Siodła skokowe 

Czym charakteryzuje się siodło skokowe?

Siodło skokowe przeznaczone jest do skoków przez przeszkody. Posiada płaskie siedzisko i wysunięte do przodu tybinki. Jego cechą charakterystyczną są wysokie klocki kolanowe, dzięki czemu jeździec może swobodnie i poprawnie wykonać dosiad skokowy – półsiad. 

Z czego jest zbudowane siodło skokowe? 

Terlica
To szkielet siodła, najważniejszy element siodła, najczęściej wykonana jest z metalu, drewna lub tworzywa sztucznego.

Siedzisko
Jest to najgłębszy punkt siodła, gdzie siedzi jeździec, siodła skokowe cechuje płaskie lub średnio-głębokie siedzisko, aby móc swobodnie podążać za ruchem konia.

Przedni łęk
Stanowi najwyższy punkt z przodu siodła, chroni on kłąb konia przed otarciami i obciążeniami dlatego musi być dobrze dopasowany do wierzchowca. Zapobiega on przed przesuwaniem się jeźdźca do przodu.

Tylny łęk
To najwyższy punkt z tyłu siodła, zapobiega przesuwaniu się osoby jeżdżącej konno do tyłu. W skokowych siodłach jest on bardziej wydłużony i krótszy.

Tybinki
Umiejscowione są one po bokach siodła, mają za zadanie chronić nogi jeźdźca, na nich zamocowane są poduszki kolanowe. W siodle skokowym są one wysunięte do przodu.
Pod tybinkami znajdują się tybinki małe, które przykrywają sprzączki popręgu.

Poduszki kolanowe
Zamocowane są one na tybince, w siodle skokowym są duże i wysunięte do przodu aby jeździec mógł swobodnie przyłożyć kolano i zrobić stabilny półsiad.

Przystuły
To paski do których zapina się popręg, mocowany pod brzuchem konia by siodło mogło się trzymać, do skoków zalecany jest popręg z fartuchem, który chroni brzuch konia przed uderzeniem kopyt.

Puśliska
Są to paski zamocowane do siodła za pomocą zamka zatrzaskowego. Do puślisk przyczepione są strzemiona.

Strzemiona
Służą do utrzymywania się w siodle podczas jazdy i wspomagają wsiadanie. Wykonane są ze stali lub tworzywa sztucznego, zawieszone na puśliskach.

Budowa siodła skokowego różni się od siodła ujeżdżeniowego, czy wszechstronnego. Zupełnie inaczej wyglądają poduszki kolanowe wraz z tybinkami. Muszą być dopasowane do dosiadu jeźdźca, który skacze przez przeszkody.

 

Siodła skokowe DAW-MAG

Profesjonalne siodła skokowe Daw-Mag charakteryzują się:

- gatunkowo najlepszymi skórami z jakich są produkowane, 
- niezwykłą precyzją wykonania,
- możliwością dopasowania do najbardziej nietypowo zbudowanego konia,
- wyjątkowymi elastycznymi terlicami, które posiadają również szeroki rozstaw ławek i szerokie poduszki, co zapewnia większą swobodę pracy grzbietu.

Jeżeli posiadacie bardzo wykłębionego konia lub bardzo szerokiego, siodła Daw-Mag będą dla Was idealne. Znajdziecie je w internetowym sklepie jeździeckim Kashtan.

sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl