sklepjezdziecki Jak leczyć podstawowe urazy, choroby i kontuzje u koni?
Jak leczyć podstawowe urazy, choroby i kontuzje u koni?

Jak leczyć podstawowe urazy, choroby i kontuzje u koni? 

 

Jakie są podstawowe choroby konia i jak na nie reagować? Jak leczyć urazy u koni? Jak leczyć kontuzje u koni? Jakie są schorzenia koni? Jak rozpoznać, że koń się źle czuje? Jak wykryć kontuzję u konia? 

 

Urazy, kontuzje i choroby u koni to największa zmora hodowców, właścicieli i opiekunów tych zwierząt. Szybkie ich rozpoznanie jest bardzo istotne w złagodzeniu objawów i ogólnym przejściu problemu zdrowotnego. Jak leczyć podstawowe schorzenia u Waszych wierzchowców dowiecie się czytając poniższy artykuł. 

 

Jakie są podstawowe urazy, kontuzje i choroby u koni i jak sobie z nimi poradzić? 

1. Urazy, kontuzje i choroby u koni. Gruda 

Gruda jest to często występująca infekcja skórna u koni. Spowodowana jest wniknięciem drobnoustrojów ze środowiska w uszkodzoną skórę. 

Jakie są objawy grudy u koni? 

Na tylnej powierzchni pęciny pojawia się zapalenie skóry zaczerwienienie i obrzęk. 

Jak leczyć grudę u koni? 

By skutecznie wyleczyć grudę należy odizolować konia od czynników chorobotwórczych. Należy stosować specjalne preparaty na grudę oraz dokładnie dezynfekować miejsce chorobowo zmienione. Ważne jest też aby boks konia był codziennie sprzątany, a ściółka żeby była sucha. 

2. Urazy, kontuzje i choroby u koni. Gnicie strzałki 

Gnijąca strzałka jest pospolitą chorobą kopyt u koni, często nazywaną chorobą zaniedbania, powstaje na wskutek nieodpowiedniej higieny tej części aparatu ruchu u tych zwierzą oraz rzadkiego sprzątania boksów i wymiany ściółki na nową. Powodują ją bakterie, które zamknięte w kopycie i odcięte od tlenu zamienią ją się w beztlenowe, które zapoczątkowują procesy gnilne. Jest to schorzenie często nawracające i w przypadku złych warunków panujących w stajni trudne do wyleczenia.

Jakie są objawy gnicia strzałek u koni?

Gnicie strzałki jest łatwe do rozpoznania, cechuje się nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z kopyta, rozwarstwianiem i rozmiękczeniem rogu strzałki kopytowej oraz charakterystyczną brudną, szarą wydzieliną ze strzałki. Efektem zaawansowanego gnicia strzałki może być kulawizna konia, a następnie nawet bardzo groźny rak kopyta.

Jak leczyć gnijące strzałki u koni?  

Najskuteczniejszym sposobem na zwalczenie zgniłych strzałek u Waszych rumaków jest ich dokładna dezynfewkcjia i używanie specjalnych preparatów na strzałki. Niezastąpiony tu jest Krealit. Krealit to preparat na strzałki u koni, który uleczył niezliczone ilości końskich kopyt i cieszy się ogromną popularnością i dobrymi opiniami wśród jeźdźców. Jest on niezwykle wygodny w użyciu, bardzo szybko się wchłania, zapobiega uszkodzeniom rogu, neutralizuje szkodliwy wpływ amoniaku ze ściółki, chroni przed mikroorganizmami, które uczestniczą w rozkładzie strzałki. Już po 3-4 dniach używania Keralitu róg strzałkowy wyraźnie się wzmacnia, a rowki strzałkowe stają się suche. Przy jego użyciu nie trzeba jakoś ekstra wyszorować kopyta, Keralit nalewamy bezpośrednio na strzałkę. 
Keralit możecie kupić w dobrym sklepie jeździeckim
Sprawdzonym środkiem do walki ze zgniłymi strzałkami u konia jest także siarczan miedzi, zwany sinym kamieniem. 
Jest to chemiczny związek nieorganiczny, który posiada silne właściwości wysuszające. Występuje pod postacią niebieskich kryształków bez zapachu o metalicznym smaku.
Łączymy go z wodą lub wazeliną. Na strzałkę najlepiej nałożyć rozrobiony siarczan z wazeliną, głęboko do rowku strzałki pokrywając go watą, tak aby powstał opatrunek, bardzo silnie działający na bakterie gnilne. 
W leczeniu gnicia strzałek u koni skuteczne są też antybiotyki w sprayu, woda utleniona i manusan. 

         KERALIT PREPARAT NA ZGNIŁE STRZAŁKI STRAHL-LIQUID

3. Urazy, kontuzje i choroby u koni. Nagwożdżenie 

Nagwożdżenie jest to schorzenie koni spowodowane przebiciem podeszwy kopyta jakimś ostrym przedmiotem. 

Jakie są objawy nagwożdżenia u koni? 

Nagła, silna kulawizna z podparcia, nie jest związana z obciążeniami treningowymi. Koń przyjmuje postawę odciążającą chorą nogę (kończyna stale uniesiona), w początkowej fazie infekcji wzrost ciepłoty kopyta, wzmożone tętnienie tętnic palcowych. Po kilku dniach spada ciepłota kopyta i zmniejsza się tętnienie – może wystąpić obrzęk pęciny i nadpęcia. 

Jak leczyć nagwożdżenie u koni? 

Jedynym sposobem aby wyleczyć nagwożdżenie jest wezwanie kowala albo lekarza weterynarii do Waszego konia. Specjalista musi zlokalizować czułkami kopytowymi miejsce dające najsilniejszą reakcję bólową i tam otworzyć ropień przez podeszwę kopytową zachowując kontakt z linią białą. Przy silnej bolesności wskazane jest znieczulenie przez weterynarza około nerwowe palca kopyta. Po otwarciu ropnia lekarz powinien zapewnić dobry drenaż. Wy natomiast musicie ranę przepłukiwać przez kolejne 3-7 dni środkiem dezynfekcyjnym (jodyna, rivanol, lub Vaghotyl 5%). Powinniście stosować opatrunek uciskowy ze środkami dezynfekcyjnymi w miejscu otwarcia podeszwy (waciki nasączone środkiem dezynfekcyjnym do kanału wystruganego w podeszwie). Dodatkowo wskazane są kąpiele chorego kopyta w ciepłej wodzie z dodatkiem środków dezynfekcyjnych np. Manusan, chloramina 2,5%, Virkon, itp. Wasz koń przez czas leczenia nagwożdżenia powinien być odstawiony od pracy. Poruszać się może jedynie po miękkim podłożu. Pamiętajcie także o profilaktyce przeciwtężcowej, aby uniknąć niechcianej i śmiertelnej choroby jaką jest tężec. 

4. Urazy, kontuzje i choroby u koni. Ochwat 

Jest to ostre, rozlane zapalenie tworzywa kopytowego u koni. Powstałe przez podawanie nadmiernej ilości pasz treściwych bogatych w białko, przy braku ruchu. Ochwat może powodować także zbyt intensywny ruch po twardym podłożu i nieprawidłowe kucie. U koni starszych, które mają spowolniony metabolizm, podawanie dużych porcji paszy treściwej wysokobiałkowej, ochwat występuje częściej. Konie z zespołem Cushinga, mogą także łatwiej zachorować na ochwat.

Objawami ochwatu u koni są:

- gorące i wrażliwe na dotyk kopyta,
- trudność z poruszaniem się, kulawizna,
- wysoka temperatura ciała,
- wysuwanie do przodu kończyn przednich.

Jak leczyć ochwat u koni:

W razie rozpoznania jakichkolwiek objawów początku ochwatu, należy niezwłocznie wezwać lekarza weterynarii. Szybkie rozpoznanie i leczenie może uratować koniowi życie i nie dopuścić do dalszego rozwoju choroby, która może być bardzo ciężka do wyleczenia. W leczeniu ochwatu pomoże tylko lekarz weterynarii. 

5. Urazy, kontuzje i choroby u koni. Podbicie

Podbicie jest to ropne zapalenie skóry właściwej kopyt. Najczęstszymi przyczynami choroby są ciała obce lub silne uderzenie ściany kopyta o twardą powierzchnię. 

Objawy podbicia u koni:

- kulawizna,
- podniesiona ciepłota kopyta,
- wrażliwość na omacywanie,
- "ostrożne" chodzenie z wyraźną bolesnością.

Leczenie podbicia u koni:

Podejmowane jest przez lekarza weterynarii w zależności od stopnia zmian chorobowych. Najczęściej stosuje się opatrunki kopyta z roztworem rivanolu lub kreoliny. 

6. Urazy, kontuzje i choroby u koni. Zagwożdżenie 

Zagwożdżenie jest to schorzenie kopyta spowodowane przez niewłaściwe przybicie podkowiaków. 

Jakie są objawy zagwożdżenia u koni:

Nagła, silna kulawizna z podparcia, nie jest związana z obciążeniami treningowymi. Koń przyjmuje postawę odciążającą chorą nogę (kończyna stale uniesiona), w początkowej fazie infekcji wzrost ciepłoty kopyta, wzmożone tętnienie tętnic palcowych. Po kilku dniach spada ciepłota kopyta i zmniejsza się tętnienie – może wystąpić obrzęk pęciny i nadpęcia. 

Jak leczyć nagwożdżenie u koni:

Jedynym sposobem aby wyleczyć zagwożdżenie jest wezwanie kowala albo lekarza weterynarii do Waszego konia. Specjalista musi zlokalizować czułkami kopytowymi miejsce dające najsilniejszą reakcję bólową i tam otworzyć ropień przez podeszwę kopytową zachowując kontakt z linią białą.

EGGERSMANN Musli dla koni bez owsa 
F-MUSLI, 30 kg
/

7. Urazy, kontuzje i choroby u koni. Kolka

Kolka jest najczęstszym schorzeniem układu pokarmowego u koni. Jest to zmora wszystkich właścicieli tych zwierząt. Kolka (morzysko) potrafi być bardzo bolesna, uciążliwa i śmiertelna. Kolka wywołana jest zatkaniem ściany jelita u koni. 

Objawy kolki u koni:

Objawami kolki u koni są wszystkie zmiany chorobowe w obszarze żołądka i jelit z objawami bólowymi określane są mianem kolki; możliwe jest również zatrzymanie moczu w pęcherzu określane mianem kolki moczowej. Symptomy mogą być bardzo różne:

- brak apetytu,
- brak zainteresowania otoczeniem,
- niepokój,
- odstawianie tylnych kończyn,
- nieregularne, ale intensywne pocenie się od nasady ogona aż po łopatki,
- nerwowe ziewanie,
- pokładanie i tarzanie,
- grzebanie przednimi kopytami,
- wymachiwanie ogonem,
- oglądanie się na boki,
- gryzienie słabizn lub uderzanie tylnymi nogami w brzuch,
- częste próby oddawania moczu,
- przyspieszenie tętna i oddechu.

Leczenie kolki u koni:

Już przy pierwszych objawach kolki należy zawiadomić lekarza weterynarii, kolki są bardzo częstą przyczyną padnięć koni. Do czasu przyjazdu lekarza należy:

- nie pozwalać koniowi na pobieranie paszy
- kontrolować tętno, oddech, oddawanie moczu i pobieranie wody
- wyprowadzić konia z boksu i oprowadzać w ręku - nie kłusować
- w niektórych przypadkach niezbędne może się okazać przeprowadzenie zabiegu w klinice weterynaryjnej - należy przygotować ewentualny transport.

8. Urazy, kontuzje i choroby u koni. Skaleczenia 

Skaleczenia są częstymi urazami koni, powstającymi w czasie użytkowania, a także podczas przebywania na wybiegu lub nawet w stajni. Powinniście zawsze sprawdzać Waszego wierzchowca czy nic mu nie dolega, czy nie ma żadnych ran, otarć. Takie dokładne oględziny są konieczne by móc szybko zareagować na powstałe urazy.

Jak leczyć skaleczenia u koni:

Małe rany należy przemyć zimną wodą i zdezynfekować ogólnie dostępnymi środkami, np. wodą utlenioną czy jodyną. Najczęściej stosuje się tu Alu spray lub Rivanol. Przy większych zranieniach trzeba usunąć sierść wokół rany i założyć opatrunek. Jak rana jest duża, otwarta i krwawiąca należy niezwłocznie wezwać lekarza weterynarii. Czas w jakim lekarz weterynarii może zszyć ranę to 6 godzin od skaleczenia. 

WITAMINY OGÓLNE DLA KONI EGGERSMANN HORSE VITAL PLUS, 4 KG

9. Urazy, kontuzje i choroby u koni. Kulawizny   

Kulawizna jest to poważne schorzenie u koni. Spowodowana jest odciążaniem jednej (lub więcej) bolejącej kończyny lub sztywnością kończyn.  

Jakie są objawy kulawizny u koni:

- odciążanie jednej z kończyn,
- sztywny ruch,
- opuchlizna kończyny,
- zwiększona ciepłota kopyta, nogi,
- zranienia na nodze, 
- bolesność kończyny. 

Jak leczyć kulawizny u koni:

Jeżeli zauważycie, że Wasz wierzchowiec utyka, sztywno chodzi, ma opuchniętą kończynę koniecznie wezwijcie lekarza weterynarii. Przyczyny kulawizny u koni są różne i często samemu ciężko je zdiagnozować, dlatego tak ważna jest szybka diagnoza eksperta. 
Do czasu przyjazdu lekarza weterynarii, odstawiacie Waszego konia od pracy, jak zauważyliście widoczną opuchliznę to chłodzicie nogę. Właściwe leczenie może tylko zalecić weterynarz. 

 

Autor: Wiktor Zalewski.

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdzieckiSonda
Na jakim poziomie jazdy jesteś?
sklepjezdzieckiKategorie blog
sklepjezdzieckiArchiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
sklepjezdzieckiChmura tagów
sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl