sklepjezdziecki Czy warto inwestować w saddle-fitting - pasowanie siodła? Skutki jeżdżenia w złym siodle.
Czy warto inwestować w saddle-fitting - pasowanie siodła? Skutki jeżdżenia w złym siodle.

1. Dlaczego warto zainwestować w saddle-fitting - pasowanie siodła? 

O pasowaniu siodła warto mówić jak o inwestycji w swojego konia oraz w swój rozwój jeździecki. Tak naprawdę pasowanie jest NIEZBĘDNE do prawidłowej jazdy konnej. 

Jeżeli już zdecydowałeś, że jazda konna jest częścią Twojego życia to niezbędne jest poczynienie pewnych kroków, aby ją sobie ułatwić, uprzyjemnić z zachowaniem dobrostanu zwierzęcia, z którym przebywasz. 

Zapraszamy do skorzystania usługi z mierzenia konia i doboru siodła dla jeźdźca wykonywanej przez naszego konsultanta. Ofertę saddle-fitter Polska znajdziecie na stronie http://saddle-fitter.pl 


Jeśli masz swojego konia lub dzierżawisz

 • Jeśli masz swojego konia to jego zdrowie powinno być dla Ciebie sprawą nadrzędną. Jesteś jedyną osobą, która odpowiada za grzbiet Twojego konia. Porady możesz szukać u swojego trenera lub instruktora, który to na pewno potwierdzi. Odpowiednie siodło sprawi, że koń będzie miał łatwość w wykonywaniu wszelkich elementów ujeżdżeniowych (i nie tylko), sprawi, że chody będą bardziej swobodne i elastyczne, a Tobie ułatwi prawidłową postawę i wyczucie konia. 

 • Jeśli dzierżawisz konia, to osobą, która odpowiada za konia jesteś Ty i właściciel. Umowa między Wami powinna dokładnie określać jakiego używacie sprzętu i jak dzielicie się kosztami. 
  Jedno jest pewne - siodło musi pasować do konia. 

  Jeśli posiadasz swoje siodło i zaczynasz dzierżawę, powinieneś dopasować je pod konia, z którym jeździsz. 
  Dzieje się tak ponieważ siodło wpływa bezpośrednio na zdrowie i JAKOŚĆ RUCHU Twojego konia co wpływa na Twój dosiad i czynione postępy. Jeśli jeździsz w szkółce - w ośrodku jeździeckim

Jeśli jeździsz w stajni rekreacyjnej to najprawdopodobniej:

 • Każdy koń ma swoje siodło - nie masz wpływu na to w jakim siodle jeździsz. Najczęściej instruktorzy, trenerzy lub właściciele danego ośrodka jeździeckiego dopasowują dla konia siodło, które najbardziej pasuje do jego grzbietu. Nie masz wtedy wyboru, jednak jeśli siodła nie były pasowane warto wspomnieć odpowiedzialnym za dopasowanie sprzętu osobom o możliwości skorzystania z saddle-fittingu. Najczęściej wybierane siodła do szkółek jazdy konnej są siodła wszechstronne. Najlepszym modelem do jazdy rekreacyjnej jest siodło DAW-MAG wszechstronne Hubert. 

 • Masz swojego ulubionego konia, na którym bardzo często jeździsz i się nim zajmujesz. W takiej sytuacji zdarza się, że właściciele stajni nie mają nic przeciwko, abyś na własną rękę inwestował w konia kupując mu różne rzeczy. W zamian zazwyczaj możesz więcej czasu spędzać z danym koniem i częściej dostajesz go na jazdy. Oczywiście wszystkie szczegóły ustalasz z właścicielem konia.

 • Masz możliwość dzierżawy konia i jazdy na nim wraz z innymi osobami. To częsta praktyka w stajniach. Jesteś jedną z osób, która jest odpowiedzialna za danego konia oraz masz możliwość rezerwacji dni i godzin, kiedy możesz spędzać z nim czas i trenować. Również wtedy możesz zainwestować w siodło, którym dzielisz się z koniem i innymi jeźdźcami (lub nie). Wszystkie szczegóły ustalasz w umowie między Tobą a właścicielem konia.

 KONSULTACJE ON-LINE
 DOPASOWANIE SIODŁA DO KONIA
 PRZY KUPNIE SIODŁA
 cena: GRATIS (cała Polska)

 


 USŁUGA PASOWANIA SIODŁA
 DOPASOWANIE SIODŁA DO KONIA
 SADDLE - FITTING
 
cena: ZAPYTAJ O CENĘ (cała Polska)

 


 USŁUGA PASOWANIA SIODŁA
 DOPASOWANIE SIODŁA DO KONIA
 PRZY KUPNIE SIODŁA
 SADDLE - FITTING
 cena: GRATIS (do 20 km od Krakowa)

 Dopasowanie siodła dla jeźdźca 

Dobrze dopasowane siodło to podstawa zdrowia konia oraz rozwoju jeździeckiego osoby jeżdżącej konno. Często jeźdźcy nie zdają sobie z tego sprawy i nie wiedzą, że przeszkoda do przejścia na wyższy poziom nie tkwi w ich dosiadzie, niezrozumienia konia, trenera czy braku talentu.

Dobre siodło jeździeckie powinniśmy mieć nie tylko wtedy kiedy już jesteśmy profesjonalistami, a raczej właśnie wtedy kiedy dopiero uczymy się jeździć.Dopasowanie siodła dla konia


Patrząc na potrzeby konia dochodzi nam jeszcze jeden element, a mianowicie zdrowie konia. 
Dopasowane siodło to podstawa zdrowia konia. 
Siodło jest jak buty dla naszego konia. Często przez niewiedzę jeźdźca, pod nieodpowiednim siodłem rodzą się kontuzje wszelkiego rodzaju, które odezwą się później, wcześniej nie dając żadnych objawów.

 

DAW - MAG SIODŁO JEŹDZIECKIE
RAJDOWE MAX   
cena: 3170 zł 

 


2. Skutki jeżdżenia w złym siodle


Rekreacja w złym siodle - siodło wszechstronne


Nie tylko w jeździectwie, ale w każdej dziedzinie sportu czy aktywności ruchowej najważniejsze są podstawy. Niestety ciągle wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że pierwsze lekcje jazdy konnej są tak ważne. To wtedy tworzą się nawyki, które później - jeśli są złe ciągną się za nami latami lub niemal już zawsze później musimy się ich oduczać. 

Dobrze dopasowane do jeźdźca wszechstronne siodło jeździeckie nie zrobi wszystkiego za nas, ale sprawi, że poprawna nauka będzie w ogóle możliwa. Noga będzie leżeć w odpowiednim miejscu. Oparcie w strzemieniu będzie możliwe. Poprawny dosiad będzie do wykonania. Korekty instruktorów będą miały sens.

Jeśli nie jesteś w stanie w początkach nauki sprawić sobie swojego siodła - zadbaj o to, aby jeździć w stajni z wykwalifikowanymi instruktorami z uprawnieniami. Polski Związek Jeździecki dba o to, aby instruktorzy z legitymacją PZJ przechodzili stosowne szkolenia. Takie osoby dobiorą dla Ciebie odpowiedniego konia i sprzęt, który pozwoli na poprawną naukę jazdy konnej. 

DAW - MAG SIODŁO JEŹDZIECKIE
WSZECHSTRONNE HUBERT    
cena: 3170 zł 

 

Skoki w złym siodle - siodło skokowe


Kiedy zaczynasz jeździć sportowo sprawa robi się poważna. Posiadanie bezpiecznego dla Ciebie sprzętu jeździeckiego jest sprawą nadrzędną! 

Kiedy zaczynasz skoki przez przeszkody, powinieneś mieć już odpowiednią równowagę.
Dobre siodło skokowe da Ci możliwość swobodnego dosiadu z wysuniętą nogą do przodu, "ułoży" Ci półsiad i sprawi, że jeżdżenie w półsiadzie będzie wyjątkowo łatwe. Bardzo ważne jest wyprofilowanie siodła skokowego, płaskie siedzisko, a także klocki odpowiedniej wielkości - w zależności od Twojego stopnia zaawansowania oraz wysokości przeszkód jakie skaczesz dobiera się ich odpowiednie wymiary. Są ważne nie tylko przy utrzymaniu odpowiedniego półsiadu,ale również przy lądowaniu. Aby zapewnić sobie jeszcze więcej komfortu warto zainwestować w odpowiednie strzemiona.

Skoki w siodle, które nie jest przystosowane do skakania może przysporzyć dużo szkód.
Skoki przez przeszkody to jedna z najniebezpieczniejszych dyscyplin jeździeckich. 

Źle dobrane siodło nie zapewni nam pomocy przy lądowaniu i sprawi, że będziemy lecieć do przodu, spadając na szyję konia lub przelatując nad jego głową na ziemię. Może sprawić, że utrzymanie półsiadu będzie bardzo ciężkie. Może sprawić, że dosiad skokowy będzie nam sprawiał wiele trudności. Zbędny wysiłek fizyczny wkładany w utrzymanie prawidłowej postawy to jeden z najczęstszych problemów przy nauce skoków w złym siodle. Zamiast pomóc utrzymać równowagę, będziemy ją tracić w strategicznych momentach. Nasza nauka będzie cięższa i dłuższa. Dodatkowo narazimy siebie i konia na niebezpieczeństwo i utratę zdrowia. Nie zapominajmy, że koń wkłada ogrom w wysiłku przy naszej nauce koordynacji na jego grzbiecie i sam musi balansować ciałem, aby się z nami zgrać. To bardzo kontuzjogenne.

 

DAW - MAG SIODŁO JEŹDZIECKIE 
SKOKOWE GRAND PRIX
cena: 4180 zł Ujeżdżenie w złym siodle - siodło ujeżdżeniowe


Jazda w siodle ujeżdżeniowym charakteryzuje się tym, że sygnały którymi komunikujemy się z koniem powinny być bardzo precyzyjne i niewidoczne dla oka widza.
W źle dobranym siodle do dresażu, nie będzie to możliwe. 

Zbyt płytkie siedzisko nie pozwoli na utrzymanie odpowiednio głębokiego dosiadu, przez co sygnały dosiadu, ciężaru ciała i kości kulszowych nie będą możliwe do odczytania przez konia. 
W przypadku braku klocków - uciekająca łydka nie będzie trafiała w docelowe miejsce.Jeśli siodło będzie twarde - zupełny brak możliwości pracy dosiadem, część komend nie będzie w ogóle możliwa do wykonania.
  

 

DAW - MAG SIODŁO JEŹDZIECKIE 
UJEŻDŻENIOWE SYLWESTER
cena: 3150 zł 

 Jak często trzeba pasować siodło?

 1. Pasowanie siodła po raz pierwszy. 
  Przy pierwszej usłudze saddle fitting'u, wykwalifikowany saddle-fitter dokładnie omówi z Tobą Twoją treningową przyszłość oraz stanu grzbietu Twojego konia. Kwestia pasowania po raz kolejny jest indywidualna.

 2. Przegląd siodła. Należy wykonywać przynajmniej 1 raz w roku. 
  Aby wykonać pomiar konia i sprawdzić czy wszystko jest w porządku należy umówić się na konsultacje z saddle-fitterem. 

 3. Jeśli uznasz, że coś jest nie tak. Masz wrażenie, że koń się rozbudował albo spadł z masy? Może koń stał długo w boksie po kontuzji i przy powrocie do treningów coś Ci nie pasuje? Koń ma sztywne chody? Wygina głowę niepokojąco, w którąś stronę ? Treningi nie dają efektów? Wtedy warto skonsultować się z saddle-fitterem. 
sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdzieckiKategorie blog
sklepjezdzieckiArchiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl