sklepjezdziecki HAFLINGER - OPIS RASY
HAFLINGER - OPIS RASY

Haflinger-opis rasy

Haflingery to konie najczęściej używane w rekreacji. Są idealnymi wierzchowcami dla niedoświadczonych jeźdźców ze względu na swój spokojny charakter. Nie powinien nas też jednak dziwić fakt, że z powodzeniem startują na zawodach jeździeckich różnych dyscyplin. W tym artykule postaram się przybliżyć historię, charakter oraz użytkowanie tych miłych i przyjemnych do jazdy koni.

Jak duże są Haflingery? Czy Haflingery to spokojne konie? Jak mogą być użytkowane konie tej rasy?

1) Pochodzenie koni rasy Haflinger

Pochodzenie większości koni tej rasy można z powodzeniem przestudiować w księgach hodowlanych, co doprowadzi nas do jednego z siedmiu ogierów założycielskich całej rasy. Pierwsze zapisy o rasie pochodzą z 1868 roku, z opisu ogiera El Bedavi XXII, który miał wzmocnić miejscową rasę. Był on synem ogiera czystej krwi arabskiej, ze słynnej węgierskiej stajni w Babolna, i klaczy tej samej rasy. El Bedavi XXII został skrzyżowany z miejscowymi kucami dlatego też zaczynając od niego można już prześledzić historię współczesnej rasy Haflinger. Jego syn, 249 Follie, został rozpłodowym ogierem założycielskiego rodu. Follie miał typową kasztanową sierść, białą grzywę i biały ogon. 99% rasy odziedziczyło tę cechę w wyniku chowu wsobnego, jaki miał miejsce pod koniec XIX w. Konie te wywodzą się z miejscowości Hafling, od której wzięły też swoją nazwę. Leży ona w Tyrolu, który w wyniku lawiracji politycznych po pierwszej wojnie światowej, został rozdzielony na część włoską i austryjacką. Z tego też powodu powstały dwa oficjalne związki hodowców tych koni. Oba zezwalają na krzyżowanie (wyłącznie na terenie Niemiec) z arabami, żeby zapobiec wulgaryzacji rasy. Haflingera uznaje się za konia szlachetnej krwi nawet jeżeli w ¼ skrzyżowany jest z koniem czystej krwi arabskiej. Zasadniczo haflinger jest więc efektem krzyżowania czterech ras koni: noryckiej, bośniackiej, huculskiej i koni czystej krwi arabskiej. Zalicza się go do koni typu jucznego.

2) Charakter koni rasy Haflinger

Haflingery cechują się bardzo silnym charakterem, dlatego niekiedy bywają uparte. W kontaktach z ludźmi są jednak łagodne i chętne do pracy, świetnie nadają się dla dzieci i początkujących dlatego będą świetnymi końmi do rekreacji. Są bardzo wytrzymałe, a rajdy i wyjazdy w teren na długie dystanse to dla nich prawdziwa przyjemność. Rasa charakteryzuje się niezwykłą inteligencją, bystrością i zdolnością szybkiego uczenia się.

3) Wygląd koni rasy Haflinger

Początkowo konie tej rasy były nieco cięższe, miały krótsze nogi i używane były w rolnictwie i jako zwierzęta juczne. Obecnie bardzo duże zapotrzebowanie jest na konie w typie sportowym, charakteryzujące się bardziej szlachetnym wyglądem, niewielkie ale o wyrazistym kłębie i doskonałym ruchu. Udało się to osiągnąć niemieckim hodowcom. Obecne haflingery są lżejsze, umięśnione i harmonijnie zbudowane. Mimo jego małego wzrostu – około 140 centymetrów w kłębie, wbrew zasadom nie zalicza się go jako kuca. 

 • Głowa Haflingera jest niewielka i ma cały wdzięk głowy araba
 • Oczy są duże, uszy małe i ruchliwe
 • Szyja silna, a łopatki długie i skośne
 • Grzbiet prosty i szeroki, zad zaokrąglony i dobrze umięśniony
 • Nogi są dosyć krótkie i bardzo silnie ukostnione
 • Na nogach nie ma zbyt wielu szczotek pęcinowych
 • Grzywa i ogon są bardzo obfite
 • Umaszczenie: Kasztanowata z jasną grzywą i ogonem

4) Użytkowanie i przeznaczenie tej rasy

Haflingery to konie mogące być z powodzeniem użytkowane w każdej dyscyplinie jeździeckiej. Kiedyś rasa ta była używana przez austriackich górali jako konie juczne, obecnie wierzchowce te pięknie prezentują się na parkurach ujeżdżeniowych, skokowych, a także świetnie sprawdza się jako konie do powożenia. Ciekawostką jest, że amazonka Heidi Zellhofer i jej klacz rasy haflinger o imieniu Escada pokonały parkur z przeszkodami o wysokości 165 cm! Świadczyć to może niewątpliwie sile i zawziętości tej rasy. Konie te z roku na rok stają się poważnymi konkurentami innych ras koni w tej grupie uwzględniając ich wzrost.
Ze względu na swój łagodny charakter Haflingery będą idealnymi wierzchowcami dla młodych adeptów jeździectwa, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z jeździectwem. Wzorowo sprawdzą się też w roli koni do hipoterapii czy wyjazdów w teren. 

5) Hodowle Haflingerów w Polsce

W Polsce niestety nadal ta rasa nie jest tak bardzo rozpowszechniona, wciąż mamy bardzo niewiele hodowli tych koni.

6) Haflingery na sprzedaż

 • Klacz rodzinna, idealna dla początkujących jeźdźców, posiada niemieckie pochodzenie > ogłoszenie
 • Wałach z pełnym holenderskim pochodzeniem, chodzi w zaprzęgu > ogłoszenie
 • Domino- Spokojny wałach, idealny dla dzieci, nauczony pracy w bryczce > ogłoszenie
 • Maniek- nie boi się ruchu ulicznego, nauczony pracy w bryczce > ogłoszenie
 • Nubrid- startował w zawodach skokowych, łagodny charakter > ogłoszenie
 • Prześliczna klacz o spokojnym charakterze, pracowała w hipoterapii i rekreacji pod dziećmi > ogłoszenie

7) Jak zadbać o bujną grzywę naszego Haflingera ?

Jak wiemy konie tej rasy charakteryzują się bujnym owłosieniem grzywy i ogona, dlatego należy odpowiednio dobrać środki pielęgnacyjne tak by nie zniszczyć włosia naszego wierzchowca.

- Szampony pielęgnacyjne 
 
Gold Label Szampon ziołowy Herbal Shampoo 

 alt

Jest to ziołowy szampon wpływający na dobre odżywienie sierści Twojego konia.

Over Horse szampon Protein Horse 

 alt

 
Protein Horse to szampon przeznaczony do codziennej pielęgnacji.
 
- Preparaty do grzywy i ogona 
 
Kolejnymi produktami, które przydadzą nam się do pielęgnacji naszego wierzchowca to odżywki i preparaty ułatwiające rozczesywanie grzywy. Wśród środków polecanych przez klientów naszego sklepu jeździeckiego Kashtan znaleźć można:
 
Absorbine Preparat nabłyszczający Showsheen spray 1,19l 

 alt

 
Preparaty z firmy Absorbine to najchętniej kupowane środki do pielęgnacji grzywy. Klienci kochają je za efekty jakie dają, a także za ich wydajność. Kolejnymi produktami godnymi polecenia są preparaty firmy Carr&Day&Martin.
 
Carr&Day&Martin Canter Coat Shine odżywka do sierści

 alt

8) Jak dopasować sprzęt jeździecki na Haflingera?

Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, Haflingery będą głównie nosić sprzęt w rozmiarze COB. Jednak należy pamiętać, że konie są różne i ważne jest indywidualne dobranie odpowiedniego ogłowia czy kantara do naszego wierzchowca. W ofercie naszego sklepu jeździeckiego Kashtan znaleźć można wiele produktów, które idealnie dopasują się do Haflingera, zarówno rozmiarem jak i kolorem. Poniżej przedstawiamy te kilka godnych polecenia:

Start Kantar dla konia Dotted 

 alt

Kantar z firmy Start dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych, które idealnie dopasują się do maści Haflingerów.

Mustang Kantar dla konia Elegant 

 alt

Kantar Elegant to produkt, który sprawdzi się świetnie w przypadku koni wrażliwych na otarcia. Posiada miękkie podszycie, które zniweluje te nieprzyjemne rany.
Wszystkie kantary dostępne są w rozmiarze Cob.
 
Kolejnymi produktami, o których warto pomyśleć przy zakupie konia są ogłowie, siodło i czaprak. Cały ten sprzęt potrzebny dla Twojego wierzchowca znaleźć można na witrynie naszego internetowego sklepu jeździeckiego Kashtan. 

Źródła: 
Konie JANE KIDD Wyd. Ryszard Kluszczyński
http://rasykoni.pl/konie/rasy-koni/male-konie-i-kuce/konie-haflinger
 
Autor: Marcin Jankowski
sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdzieckiSonda
Na jakim poziomie jazdy jesteś?
sklepjezdzieckiKategorie blog
sklepjezdzieckiArchiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
sklepjezdzieckiChmura tagów
sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl