sklepjezdziecki Badanie TUV
Badanie TUV

Badanie TUV u koni 

 

Co to jest badanie TUV? Ile średnio kosztuje badanie TUV u konia? Dlaczego warto wykonać badanie TUV przed zakupem konia? Po co badanie TUV? 

Zakup własnego wierzchowca to marzenie każdego koniarza. Jednak by nie kupić kota w worku, warto zainwestować w badanie TUV. Co to jest TUV i na czym polega dowiecie się czytając dzisiejszy wpis. 

Co to jest badanie TUV?

TUV (tif) jest to badanie kupna-sprzedaży konia. TUB pozwala na ocenę stanu zdrowia konia w momencie jego zakupu. Daje pogląd na możliwości użytkowania konia, rokowanie co do rozwoju stanu zdrowia w czasie kariery sportowej. Podstawą badania TUV konia jest bardzo staranne badanie kliniczne oparte na dogłębnej wiedzy i długoletnim doświadczeniu lekarza weterynarii.

W skład badania TUV u koni wchodzi:

- ogólne badanie wszystkich układów,
- badanie okulistyczne,
- badanie konia w ruchu na różnych rodzajach podłoża połączone z próbami zginania,
- badanie wysiłkowe określające stan serca i układu oddechowego łącznie z endoskopią pod kątem dychawicy świszczącej.
Ponadto standardem podczas badania TUV jest wykonanie 12 cyfrowych zdjęć rentgenowskich z natychmiastowym ich odczytem i oceną przez weterynarza. 

emy probiotyk dla koni

EMY Efektywne mikroorganizmy 
dla koni 10 litrów

Ile średnio kosztuje badanie TUV u koni? 

Badanie TUV u koni to nie jest tania inwestycja. Średni koszt TUV to 1000 - 1500 zł. 

Przebieg badania TUV

1. Identyfikacja koni

Pierwszym etapem badania TUV u konia jest identyfikacja wierzchowca przez weterynarza. Tutaj potrzebny będzie jego paszport. Lekarz identyfikuje konia poprzez odczyt chipu, paleń i paszportu. Taka weryfikacja jest niezbędna do transportu konia wewnątrz UE. Chipy minimalizują ryzyko kradzieży koni i ich nielegalnego handlu. 

2. Wywiad 

Podczas wywiadu właściciel konia ma obowiązek powiedzieć weterynarzowi wszystko na temat przebytych chorób konia, operacji i innych zabiegów, narowów i tzw. ''wad zwrotnych'' 

Wady zwrotne u koni to:

- łykawość,
- dychawica świszcząca,
- wartogłowienie / przewlekłe schorzenie mózgowe lub opon mózgowych z obniżeniem świadomości zwierzęcia/,
- przewlekłe schorzenie wewnętrznych części oka powstałe na tle nieurazowym / tzw. ślepota miesięczna/. 
Sprzedawca odpowiada przed kupującym jeśli wady te wyjdą na jaw przed upływem 15 dni od momentu wydania zwierzęcia w przypadku łykawości, dychawicy świszczącej i wartogłowieniu, 30 dni w przypadku miesięcznej ślepoty. Kupujący ma obowiązek powiadomienia sprzedawcy o wadzie zwrotnej najpóźniej siedem dni licząc od końca terminu rękojmi przewidzianego ustawą. Przy wszystkich wadach głównych z wyjątkiem łykawości, uprawnienia z tytułu rękojmi wygasają, jeśli kupujący w terminie rękojmi nie zgłosi chorego zwierzęcia do zbadania przez państwowy zakład leczniczy dla zwierząt lub klinikę wydziału weterynaryjnego wyższej szkoły rolniczej.

3. Badanie ogólne 

Jest to badanie, które polega na oględzinach zwierzęcia przez weterynarza i ocenie stanu ogólnego konia. Lekarz wykonuje badanie obu oczu, sprawdzając ewentualne zmiany (np. zrosty źrenicy, zmętnienia ciała szklistego, zmętnienie soczewki, zmiany w obrębie tarczki nerwu wzrokowego itd.) i prawidłowość widzenia. Następnie osłuchuje serce w spoczynku (zaburzenia rytmu, szmery wewnątrz sercowe) oraz szmery oddechowe.

EGGERSMANN Musli dla koni bez owsa 
F-MUSLI, 30 kg
/

4. Ocena postawy konia

Jest to ocena postawy konia, kończyn na równym podłożu, symetrii głowy, szyi, grzbietu i zadu. Ocenia się ewentualną bolesność w obrębie poszczególnych okolic ciała (szyja, okolica łopatki, mięśnia ramienno-głowowego, grzbiet). Wykonuje się zgięcie szyi oraz kręgosłupa piersiowo-lędźwiowego i ocenia jego prawidłowość.

5. Szczegółowe badanie kończyn

Jest to bardzo ważna część badania TUV u konia. Lekarz weterynarii bada czułkami kopytowymi kopyta, omacuje wszystkie 4 kończyny. Wykonuje zgięcia i skręcanie palca, palpację ścięgien i kolejno wyższych partii kończyn.  Następnie przechodzi do badania konia w ruchu, czyli stęp i kłus po twardym i miękkim podłożu, po prostej i po okręgu.
Później weterynarz robi tzw. „próby zginania”, które są próbami prowokacyjnymi (przeciążeniowymi na stawy i wiele struktur miękkich). Należą do nich próby biernego zginania, prostowania i skręcania stawów oraz próby zgięciowe (flexion tests). Te ostatnie polegają na przytrzymaniu badanego stawu w pozycji zgiętej. Próby zgięciowe przeprowadza się na wszystkich czterech kończynach, po wcześniejszym ustaleniu stopnia kulawizny i kończyny na którą koń kuleje. Zawsze należy zaczynać badanie od kończyn zdrowych tak, aby nie zaburzyć stopnia kulawizny. Przykładowo, u konia kulejącego na kończynę prawą przednią, pierwsza próbę zgięciową zaczynamy realizować od kończyny lewej tylnej. Siła, z jaką zginamy stawy oraz czas wykonywania próby jest kwestią doświadczenia. Przyjmuje się jednak dla kończyn piersiowych 60 sek., a dla kończyn miedniczych 90 sek. Po próbie asystent powinien przeprowadzić konia kłusem tam i z powrotem po linii prostej. Za wynik pozytywny próby uznaje się kulawiznę podczas przeprowadzania kłusem. Należy zwrócić uwagę na fałszywie dodatnie próby u koni o delikatnej budowie, a także u koni nerwowych. Ujemny wynik próby zginania jest korzystny. 

6. RTG

Podczas badani TUV u konia lekarz weterynarii wykonuje 12-14 projekcji RTG najważniejszych struktur.
Są to: przeglądowe zdjęcia palców wszystkich kończyn w projekcji bocznej, zdjęcia trzeszczek kopytowych (przednich kończyn) w projekcji tzw. oxspring, stawów skokowych – skosy 75˚ i 115˚, ewentualnie dodatkowych projekcji skyline na trzeszczki kopytowe i stawów kolanowych projekcje boczne. Jeżeli są wskazania, wykonuję dodatkowe projekcje (na trzeszczki pęcinowe, ewentualne nakostniaki, zdjęcia czaszki lub kręgosłupa itp.) Zdjęcia RTG u koni wykonuje się w celu dokładnego opisu stanu kośćca, na podstawie którego można potwierdzić lub wykluczyć przeznaczenie zwierzęcia (sport, rekreacja). Badanie RTG pozwala także oszacować ewentualne koszty leczenia zwierzęcia.

7. Badanie krwi 

Badanie krwi nie wchodzi w podstawowy pakiet TUV u koni, możecie je wykonać, jeżeli chcecie naprawdę dokładnie zbadać Waszego przyszłego rumaka. Określa ono stan zdrowia rumaka, a w przypadku koni z przeznaczeniem sportowym krew jest pobierana i mrożona, co umożliwia późniejsze wykonanie prób dopingowych.

daw mag grand prix DAW MAG, SIODŁO JEŹDZIECKIE GRAND PRIX

8. USG 

USG należy do dodatkowych badań TUV. Jest ono wykonywane na życzenie klienta, lub w przypadku zakupu klaczy z przeznaczeniem do rozrodu. USG pokazuje także w jakim stanie są ścięgna konia. 

Dlaczego warto zainwestować w badanie TUV u koni? 

Badanie TUV u koni jest bardzo ważnym przeglądem stanu zdrowa konia, którego chcecie kupić. Powinno być ono wykonywane obowiązkowo. Niestety ze względu na wysoki koszt nie każdy się na niego decyduje. Warto jednak przed wcieleniem się w tak ważną rolę, jaką jest posiadanie własnego wierzchowca odłożyć też pieniążki na badanie TUV. Zaoszczędzicie dzięki niemu na przyszłościowym leczeniu, gdyby później okazało się, że Wasz koń ma jakieś wady czy choroby. TUV jest potrzebny też ze względu na przepisy prawa, nie tylko kupującemu zależeć powinno na dokładne określenie stanu zdrowia konia. Sprzedający ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi przez 1 rok od daty umowy sprzedaży konia. Rękojmia obejmuje nie tylko wady zwrotne, ale również wady fizyczne, które zostały ujawnione po zakupieniu zwierzęcia. Może to być np. zwyrodnienie w obrębie kręgosłupa u konia skokowego lub jałowość klaczy sprzedanej do hodowli. Obecnie wady fizyczne reguluje Kodeks Cywilny §556-568, §575-576. Sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Niemniej, zlecającym lekarzowi weterynarii dokonanie oceny zdrowia konia coraz częściej jest sprzedający, który chce się w ten sposób jak najlepiej zabezpieczyć przed ewentualnymi roszczeniami ze strony kupującego. 

Koń to inwestycja na całe życie, dlatego przed jego zakupem warto wykonać badanie TUV. Pamiętajcie, że koszty leczenia konia będą o wiele droższe niż samo badanie. 

 

Czytając bloga sklepu jeździeckiego Kashtan dowiecie się wielu ciekawostek na temat jeździectwa i koni. 

 

Autor: Wiktor Zalewski 

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdzieckiSonda
Na jakim poziomie jazdy jesteś?
sklepjezdzieckiKategorie blog
sklepjezdzieckiArchiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
sklepjezdzieckiChmura tagów
sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl