sklepjezdziecki Kissing Spines u konia
Kissing Spines u konia

Kissing Spines u konia 

 

Jakie są objawy Kissing Spines? Co to jest Kissing spines? Kissing spine syndrome jakie objawy? Czym jest Kissing Spines Syndrome? KSS u koni co to jest?

 

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się bardzo ważną kwestią w świecie koni, jaką jest choroba Kissing Spines Syndrome. Jest to coraz częściej spotykane schorzenie u koni wierzchowych.
Jeżeli Wasze wierzchowce mają problemy z grzbietem i jego umięśnieniem, koniecznie przeczytajcie ten artykuł i poznajcie czym jest KSS.  

Kissing Spines Syndrome u koni - czym jest?  

Kising Spines Syndrome KSS to tak zwane całujące się wyrostki kolczyste kręgów u koni. Jest to schorzenie kręgosłupa, w którym dwa lub więcej wyrostków kolczystych (kołnierze kości wystające z każdego kręgu w kręgosłupie) są ustawione tak, że dotykają się lub ocierają o siebie. Charakteryzuje się zmianami w obrazie radiologicznym, najczęściej na wysokości Th13–Th18. Koń z Kissing Spines może mieć ból pleców, torbiele kości, zmiany artretyczne i inne problemy zdrowotne. Najczęściej winą KSS jest za duża waga jeźdźca, zwłaszcza u młodych koni, świeżo zajeżdżanych lub tych, które nie są w dobrej kondycji fizycznej. Naukowcy badający szkielety dawno wymarłych koni znaleźli dowody na całujące się kręgi u tych zwierząt, więc nie wszystkie problemy z KSS są związane z obecnością jeźdźca. Mogą to być uwarunkowania genetyczne, kontuzje. 

kissing spines u koni
https://thinlinecanada.ca

Koń z tym schorzeniem odczuwa stały ból o niskim stopniu złośliwości, ponieważ wyrostki kolczyste lub odcinki kości przymocowane do kręgów są zbyt blisko siebie i uderzają o siebie.

Kissing Spines Syndrome u koni - rozpoznanie 

Rozpoznanie Kissing Spines u koni można wykonać na podstawie historii, badania fizykalnego, termografii i radiografii. Dotknięte kręgi mogą znajdować się w okolicy klatki piersiowej lub lędźwiowej, ale często są to te, które są umieszczone bezpośrednio pod siedziskiem siodła. Czasami zaangażowane są cztery lub więcej kręgów. Konie z KSS mogą być leczone terapią falą uderzeniową, zastrzykami kortykosteroidów w kłębie, plecach i zadzie w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Ważne jest też odpowiednio dopasowane siodło i ćwiczenia. Leczenie może pomóc u większości koni. Pozwoli im żyć bardziej komfortowo, uwalniając przynajmniej część bólu i sztywności w wielu przypadkach. Konie, które dobrze reagują, mogą być w stanie powrócić do pierwotnego poziomu sprawności, chociaż nie wszystkie dotknięte KSS konie mają takie wyniki.

Kissing Spines Syndrome u koni - objawy 

"Kissing Spines u koni często ma bardzo subtelne objawy”, mówi dr Svend Kold, specjalista w dziedzinie chirurgii ortopedycznej dla koni. „Obserwujemy, jak koń jest szkolony i patrzymy na wszystko, łącznie z zachowaniem konia, kończynami, postawą.
Kłus jest często w porządku, ale kiedy przechodzi do galopu, powstaje problem. Galop nie jest w rytmie, zwierzę nie umie utrzymać ustawienia. 

daw mag grand prix DAW MAG, SIODŁO JEŹDZIECKIE GRAND PRIX

Do najczęstszych objawów Kissing Spines Syndrome u koni należy:

- ból grzbietu,
- złość przy czyszczeniu, siodłaniu.
- nerwowe dreptanie przy wsiadaniu,
- skracanie chodów, 
- problemy z galopem i ustawieniem,
- problemy z wygięciem, 
- płaskie skoki, 
- odmowa skoków, 
- wierzganie, ponoszenie, 
- kulawizna. 

Jeżeli Wasz koń ma podobne objawy jak powyżej koniecznie zgłosicie to lekarzowi weterynarii. 

Często się zdarza że konie z syndromem Kssing Spines nie pokazują po sobie, że coś je boli. Można coś zauważyć podczas wykonywania trudniejszych ćwiczeń na ujeżdżalni. Tu zdiagnozować w pełni problem może jedynie zdjęcie RTG.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka zdrowia grzbietu u Waszych pupili, regularna kontrola dopasowania sprzętu jeździeckiego, wizyta fizjoterapeuty i weterynarza. 
Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Kissing Spines Syndrome u koni - diagnoza

Wizyta weterynarza przy jakiejkolwiek bolesności grzbietu Waszego pupila jest konieczna. 
Do zdiagnozowania KSS trzeba wykonać zdjęcia RTG pleców konia, by sprawdzić w jakim stopniu kręgi stykają się do siebie. 
Oprócz zdjęć rentgenowskich, inną metodą diagnozowania jest ultrasonografia, termografia i wstrzyknięcie środka znieczulającego miejscowo między kręgi kręgosłupa - czyli blok nerwowy. I ponowne sprawdzenie konia w ruchu. 

Kissing Spines Syndrome u koni - przyczyny 

Najczęstszymi przyczynami KSS u koni sią: 

- uwarunkowania genetyczne,
- zbyt wczesne zajeżdżanie młodych koni,
- za duża waga jeźdźca, 
- źle dobrany trening, brak odpowiedniej rozgrzewki,
- częsta praca w zbyt mocnym zebraniu,
- problemy z kopytami, 
- kontuzje kończyn, 
- źle dopasowane siodło. 

emy probiotyk dla koni

EMY Efektywne mikroorganizmy 
dla koni 10 litrów

Kissing Spines Syndrome u koni - 3 rodzaje

1. Blisko ustawione wyrostki kolczyste 
2. Stykające się wyrostki kolczyste 
3. Nakładające się na siebie wyrostki kolczyste  

Kissing Spines Syndrome u koni - jak leczyć?

W zależności od stopnia nasilenia Kissing Spines można leczyć zachowawczo lub operacyjne. Przy początkowym stadium Kissing Spines, stosuje się ostrzykiwanie pleców zwierzęcia środkami przeciwbólowymi lub glikokortykosteroidami. Razem z tym konieczny jest odpowiedni trening w niskim ustawieniu, dieta, dobrze dopasowane siodło i częste wizyty fizjoterapeuty. 
Operacja jest często stosowana w celu naprawienia problemu KSS w ciężkiej postaci, kiedy koń odczuwa taką bolesność, że samo czyszczenie, zakładanie siodła jest niemożliwe. Polega ona na usuwaniu fragmentów wyrostków kolczystych kręgosłupa. Jest to dość inwazyjna metoda.
Nową techniką operacyjnego leczenia KSS jest przecinanie więzadeł między wyrostkami kolczystymi w plecach konia przez bardzo małe nacięcie (zwykle mniejsze niż 1-2 cm). Ta technika zyskuje coraz większą popularność wśród chirurgów, ponieważ jest mało inwazyjna, a konie często wracają do pracy w ciągu sześciu do ośmiu tygodni. 

Kissing Spines Syndrome u koni - rola fizjoterapii w leczeniu schorzenia 

Stosowanie zabiegów fizjoterapeutycznych przy leczeniu KSS daje naprawdę znakomite rezultaty. Wiele dość poważnych stopni Kissing Spines zostało wyprowadzonych, tak, że konie mogły wrócić do treningów. 
Jednak musi to być przeprowadzane przez profesjonalistę w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii. 
Regularny masaż, ultradźwięki, laser, schock wave, stosowanie pola magnetycznego, dobrze dobrane pomoże Waszym rumakom wrócić do sprawności. Pamiętajcie Kissing Spines to nie wyrok, szybka diagnostyka, odpowiednie leczenie i dobrze dopasowane siodło przywróci Waszego pupila do zdrowia. 

Kissing Spines Syndrome u koni - jakie konie są narażone? 

Do grupy zwiększonego ryzyka występowaniem KSS zaliczają się konie: 

- młode, za wcześnie zajeżdżane, 
- noszące zbyt ciężkich jeźdźców, 
- z genetycznymi predyspozycjami do KSS, 
- pracujące w źle dobranym siodle, 
- chude, muszące pracować pod obciążeniem. 
- które mają aktywne chipy w nogach, 
- po przebytej kontuzji,
- posiadające zwyrodnienia, 
- poddane źle dobranemu treningowi, 
- rekreacyjne noszące różnych jeźdźców, 
- które mają problemy z zaangażowaniem zadu podczas grzbietu, pracujące przodem. 
- niemogące się rozluźnić podczas jazdy,
- mające problemy z kopytami, 
- pracujące na niewłaściwym podłożu,
- źle werkowane i kute. 

Kissing Spines Syndrome u koni, a poprawne dopasowanie siodeł

Dobrze dobrane siodło pod konia jest naprawdę istotnym czynnikiem, decydującym o zdrowiu grzbietu konia i jakości treningów. Jak wyżej wspomnieliśmy poważną przyczyną źle dopasowanego siodła jeździeckiego jest Kissing Spines Syndrom. Ciasne, uwierające, blokujące siodło powoduje nachodzenie na siebie wyrostków kolczystych kręgosłupa wierzchowca. Długotrwała praca w takim złym siodle może wywołać przewlekły stan zapalny i zrastanie się wyrostków, czyli zaawansowane stadium KSS. Które można wyleczyć jedynie bardzo kosztowną operacją. Świadomość tego co może wyrządzić zakładanie Waszym koniom niedopasowanego siodła jest konieczna, abyście uniknęli tych przykrych konsekwencji. 
Wszystkie rumaki powinny jeździć w wysokiej jakości, dobrze dobranym siodle, a w szczególności te u których wykryto Kissing Spines Syndrom. 
Siodło na konia powinno posiadać elastyczną terlicę, szerokie panele, długość, łęk i szerokość dopasowaną indywidualnie pod zwierzę. 
Daw Mag to światowa marka siodeł, która spełnia powyższe warunki i współpracuje z profesjonalnym Saddle-fitterem Olgą Weselak, która mierzy konie, by dobrać siodło idealne. 

Kissing Spines Syndrome u koni - zapobieganie 

Jeżeli chcecie się cieszyć zdrowiem i dobrą kondycją Waszych wierzchowców, działania profilaktyczne, dieta, dobrze dopasowany sprzęt do jazdy konnej, trening  i odpowiednie warunki ich utrzymania to warunki konieczne do spełnienia. 
Kissing Spine Syndrome najczęściej spowodowany jest złym użytkowaniem konia i źle dobranym siodłem, dlatego tak ważna w jego zapobieganiu jest inwestycja w siodło na miarę i częste wizyty profesjonalnego Saddle-fittera. Raz dopasowane siodło, za rok może potrzebować korekty. Koń jak człowiek może stracić lub zyskać na masie, dlatego taki co roczny przegląd stanu siodła na konia jest ważny. 
Odpowiednio ułożony trening z dobrze przygotowaną rozgrzewką i przerwami w pracy jest niezbędny Waszym wierzchowcom. Także dobór jeźdźca pod konia jest niezwykle istotny w zapobieganiu KSS. Pamiętajcie, że koń nie może nosić więcej jak 10-20% swojej masy! 
Wiek w którym Wasz koń będzie zajeżdżony i sposób w jaki będzie to przeprowadzone ma ogromne znaczenie. Koń może przyjąć jeźdźca dopiero jak skończy 3 lata, nigdy wcześniej. Przyzwyczajanie konia do siodła i osoby jeżdżącej musi być procesem systematycznym i stopniowym. 

EGGERSMANN Musli dla koni bez owsa 
F-MUSLI, 30 kg
/

Kissing Spines Syndrome nie wyklucza konia z jazdy. Szybko rozpoznany i prawidłowo leczony, pozwala na powrót wierzchowca do pracy. 

Kissing Spines Syndrome u koni jest odpowiednikiem ludzkiego schorzenia - choroby Baastrupa. Dotyczy ona odcinka szyjnego oraz lędźwiowego kręgosłupa człowieka. 

 

Źródła:

- Artykuł Choroby grzbietu u koni – diagnostyka i najważniejsze jednostki chorobowe Patrycja P., Magdalena Sz. Aleksandra S., Maciej J. z Zakładu Anatomii Zwierząt Katedry Biostruktury i Fizjologii Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu1 oraz Gabinetu Leczenie Koni Equidoc w Wałbrzychu,
- horseandhound.co.uk/features/explaining-kissing-spines

 

Autor: Wiktor Zalewski 

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdzieckiSonda
Na jakim poziomie jazdy jesteś?
sklepjezdzieckiKategorie blog
sklepjezdzieckiArchiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
sklepjezdzieckiChmura tagów
sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl