby jeżdżące. Jego technika miała olbrzymi wpływ na rozwój konkurencji skoków przez przeszkody w XX wieku.
Caprilli pomógł jeźdźcom w lepszym porozumieniu się z koniem, dzięki niemu dzisiejsze siodła skokowe do jazdy konnej są typu "close contact" aby właśnie ułatwić skoczkowi podążanie za koniem.  

2. Jakie wyróżniamy przeszkody w skokach konnych? 

Przedstawiamy następujące rodzaje przeszkód w dyscyplinie jeździectwa jaką są skoki przez przeszkody:

Stacjonata 

Jest to pojedyncza przeszkoda, składająca się z dwóch pionowo ustawionych belek z przymocowanymi kłódkami na poziome drążki, aby je podtrzymywać i zmieniać wysokość.

Okser 

Jest to przeszkoda składająca się z dwóch stacjonat stojących obok siebie. Szerokość w jakiej są ustawione zależy od poziomu konkursu skoków, umiejętności jeźdźca i poziomu wyszkolenia konia. 

'Pijany' okser

Przeszkoda z przodu przypominająca kopertę, ale rozłożona na dwie przeszkody. 

Koperta

Jest to przeszkoda składająca się z dwóch pionowych belek, w środku których są skrzyżowane dwa drążki. Jest to zazwyczaj pierwsza z przeszkód, którą pokonują jeźdźcy uczący się skoków. 

Triple barre

Są to trzy stacjonaty ustawione jedna za drugą z tym, że pierwsza jest najniższa, druga wyższa, a trzecia najwyższa. Różnica wysokości między przeszkodami jest taka sama.

Double barre 

Są to dwie stacjonaty ustawione jedna za drugą. Pierwsza niższa, druga wyższa.

Brama sztokholmska 

Jest to przeszkoda przypominająca bramę, albo często zamknięcia od boksów.

Wachlarz

Są to trzy przeszkody z jednej strony podtrzymywane (wszystkie trzy) przez jedną belką pionową. Z drugiej strony każda ma osobny stojak. Z lotu ptaka przypomina wachlarz.

Piramida 

Są to trzy stacjonaty ustawione jedna za drugą, blisko siebie. Pierwsza niższa, druga wyższa, trzecia takiej samej wielkości jak pierwsza. 

Hydra

Jest to przeszkoda zbudowana z elementu stałego oraz wystającego ponad nim gałązek (najczęściej spotyka się brzozowe lub świerkowe) na wysokości do 30 cm. Trudność w tej przeszkodzie polega na tym, że wygląda ona na większą niż jest w rzeczywistości. Koń skacze pomiędzy gałązkami a nie nad nimi.  

Mur

To przeszkoda zbudowana ze sztucznych i lekkich cegieł, które puknięte spadają, nie wyrządzając przy tym żadnej szkoda u konia. W zależności od rodzaju zawodów czy konkurencji, dokłada się kolejne cegły by powiększyć przeszkodę. Obecnie podczas potęgi skoku, jeźdźcy skaczą właśnie przez mur, wcześniej pokonując dwie lub trzy przeszkody dla rozgrzania konia.

daw mag grand prix DAW MAG, SIODŁO JEŹDZIECKIE GRAND PRIX

3. Co należy umieć, by przystąpić do nauki skoków przez przeszkody? 

Skoki przez przeszkody to już wyższy szczebel umiejętności w jeździectwie. Tylko dobrze wyszkolony jeździec w kłusie i galopie, z pewnym dosiadem może przystąpić do nauki skoków. 
Aby zacząć skakać należy zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt jeździecki. Obowiązkowo kask jeździecki z ważnymi atestami, sztyblety do jazdy konnej, czapsy jeździeckie, bryczesy jeździeckie, rękawiczki do jazdy konnej oraz kamizelkę ochronną jeździecka. Coraz więcej klubów i ośrodków jeździeckich nie wpuści jeźdźca na jazdę bez kasku jeździeckiego i kamizelki ochronnej do jazdy konnej z aktualnymi certyfikatami Unii Europejskiej. 
Profesjonalny sprzęt jeździecki pomaga osobie jeżdżącej konno i chroni. Jazda w tanim, niedopasowanym albo nie przeznaczonym do jeździectwa sprzęcie może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Dlatego warto zainwestować w bezpieczeństwo i zapewnić sobie komfort i ochronę podczas jazdy konnej. 

Wracając do nauki skoków przez przeszkody, jeździec który chce zacząć skakać powinien spełniać poniższe warunki:

- jeździec pewnie porusza się w stępie, kłusie i galopie,
- jeździec opanował jazdę w półsiadzie, 
- jeździec posiada profesjonalny sprzęt jeździecki. 

uvex exxential kask jezdziecki UVEX
KASK JEŹDZIECKI EXXENTIAL

4. Co to jest półsiad i jak się go wykonuje? 

Półsiad jest to pozycja jaką przyjmuje jeździec w siodle, aby odciążyć koniowi grzbiet. Stosujemy półsiad w skokach, w jeździe w terenie, podczas jazdy na młodych koniach. 
Najłatwiej wykonać półsiad w siodle wszechstronnym, lub specjalnie do niego skonstruowanym siodle jeździeckim skokowym. 
Do jazdy w półsiadzie należy skrócić długość puślisk o 2-3 dziurki, by ułatwić jego wykonanie. 
Osoba jeżąca konno zgina się w biodrach do przodu i podnosi się w strzemionach. Ciężar przejmuje udo, kolano,obcas. 

bryczesy do jazdy konnej start START BRYCZESY JEŹDZIECKIE Z PEŁNYM LEJEM HIGHLANDFULL

4. Pierwsze skoki przez przeszkody, jak zacząć i na co zwrócić uwagę? 

Jeżeli chcecie przystąpić do nauki skoków przez przeszkody, tak jak pisaliśmy powyżej powinniście swobodnie poruszać się w 3 chodach na koniu oraz mieć opanowany półsiad. 
Wszystko jest do wypracowania, ćwiczenia czynią mistrza, także i Wy poradzicie z tym sobie i przygotujecie się znakomicie do nauki skoków, by później móc zdać odznaki jeździeckie PZJ i móc startować w zawodach konnych. 
Na sam początek najlepiej zacząć od przejazdów przez drążki i koziołki (cavaletti). Wyuczyć się trafiania w sam środek ustawionych belek i prostych najazdów. Na początku nauczyć się najeżdżać na nie w stępie i kłusie, później w galopie. 
Jak opanujecie poprawne przejazdy przez drążki i cavaletti, to wtedy możecie zacząć skakać przez małe przeszkody. Na początku najlepsze będą pojedyncze koperty i niskie stacjonaty. Jeżeli chcecie od razu pokonywać wyższe przeszkody, wstrzymajcie się, aż wasze skoki na niższych będą pewne, stabilne i poprawne. Wyuczcie się dobrej techniki. prostych najazdów i podążania w skoku za koniem. Równowaga w jeździe konnej to podstawa. 
Pamiętajcie także o waszym półsiadzie, musi on naprawdę być wypracowany i opanowany by w skokach widzieć jakieś rezultaty. Jak nie wyćwiczycie półsiadu to nie skoczycie wysoko. Dobry instruktor powinien Was nakierować i pomagać dopracować Wasz dosiad tak, byście mogli spełniać swoje jeździeckie aspiracje. 
Podkreślamy również ogromną wagę dobrze dobranego sprzętu jeździeckiego, bez którego w jeździe konnej i skokach przez przeszkody ani rusz. 

Autor: Wiktor Zalewski 

 

Jeżeli szukacie artykułów pomocnych w przygotowaniu się do Brązowej Odznaki Jeździeckiej, zapraszamy do śledzenia bloga naszego sklepu jeździeckiego Kashtan.

Szczegółowe artykuły na temat Odznak Jeździeckich PZJ: 

BRĄZOWA ODZNAKA JEŹDZIECKA ZMIANY 2018 - SKOKI, UJEŻDŻENIE, PYTANIA
SOJ-SREBRNA ODZNAKA JEŹDZIECKA 2018
ZOJ — ZŁOTA ODZNAKA JEŹDZIECKA 2018

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdzieckiSonda
Na jakim poziomie jazdy jesteś?
sklepjezdzieckiKategorie blog
sklepjezdzieckiArchiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
sklepjezdzieckiChmura tagów
sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl