sklepjezdziecki Jak rozpoznać humor konia?
Jak rozpoznać humor konia?

Jak rozpoznać humor konia?

 

Jak rozpoznać nastrój konia? Potrafisz rozpoznać nastrój konia? Po czym rozpoznać że koń się cieszy, jest zadowolony? Jak rozpoznać humor konia? Czy umiesz odczytać nastrój konia? Jak można poznać że koń jest zły?

 

W dzisiejszym artykule opiszemy Wam jak rozpoznawać końskie nastroje. Jest to wiedza konieczna, jeśli jeździcie konno, posiadacie własnego wierzchowca, dzierżawicie konia czy jesteście pasjonatami koni. Umiejętność poznawania w jakim Wasz rumak jest humorze w danej chwili, pomoże Wam lepiej się z nim komunikować.  

Dlaczego tak ważna jest umiejętność rozpoznawania końskiego humoru?

Odczytywanie nastroju koni to wiedza konieczna, jeżeli jesteście posiadaczami koni, jeźdźcami czy miłośnikami tych zwierząt. Dzięki znajomości rozumienia mimiki koni i przekazywanych przez te zwierzęta sygnałów, będziecie w stanie wiedzieć kiedy Wasz wierzchowiec jest w dobrym, a kiedy w złym humorze. Pomoże Wam to w szkoleniu koni, podczas każdej jazdy i w zabiegach pielęgnacyjnych. Umiejętność rozpoznania w jakim nastroju jest Wasz koń sprawi, że szybciej zdiagnozujecie konia, gdy będzie mu coś dolegać. Pamiętajcie szybka reakcja i pomoc w chorobie, kontuzji jest bardzo istotna. Konie w naturze porozumiewają się ze sobą za pomogą mimiki, sygnałów ciała i głosu. Do podstawowych wyrażanych przez konie uczuć należą strach, zainteresowanie, spokój, apatia, agresja, irytacja i znudzenie. Dokładna obserwacja Waszych koni przyniesie Wam informację o ich aktualnym stanie fizycznym i psychicznym. W szczególności obserwujcie oczy, ruch, położenie uszu, mimikę Waszych rumaków. Wyraz pyska, sposób noszenia ogona, pocenie się i sposób poruszania się Waszego pupila, także dużo Wam powie o jego nastroju. 

daw mag grand prix DAW MAG, SIODŁO JEŹDZIECKIE GRAND PRIX

Jak rozpoznać humor konia? 

1. Jak rozpoznać humor konia. Koń zadowolony

Zadowolenie to najbardziej pożądany nastrój u konia, jaki każdy jeździec chciałby u niego cały czas obserwować. Dobry humor u konia jest podstawą w jego treningu i podczas jazdy konnej. 

Wasz koń jest zadowolony gdy:

- ma spokojne, przyjazne oczy,
- uszy konia są nastawione do przodu,
- jego wargi są rozluźnione, 
- ogon kołysze mu w takt ruchu,
- parska, 
- jego ruch jest rozluźniony, elastyczny, równy.

Jeżeli chcecie aby Wasze konie, były zadowolone, rozluźnione, warto spędzać z nimi więcej czasu na obserwacji ich zachowań, na zabawie z ziemi. Zabiegi pielęgnacyjne, masaże też sprawiają, że Wasz koń będzie odprężony i w dobrym humorze. Nie zapomnijcie o nagradzaniu Waszej pociechy, jak tylko coś zrobi dobrze, dajcie mu smaczka. Końskie smakołyki, ciasteczka to świetna nagroda, dzięki której nastrój Waszego rumaka od razu się poprawi.  Znajdziecie je w dobrych sklepach jeździeckich

SMACZKI DLA KONI EGGERSMANN 
- LECKER BRICKS 1 kg

2. Jak rozpoznać humor konia. Koń przestraszony

Koń jest z natury zwierzęciem płochliwym. Na nowe nieznane bodźce, przedmioty reaguje ucieczką. Chęć ucieczki może pojawić się zawsze, nawet wtedy, gdy ufa jeźdźcowi. Jak rozpoznacie, że Wasz wierzchowiec jest zaniepokojony, przestraszony? Wystarczy zaobserwować jego mowę ciała i jego ruchy, odgłosy. 

O tym, że Wasz koń jest przestraszony świadczy:

- niespokojne, bojaźliwe spojrzenie,
- błyskające białkiem oczy, 
- rozdęte chrapy,
- wciśnięty w zad, zakleszczony ogon,
- nastawione, szybko poruszające się uszy,
- rżenie wynikające z niepokoju,
- chrapanie,
- pocenie się,
- pobudzenie.  

3. Jak rozpoznać humor konia. Koń smutny

Apatyczny, nieobecny i przygnębiony koń to rzadki widok, który świadczy o rozwijającej się chorobie w jego organizmie. Umiejętność rozpoznania, że Wasz wierzchowiec jest smutny, pomoże Wam w szybkiej diagnostyce i reakcji, która jest istotnie ważna w wykrywaniu kontuzji, urazów, kolki i wszelkiego rodzaju bólów.

O tym, że Wasz koń jest apatyczny, smutny świadczy:

- bojaźliwe, przygnębione spojrzenie,
- obwisłe ułożenie uszu,
- obwisła warga,
- wciśnięty w zad ogon,
- stękanie, jęczenie,
- pocenie się,
- brak zainteresowania otoczeniem,
- brak apetytu. 

4. Jak rozpoznać humor konia. Koń zdenerwowany, agresywny

Do rozzłoszczonego konia lepiej nie podchodzić. Złość może być objawem wielu czynników, rywalizacji w stadzie, zazdrości, braku zaufania do człowieka, złego traktowania. Pamiętajcie, że konie z natury nie są agresywne, jako zwierzęta stadne bronią siebie i pozostałych członków swojego stada. Jeżeli człowiek kiedyś zrobił mu krzywdę, koń to zapamięta i będzie próbował się bronić jak tylko potrafi. Dlatego tak ważne jest, aby nie stosować kar fizycznych Waszym rumakom. Bicie tylko spotęguje strach u koni i ograniczy całkowicie ich zaufanie do ludzi. 

O tym, że koń jest zdenerwowany może świadczyć:

- złe, błyskające białkiem oczy,
- niespokojne spojrzenie,
- stulenie uszu,
- podciągnięcie wargi,
- pokazywanie zębów,
- chłoszczący ogon podczas ruchu,
- kwik,
- odwracanie się zadem,
- grzebanie nogą,
- wspinanie się,
- gryzienie,
- zgrzytanie zębami,
- tupanie noga. 

5. Jak rozpoznać humor konia. Koń podekscytowany 

Podekscytowanie u konia jest naturalnym jego zachowaniem wywołanym np. możliwością wyjścia na padok, łąkę, wyjazdem w teren, wyjazdem na zawody, widokiem klaczy przez ogiera, widokiem zaufanego człowieka, nadchodząca porą karmienia. 

Kiedy koń jest podekscytowany:

- uszy ma nastawione do przodu,
- oczy ma rozszerzone, błyszczące,
- nosi ogon wysoko, 
- parska,
- porusza się wyniosłym chodem,
- cicho, spokojnie rży. 

6. Jak rozpoznać humor konia. Koń zaciekawiony 

Zaciekawienie koń objawia na widok jakiegoś obcego, ale nie przerażającego przedmiotu, człowieka. Konie ciekawskie należą do bardziej odważnych i chętniej współpracujących. Kiedy Wasz rumak jest w nastroju, w którym chętnie poznaje nowe obiekty, ćwiczenia to bardzo dobry znak. Powinniście w tym przypadku korzystać i próbować uczyć nowych komend, sztuczek, figur Waszego rumaka. 

Wasz koń jest zaciekawiony gdy:

- jego oczy są błyszczące, szerokie,
- uszy są nastawione do przodu,
- jego wargi są rozluźnione,
- ogon jest kołyszący,
- cicho praska,
- jego nozdrza są rozszerzone,
- podnosi do góry głowę. 

EGGERSMANN Musli dla koni bez owsa 
F-MUSLI, 30 kg
/

Obserwacja koni w celu rozpoznania ich humoru 

Starajcie się jak najczęściej obserwować Wasze konie i próbujcie się dokładnie nauczyć ich języka ciała. Pomoże Wam to odczytać ich aktualny stan fizyczny i psychiczny. Jest to niezwykle ważne podczas zabiegów pielęgnacyjnych, szkolenia koni, jazdy na ujeżdżalni w terenie. Pamiętajcie też, aby zapewnić Waszym rumakom jak najlepsze warunki dla ich prawidłowego rozwoju. Koń jako zwierzę stadne, potrzebuje kontaktu z innymi końmi, by jego psychika mogła prawidłowo funkcjonować. W wolny dzień wybierzcie się do stajni, zabierzcie kocyk i posiedźcie z końmi na łące. Przyjrzyjcie się dokładnie jak zachowują się w stadzie, jak porozumiewają się między sobą. Dzięki takiej formie spędzania czasu z końmi, Wasz koń bardziej Wam zaufa, a Wy będziecie potrafili zrozumieć jego końską naturę. Koń to Wasz przyjaciel i kompan, którego humor powinniście obowiązkowo umieć rozpoznawać. Nauczycie się tego tylko przez jak najczęstsze spędzanie z nim czasu, 

 

Ciekawe artykuły na temat zachowania koni, pracy z końmi znajdziecie na blogu naszego internetowego sklepu jeździeckiego Kashtan

 

Autor: Wiktor Zalewski 

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdzieckiSonda
Na jakim poziomie jazdy jesteś?
sklepjezdzieckiKategorie blog
sklepjezdzieckiArchiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
sklepjezdzieckiChmura tagów
sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl