sklepjezdziecki Koniobowości - osobowości koni
Koniobowości - osobowości koni

Koniobowości - osobowości koni 

 

Jak ocenić temperament i charakter u koni? Jaki charakter ma Twój koń? Jakie ma osobowości koń? Jakie są końskie osobowości? Co to jest Koniobowość?

W dzisiejszym artykule zajmiemy się bardzo ciekawym tematem jakim są osobowości koni. Każdy koń jest inny i ma swój odrębny charakter i temperament. Jeżeli chcecie dokładniej poznać Waszego wierzchowca koniecznie przeczytajcie poniższy wpis. 

Czy konie posiadają osobowość? 

Złożoność zachowań i reakcji koni oraz ich niezwykła inteligencja świadczy o posiadaniu przez te zwierzęta osobowości. Osobowość jest to zestaw funkcji psychiki i zachowań, jakimi dana jednostka się charakteryzuje. Jak zapewne zauważyliście u Waszych kopytnych i po ich różnych humorkach, nastrojach, niezaprzeczalne jest, że konie posiadają swój własny odrębny charakter. 
Wśród cech koni można wyróżnić temperament, który jest uwarunkowany przez czynniki genetyczne oraz właśnie charakter, kształtujący się pod wpływem czynników środowiska zewnętrznego. 

Temperament koni 

Od tego jaki Wasz wierzchowiec będzie miał temperament zależy jego genotyp. 

Możemy wyróżnić następujące typy temperamentu koni:

- Sangwinik, silny ruchliwy, zrównoważony koń 

Charakteryzuje nie płochliwego, spokojnego, łatwo uczącego się i przyzwyczajającego do nowej sytuacji konia. 

- Flegmatyk, wolny, zrównoważony, silny koń

Jest to powolny, nie płochliwy, spokojny koń. 

- Choleryk, silny, niezrównoważony koń 

Koń o typ usposobieniu jest pobudliwy, energiczny i silny. Pracując z takim koniem trzeba dużo spokoju i systematyczności. 

- Melancholik. niestabilny psychicznie koń

Charakteryzuje się płochliwością, nieufnością i częstym wpadaniem w panikę. Jego zachowanie jest nieprzewidywalne. Jest to bardzo ciężki typ konia w obsłudze i w nauce. 

 

emy probiotyk dla koni EMY Efektywne mikroorganizmy dla koni 1 litr

Jakie są typy osobowości koni? 

Linda i Pat Parelli opracowali test „koniobowości” - osobowości koni, na podstawie teorii Hipokratesa-Galena. Jest to model oparty na czterech głównych typach osobowości wierzchowców, ale wynik opisu nie zawsze klasyfikuje konia jednoznacznie w jednym z nich. Brane jest w nim też pod uwagę nasilenie cech, co również ma duże znaczenie u tych zwierząt. 
Test „koniobowości” jest bardzo popularny i szeroko stosowany w jeździectwie naturalnym, ale coraz więcej jeźdźców klasycznych też go zaczyna stosować. Pozwala on na trafniejszy wybór metod szkolenia i ma ogromną wartość praktyczną. Dzięki niemu osoby zajmujące się końmi mogą lepiej poznać swojego wierzchowca. 

Linda i Pat Parelli w teście „koniobowości” wyróżniają 4 typy osobowości koni:

1. Lewopółkulowy ekstrawertyk, koń o niskim poziomie lęku i wysokim poziomie energii 

Charakteryzuje się pewnością siebie, żywiołowością, pomysłowością i bystrością. Taki koń szybko się uczy, uwielbia zabawę i zabiegi pielęgnacyjne. Bardzo dobrze reaguje na pochwały, głaskanie, po prostu lubi być w centrum uwagi. Jednak przez dużą ilość energii, jaką ma w sobie ten typ konia, może okazywać tendencję do nieposłuszeństwa. Próby podgryzania, posiadanie własnego zdania podczas treningu, mogą być ciężkie do wyplenienia. Dlatego podczas pracy z lewopókulowym ekstrawertykiem, musicie pamiętać o urozmaicaniu treningów, wdrażaniu nowych elementów do Waszych jazd i chwaleniu Waszej pociechy za poprawnie wykonane polecenie. Pamiętajcie, że ten typ konia nie znosi nudy. Jeżeli będziecie z nim wałkować ciągle jedno i to samo, Wasz wierzchowiec bardzo szybko się zniechęci i wdroży własny pomysł do treningu, który na pewno Wam się nie spodoba. Monotonia i brak kreatywności w pracy nie przejdą przy tym typie konia.
Jeszcze jednym ważnym aspektem podczas treningów z lewopókulowym ekstrawertykiem jest unikanie karania. Kara w tym przypadku szczególnie fizyczna, będzie miała odwrotne negatywne skutki, które bardzo zniechęcą konia i sprawią, że może stać się do Was agresywny. 

2. Prawopółkulowy ekstrawertyk, koń o wysokim poziomie lęku i wysokim poziomie energii

Koń ten cechuje się nadpobudliwością, płochliwością oraz wysoką czujnością. Nie jest to typ konia pewnego siebie, odważnego. Jest on emocjonalny, często nerwowy, bojaźliwy. Praca z prawopółkulowym ekstrawertykiem wymaga jeźdźca doświadczonego i spokojnego, który nie będzie przelewał nadmiaru swoich emocji na konia. 
Jeżeli jesteście posiadaczami właśnie tego wierzchowca, lub pracujecie z nim, doskonale wiecie, że ma on problemy z ustaniem w miejscu, jest on bardzo wyczulony na każdy bodziec i strachliwy do nowych rzeczy. Wykazuje on tendencję do ucieczki i paniki.
Praca z prawopółkulowym ekstrawertykiem musi być systematyczna. Podczas treningów musicie wykazywać się dużym spokojem, cierpliwością i wyrozumiałością. Ćwiczenia powinnyście powtarzać częściej, przez co Wasz koń będzie bardziej skupiony i uspokoi się. Przejścia sprawdzą się tu świetnie. 
Jeżeli szukacie inspiracji i nowych elementów do wprowadzenia podczas Waszych jazd, pomocne będą książki z serii 101 ćwiczeń, dostępne w naszych internetowym sklepie jeździeckim. 
Systematyczna praca i powtarzalność to sposób na udane treningi z Waszym końskim prawopółkulowym
ekstrawertykiem.

daw mag grand prix DAW MAG, SIODŁO JEŹDZIECKIE GRAND PRIX

 

3. Lewopółkulowy introwertyk, koń o niskim poziomie lęku i niskim poziomie energii

Jest to koń pewny siebie, spokojny, niezmotywowany, uparty, powolny, zdystansowany, skłonny do dominacji i łakomy. Lenistwo i kombinatorstwo to cechy doskonale opisujące tego wierzchowca. Niechęć chodzenia do przodu, zapieranie się i krnąbrność to najczęstsze problemy jakie przysparza lewopółkulowy introwertyk. Jest on całkowitym przeciwieństwem prawopółkulowego ekstrawertyka. 
Za to wielką zaletą tego typu konia jest inteligencja i oddanie. Cierpliwością i spokojem możecie zyskać najlepszego przyjaciela.   
Jeżeli pracujecie z lewopółkulowym introwertykiem potrzebna Wam będzie duża dawka cierpliwości, wyrozumiałości, spokoju i samozaparcia. Nie zniechęcajcie się, jak Wasz rumak będzie próbował Was ugryźć, nie będzie chciał iść do przodu, na każdą łydkę będzie reagował zatrzymaniem. Jest to typowy schemat zachowań tego typu konia. Spokojna praca z dużą dawką kreatywność to przepis na lewopółkulowego introwertyka. Jest jeszcze jeden fakt, bardzo ważny podczas obcowania z tym koniem. otóż jedzenie. On uwielbia jeść, także nagradzanie go przepysznymi przysmakami to klucz do sukcesu w treningu. Jabłuszka, marchewki, smaczki dla koni to motywująca nagroda dla Waszego lewopółkulowego wierzchowca. 
Podczas jazdy nie możecie często powtarzać tego samego ćwiczenia, to znudzi i zniechęci Waszego konia. Za to pomysłowość, kreatywność i częste wprowadzanie zmian będzie akceptowane i budujące dla Waszego ogona. Krótkie, urozmaicone treningi są konieczne, jeżeli chcecie się dogadać z Waszym rumakiem. Bardzo wskazana będzie tu praca z ziemi, jazda w tereny, praca na lonży. 

4. Prawopółkulowy introwertyk, koń o wysokim poziomie lęku, niskim poziomie energi

Ten typ konia, jest bardzo zagadkowy i pełen sprzeczności. Potrafi być spokojny, cichy, ale też pobudliwy, bojaźliwy, niepewny siebie, nieufny i spięty. Co czyni go nieprzewidywalnym koniem. Dlatego praca z nim będzie bardzo trudna i wymagająca doświadczonego, pewnego siebie i spokojnego jeźdźca. 
Podczas jazdy jest powolny, uczy się wolno, jednak bardzo trwale. Jego raz wyuczone reakcje trudno zmienić. Prawopółkulowy introwertyk jest zamknięty w sobie i nieufny, trudno też nawiązuje kontakt z człowiekiem.
Dlatego jeśli obcujecie z tym typem konia, powinniście wiedzieć, że należy z nim pracować bez pośpiechu, unikając nadmiernej presji i stosując delikatne pomoce. Zastraszanie i popędzanie jeszcze bardziej go zdystansuje, a kiedy będzie zbyt naciskany może wpaść w panikę. 
Praca musi opierać się na ćwiczeniach prostych, często powtarzanych, bo to go uspokaja. Lepiej nie przechodzić do trudniejszych ćwiczeń, dopóki nie będzie spokojny i ufny. Ten koń musi obdarzyć człowieka zaufaniem. Dlatego jeżeli Wasz wierzchowiec jest prawopółkulowym introwertykiem pracujcie z Waszym rumakiem dużo z ziemi. Pomoże Wam to zaprzyjaźnić się i zachęcić Waszego konia do pracy. 

MUSLI BEZ OWSA EGGERSMANN F-MUSLI, 30 KG

Osobowości koni i ich cechy charakteru:

Lewopółkulowy introwertyk:

- pewny siebie,
- sprytny,
- niereagujący,
- może wierzgać/atakować,
- skory do dyskusji/ prowokujący,
- niezmotywowany, ospały,
- niezainteresowany, 
- szybko się nudzi, 
- leniwy,
- upartry,
- łakomy,
- ciekawski,
- dominujący,
- tolerancyjny,
- pchający,
- niezaangażowany. 

Prawopółkulowy introwertyk:

- strachliwy,
- nerwowy,
- defensywny,
- czuły,
- emocjonalny,
- niepewny siebie,
- płochliwy,
- spięty,
- niepewny,
- nieufny,
- cichy,
- posłuszny,
- może kopać ze strachu,
- zastyga a potem wybucha,
- nieprzewidywalny,
- nie może myśleć, 
- katatoniczny. 

Prawopółkulowy ekstrawertyk:

- strachliwy,
- nerwowy,
- defensywny,
- czuły,
- emocjonalny,
- niepewny siebie,
- płochliwy,
- impulsywny,
- hiper czujny,
- tratujący,
- nosi wysoko głowę, 
- krnąbrny/panikujący,
- nie może ustać w miejscu,
- może się wspinać/brykać,
- zapierający się, 
- nadpobudliwy,
- biego-holik. 

Lewopółkulowy ekstrawertyk:

- pewny siebie,
- dominujący
- pchający,
- niezaangażowany,
- ciekawski, 
- tolerancyjny,
- bystry,
- psotny,
- zabawowy,
- charyzmatyczny,
- ma własne pomysły,
- może gryźć/podszczypywać, 
- nieposłuszny,
- żywiołowy,
- przyjazny.
 

Źródła: 

"Psychologia treningu koni" Krzysztof Skorupski, wyd. PWRiL,
"Akademia jeździecka" Wacław Pruchniewicz, wyd. Akademia Jeździecka,
parelli.com

 

Autor: Wiktor Zalewski 

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdzieckiSonda
Na jakim poziomie jazdy jesteś?
sklepjezdzieckiKategorie blog
sklepjezdzieckiArchiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
sklepjezdzieckiChmura tagów
sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl