sklepjezdziecki Ile czasu poświęcić na rozgrzewkę konia i jak powinna wyglądać?
Ile czasu poświęcić na rozgrzewkę konia i jak powinna wyglądać?

Ile czasu poświęcić na rozgrzewkę konia i jak powinna ona wyglądać?

Rozgrzewka powinna rozpoczynać każdy trening jeździecki – aby koń był przygotowany do zadań, jakie będziemy stawiać przed nim podczas jazdy. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam, jak taka rozgrzewka powinna wyglądać i jakie ćwiczenia warto w niej zawrzeć.

 

Co daje rozgrzewka?

Podstawowym celem rozgrzewki jest przygotowanie konia do treningu i wiążącego się z nim wysiłku fizycznego. Koń musi być gotowy do pracy. Prawidłowe rozprężenie znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Dobra rozgrzewka:

- zwiększa przepływ krwi do mięśni i ważnych narządów,

- poprawia wydajność mechaniczną, siłę, tętno i częstość oddechu,

- aktywuje mięśnie posturalne,

- rozciąga mięśnie, stawy i więzadła,

- zwiększa elastyczność i zakres ruchów,

- skupia uwagę konia.

witamina c HorseLine Witamina C dla koni

 

 

Rozgrzewkę dobrze rozpocząć od energicznego stępa na długiej wodzy. Dzięki temu koń będzie w stanie sprężynować grzbietem, wydłużyć górną linię ciała i mięśnie grzbietu. Ten etap rozgrzewki powinien trwać około dziesięciu minut. Dobrym pomysłem na urozmaicenie rozgrzewki jest spacer w teren na kilka minut – jeżeli w naszym ośrodku jest taka możliwość. Później dobrze wykonać kilka prostych figur na ujeżdżalni – wolt, kół, czy ósemek. Kiedy postawimy przed koniem takie zadania, ułatwimy mu skoncentrowanie się, oraz przygotowujemy jego mięśnie do wysiłku.

Następnie przechodzimy do równego, aktywnego kłusa anglezowanego. Wierzchowiec powinien kłusować na delikatnym kontakcie na długich liniach – i po kole i w linii prostej. Musimy pilnować rytmu oraz żwawego tępa, żeby koń mógł osiągnąć rozluźnienie.

Kiedy poczujemy, że koń pozbył się napięć, możemy rozpocząć pracę w galopie. Kontynuujemy wykonywanie kół, zmian kierunku, dodajemy przejścia. Szczególnie te kłus-galop są w stanie rozluźnić grzbiet. Koń lepiej reaguje na pomoce. Galop podczas rozgrzewki warto rozpocząć w półsiadzie, aby oszczędzić grzbiet i wyeliminować usztywnienie.

 

Jakie ćwiczenia wykonywać podczas rozgrzewki?

- stęp na swobodnej wodzy,

- praca w kłusie anglezowanym na dużych kołach,

- praca w galopie na dużych kołach (najlepiej w półsiadzie),

- przejścia kłus – galop i galop – kłus,

- przejścia stęp – kłus, kłus – stęp,

- ustępowanie od łydki, zwroty na przodzie,

- zmiany kół,

- pojedyncze wężyki na długiej ścianie,

- serpentyny,

- wydłużenia w kłusie i galopie.

Lista ćwiczeń pochodzi z książki „Zasady Jazdy Konnej”, podręcznika zalecanego dla osób przygotowujących się do egzaminów instruktorskich. Książka dostępna jest w naszym sklepie internetowym www.kashtan.pl!

Zasady Jazdy Konnej

AKADEMIA JEŹDZIECKA "Zasady Jazdy Konnej cz.1"

 

Jak długo trwa prawidłowa rozgrzewka?

Czas trwania rozgrzewki jest indywidualny dla każdego konia – zależy od jego wieku, kondycji, stanu zdrowia i stopnia wyszkolenia. Zazwyczaj wierzchowiec osiąga rozluźnienie po około 20 – 30 minutach (włącznie z początkowymi 10 minutami stępa). Czasu trwania fazy rozprężenia nie powinniśmy jednak mierzyć z zegarkiem w ręku (może poza tymi dziesięcioma minutami stępa). Kiedy koń zacznie się rozluźniać – poczujemy to siedząc na jego grzbiecie.

 

Inne metody rozgrzewki

Można włączyć do treningu także lonżowanie, wolne skoki, czy bieganie luzem, kiedy koń będzie już występowany. Jak już wyżej wspomnieliśmy, dobrym pomysłem będzie również spacer w terenie.

Konia możemy także stępować w ręku – albo na ujeżdżalni, albo pokręcić się trochę po terenie stajni, ewentualnie wybrać się nieco dalej.

Rozpoczęcie pracy na lonży jest dobrym pomysłem dla koni mających problem z rozluźnieniem. Możliwe, że łatwiej będzie im je osiągnąć, kiedy nie będą miały na sobie siodła i jeźdźca.

 

Rozgrzewka dla jeźdźca

No właśnie – a co z jeźdźcem? Wszyscy sportowcy – piłkarze, biegacze, tancerze – swoje treningi rozpoczynają od rozgrzewki. Z jakiegoś powodu wśród jeźdźców ta praktyka nie jest zbyt powszechna. Skupiamy się na koniu, a zapominamy o sobie. A ciężko o prawidłową postawę, kiedy nie jesteśmy właściwie rozgrzani.

W rozgrzewce powinny znaleźć się ćwiczenia koordynacyjne, rozluźniające, rozciągające oraz wzmacniające mięśnie. Prawidłowo przeprowadzona podnosi wydajność, poprawia koncentrację i przekazywanie bodźców. Dzięki temu jeździec będzie w stanie lepiej oddziaływać na konia. Rozgrzewka umożliwia też szybsze aktywowanie określonych partii mięśni, poprawiając skoordynowanie pomocy.

Jakie ćwiczenia warto wykonywać przed jazdą?

- różne formy biegania, czy chodzenia (może być spacer); dobrze dołączyć do tego krążenia ramion,

- ćwiczenia rozciągające mięśnie łydek, przednie i tylne mięśnie uda, mięśnie głębokie grzbietu, boczne pasmo mięśni tułowia, mięśnie klatki piersiowej i barków

- ćwiczenia wzmacniające i aktywizujące tylne mięśnie uda, wszystkie partie mięśni brzucha, górne mięśnie grzbietu.

 

A co po jeździe?

Przed treningiem rozgrzewamy konia, a po skończonej lekcji? Należy go schłodzić. To bardzo ważne dla jego zdrowia i kondycji układu ruchu. Rozciągnięcie pozwoli mu rozluźnić i wydłużyć mięśnie, a układ krwionośny będzie miał szansę usunąć z organizmu toksyny i kwas mlekowy z tkanek miękkich. Zmniejsza ryzyko stanów zapalnych, uspokaja oddech i tętno. Dobrym pomysłem będzie dziesięciominutowy spacer do lasu.

 

Źródła:

Gillian Higgins – „Prawidłowa postawa w treningu koni. Zasady szkolenia koni z perspektywy anatomicznej.”

Podręcznik autoryzowany przez Polski Związek Jeździecki – „Podręcznik dla instruktorów i trenerów – jak nauczać jeździectwa”

Podręcznik autoryzowany przez Polski Związek Jeździecki – „Zasady jazdy konnej - część 1. Podstawowe wyszkolenie jeźdźca i konia.

 

Autor:

Marcelina Kornaś

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl