sklepjezdziecki PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Chcesz zacząć jeździć i zastanawiasz się co kupić na początek? 

 1. Kask jeździecki. 
  Bezpieczeństwo zawsze musi być najważniejsze. Jeździectwo to sport ekstremalny i musimy ciągle o tym pamiętać. Wybieramy kask, który jest dopasowany i mocno "siedzi na głowie". Wybieramy kask firmy, która specjalizuje się w wykonywaniu kasków jeździeckich! Musi mieć atesty do jazdy konnej, kaski rowerowe czy narciarskie się nie sprawdzą. Najbardziej znaną firmą jest UVEX. Poza tym nikt nie lubi jeździć w wypożyczanych kaskach w stajni: w kasku po kimś, który niezbyt ładnie pachnie, nie jest czysty i spada nam na oczy, bo jest niedopasowany. To nie jest komfortowe, ani bezpieczne - nie wiemy jaką historię upadków ma ten kask.

 2. Czapsy. 
  To ochraniacze na łydki, które chronią przed otarciami. Są niezbędne kiedy zaczniesz uczyć się anglezować (czynność podobna do przysiadów w trakcie kłusowania konia). Na początek wybierz miękkie czapsy z tkaniny amara np. firmy START.


 3. Buty.
  Dobre sztyblety ze sztywną podeszwą po pierwsze zapewnią ci bezpieczeństwo - jeśli stopa wpadnie Ci w strzemię to zatrzyma się na obcasie i nie zablokuje się w strzemieniu. Po drugie dobre sztyblety ze sztywną podeszwą od razu poprawią Twój dosiad i pomogą Ci trzymać piętę w dół, to bardzo ważne. Najlepsze firmy to Pascuello i Hippica. 

 4. Bryczesy.
  To spodnie do jazdy konnej. Możesz wybrać bryczesy z krótkim lub długim lejem. Lej to kawałek materiału, który pomaga Ci lepiej trzymać się siodła i również stanowi ochronę przed otarciami. Krótki lej jest tylko przy kolanach, długi lej na całej długości od kolan do pośladków. 80% jeźdźców wybiera długi lej, ponieważ czują, że lepiej trzymają się w siodle.
 

 

Kupiłeś konia i potrzebujesz listy rzeczy do kupienia?

 

 1. 2 kantary i 2 uwiązy.
  Dlaczego po dwa? Wyobraź sobie, że świeżo kupiłeś konia i w transporcie lub w nowej stajni jedna z tych rzeczy się zrywa... To się zdarza przy przenosinach do nowej stajni. Przezorny zawsze ubezpieczony, więc od razu kup dwa.

 2. Wyposażenie apteczki.
  Musisz mieć przy sobie podstawowe wyposażenie w apteczce. Nie zawsze stajenne apteczki są otwarte, dostępne lub dobrze wyposażone. Na końskiego weterynarza zazwyczaj też trzeba czekać kilka godzin, więc musisz mieć swoją apteczkę.

 3. Komplet szczotek.
  Każdy koń musi mieć swoje własne szczotki. Kup pełen zestaw żeby mieć czyste i w pełni sprawne szczotki do kopyt i do sierści.

 4. Ochraniacze.
  Nawet jeśli nie masz nic więcej poza kantarem i uwiązem to musisz mieć ochraniacze. Na 100% będziesz spędzał mnóstwo czasu z nowym członkiem Twojej rodziny, oprowadzał go po stajni, chodził na spacery. Ochraniacze uchronią Was przed otarciami i kopnięciami, które zdarzają się notorycznie, zwłaszcza kiedy koń jest w emocjach - w nowym miejscu. 

 5. Zestaw do lonżowania.
  Nie masz jeszcze całego osprzętu, ale pasuje coś robić z koniem. Najlepiej zacząć od pracy z ziemi, zabaw oraz wprowadzić lonżowanie. Oprócz tego, że poznacie się lepiej, nawiążecie więź to zaczniecie budować mięśnie grzbietu niezbędne do noszenia jeźdźca. Wystarczy: lonża, bat do lonżowania, kawecan lub kantar. Wszystkie dodatkowe patenty najlepiej omówić ze swoim instruktorem. 

 6. Siodło.
  Największy i najważniejszy wydatek zaraz po zakupie konia. Zainwestuj w zdrowie swojego nowego przyjaciela dopasowując mu od razu siodło. Nie musi być najdroższych marek, nie musi mieć dodatków z lakierowanej skóry i kryształków, ale musi być dopasowane do jego pleców. Oszczędzisz koniowi cierpienia i późniejszych wydatków na leczenie konia. Mnóstwo kontuzji i schorzeń spowodowanych jest niedopasowanym siodłem. Zajmujemy się pasowaniem siodeł DAW-MAG, zapraszamy do zapoznania się z ofertą na naszej stronie.

 7. Ogłowie z wędzidłem.
  Zanim kupisz wędzidło warto przymierzyć ich kilka i skonsultować z trenerem, jakie wędzidło będzie najlepsze dla Twojego konia. Ogłowie wybieraj z miękkich skór, najlepiej z podszyciem. Pamiętaj, żeby konserwować skóry.


 8. 2 czapraki.
  Od razu dwa - musisz mieć czaprak na zmianę. Czaprak zawsze musi być czysty i suchy. Wybieraj czapraki, które są wyprofilowane na grzbiecie (unoszą się tu gdzie kłąb), są wykonane z wysokiej jakości materiałów i są cienkie. Polecamy szczególnie firmę MATTES. Kolorki wg gustu ;) sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl