sklepjezdziecki Chody konia
Chody konia

Chody konia

 

Jakie są chody konia? Jakimi chodami się porusza koń? W ilu chodach porusza się koń? 

 

Ludzie mogą biegać, chodzić, truchtać bądź skakać. Konie natomiast mogą chodzić stępem, kłusować, galopować bądź skakać. Chody konia są odpowiednikami naszych chodów, dlatego łatwo sobie wyobrazić chody konia kiedy ktoś zaczyna dopiero przygodę z jazdą konną. Warto pamiętać, że wszystkie te trzy chody podstawowe(stęp, kłus, galop) wymagają umiejętności jeźdźca jak i porozumienia z koniem. Konie rodzą się z umiejętnością czytania z nas jak z otwartej księgi, dlatego jeździec musi panować nad emocjami. Gdy nam coś nie wychodzi nie należy kopać, ciągnąć ani pchać dosiadem konia. Konie potrafią wykorzystywać nasze słabości i unikać tego co chcemy zrobić.

Podstawowa pozycja jeźdźca na koniu

Zanim przejdziemy do chodów konia warto zwrócić uwagę na podstawową pozycję jeźdźca,czyli pozycję pionową. Siedząc na koniu nasze ramię, biodro i pięta powinny tworzyć jedną linię. Pięta ma być skierowana do tyłu i w dół w kierunku stawu skokowego konia, a stopa nie możę naciskać na strzemię,lecz ma w nim spoczywać.

Chody konia

Stęp

Jest to czterotaktowy, najwolniejszy chód konia. Gdy wsiadamy na konia pierwsze dziesięć minut jazdy konnej powinno być właśnie poświęcone aktywnemu stępowi. To właśnie w stępie ustalamy wrażliwość i podatność konia na naszą łydkę. Te pierwsze minuty jazdy są po to żeby wyznaczyć hierarchie z koniem. Pokazać mu, że jego sztuczki nas nie ruszają i jesteśmy wstanie się im postawić i robić to co mamy w planach. Koń, który na początku jazdy uzna wasze przywództwo i zobaczy w was godnego dominanta będzie grzeczny i posłuszny przez całą jazdę. Trzeba pamiętać, że stęp na początku jazdy musi być aktywny musimy rozruszać konia, żeby chciał nam łatwo przejść później do szybszych chodów. Ostatnie 10 minut jazdy konnej powinniśmy poświęcić na rozstępowanie konia. Danie mu trochę odpoczynku, ale to nie znaczy, że koń ma chodzi ospale czy leniwie nadal ma to być aktywny stęp. Jednak możemy poluzować wodze, żeby koń się rozluźnił. Stęp to bardzo ważna, nieodłączna część jazdy. Stęp dla konia to tak jak dla ludzi rozgrzewka. Jest konieczna, żeby nie zrobić sobie krzywdy, u koni wygląda to tak samo. Rozgrzewka to podstawa każdej formy wysiłku. Nie zrobienie jej będzie tylko ryzykowaniem jakiejś kontuzji, a wiadomo, że kontuzje u konia nie są miłą ani tanią sprawą. Warto też dodać, że jest parę różnych stępów np:

 •  Stęp pośredni -ślady tylnych kopyt nieco przekreślają ślady przednich. Koń kroczy energicznie, lecz spokojnie, wyraźnie zaznaczonymi krokami.
 • Stęp zebrany-ślady tylnych kopyt nie sięgają przednich lub je pokrywają. Praca kończyn w stępie zebranym jest bardzo energiczna. Krok jest krótszy niż w stępie pośrednim, ale bardziej wyniosły.
 • Stęp wyciągnięty-koń porusza się maksymalnie wyciągniętym krokiem, ślady tylnych kopyt wyraźnie przekraczają ślady przednich kopyt.
 • Stęp swobodny-zwany również stępem na długiej wodzy, ponieważ jeździec pozwala koniowi swobodnie wyciągnąć szyję i obniżyć głowę. Stosowany jest podczas ostatnich dziesięciu minut jazdy konnej.
 • Krok hiszpański-w tej figurze koń podnosi wysoko nogi. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi on z Hiszpanii. Nauka tego chodu zaczyna się na ziemi, kiedy to jeździec delikatnie "łaskocząc" konia po przednich nogach batem, zachęca zwierzę do wysokiego ich podnoszenia. Jeździec powinien dawać wtedy specjalną komendę, jak np. "noga", lub "nóżka" i nagradzać konia sowicie za każdym razem, gdy podniesie on wysoko nogę. Jest to ćwiczenie bardzo męczące dla konia i ogólnie nie poprawia jego kondycji fizycznej.

Kłus

Kłus jest to dwutaktowy chód konia pomiędzy najwolniejszym a najszybszym używanym w jeździectwie tempem. Gdy ładnie, aktywnie stępowaliśmy i ustaliliśmy hierarchie, przejście do kłusu nie powinno byś dla nas problem. Czasem sygnał do kłusu trzeba dać parę razy, ale pamiętajmy, że w jeździe konnej nie ma miejsca na podawanie się jeśli coś nam nie wychodzi. Musimy być pewni w tym co robimy. Koń będzie czuł czy może robić z nami wszystko co mu się podoba, czy będzie musiał pracować bo się nie podasz i mu nie odpuścisz. Podczas kłusa dwie przeciwległe kończyny – prawa przednia i lewa tylna (bądź odwrotnie) jednocześnie odbijają się od ziemi.Istnieją cztery rodzaje kłusa wykonywanego przez konia:

 • kłus roboczy – naturalny chód konia, w którym koń porusza się rytmicznie i w równowadze, nie wkładając w to większego wysiłku;
 • kłus pośredni – nieco szybszy od kłusa roboczego i wymagający od konia nieznacznego wydłużenia, stosowany jest najczęściej jako jeden z elementów ujeżdżania konia;
 • kłus wyciągnięty – przy każdym kroku koń maksymalnie wyciąga kończyny, chód ten wykonuje się jedynie podczas pracy na ujeżdżalni;
 • kłus zebrany – koń porusza się z podstawionym zadem, wykroki są mniej obszerne, lecz bardziej efektowne i sprężyste niż w kłusie pośrednim

Kłus rozdziela się na trzy możliwe rodzaje jazdy:

 • kłus anglezowany (stosowany najczęściej)– jeździec rytmicznie podnosi ciało z siodła co drugi takt czyli w momencie, gdy para nóg ("zewnętrzna") przednia i ("wewnętrzna") tylna przesuwa się do przodu;
 • kłus ćwiczebny (wysiadywany), stosowany, gdy chcemy zyskać większą kontrolę nad koniem i użyć precyzyjnych pomocy. W kłusie ćwiczebnym jeździec nie unosi się w siodle. Stosowany jest przede wszystkim przy wykonywaniu np.: wolt, półwolt i innych ćwiczeń oraz przy zmianie chodu konia;
 • kłus w półsiadzie - polega na lekkim podniesieniu pośladków z siodła i pochyleniu tułowia, przy silniejszym (ale nie nadmiernym) oparciu w strzemionach – stosowany jest rzadziej, głównie jako ćwiczenie i w niektórych sytuacjach jazdy terenowej
 • daw mag grand prix DAW MAG, SIODŁO JEŹDZIECKIE GRAND PRIX

Galop

Jest to najszybsze tempo w jeździe konnej.Galop jest trzytaktowym chodem, jeden "skok" nazywamy z francuskiego foulée. Po każdej foulée konia następuje faza zawieszenia. W zależności od tego, która para kończyn wysuwa się bardziej do przodu, rozróżniamy galop z prawej lub lewej nogi. Zwykle koń galopuje na nogę odpowiadającą kierunkowi ruchu (wewnętrzna para nóg wysuwa się do przodu). Jeżeli wysuwająca się do przodu para kończyn jest parą zewnętrzną, koń porusza się kontrgalopem. Galop możemy podzielić na różne tempa tak samo jak stęp czy kłus.

 • Galop roboczy-jest to galop w naturalnym rytmie konia; równomierny i rytmiczny; stosowany w dyscyplinie ujeżdżenia podczas wykonywania większości figur na czworoboku np. wolty i ciągi.
 • Galop pośredni-zmusza konia do wzmożonej pracy grzbietem oraz zwiększenia stopnia uginania i prostowania tylnych kończyn. Tempo równomierne wynosi 340-350 m/min.
 • Galop zebrany-zwolniony do minimum. Dzięki maksymalnemu podstawieniu zadu środek ciężkości przesuwa się do tyłu. Szyja jest wygięta, wysoko podniesiona, czoło pionowo. Galop zebrany wymaga od konia gibkości i dobrego wytrenowania. Chód ten bardzo obciąża stawy skokowe, nie należy go więc nadużywać. W ujeżdżeniu na czworoboku stosowany przy wykonywaniu np. półpiruetów i piruetów.
 • Galop wyciągnięty - koń wydłuża nogi na tyle, na ile pozwala mu budowa jego ciała. Ruchy są bardziej wyciągnięte niż w galopie pośrednim. Tempo wynosi około 33 km/godz.
 • Galop wyścigowy- tak zwany cwał. 
EGGERSMANN Musli dla koni bez owsa 
F-MUSLI, 30 kg
/

Konie to piękne zwierzęta, które mają bardzo wiele podobieństw do ludzi. Trzeba je tylko zauważać. Ten wpis na blogu naszego sklepu jeździeckiego przypomina Wam jak poruszają się konie i jakim tempem powinny chodzić. Pokazuje wam chód konia od strony technicznej.

 

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl