sklepjezdziecki Jak dopasować siodło jeździeckie do konia? - zadania saddle-fittera
Jak dopasować siodło jeździeckie do konia? - zadania saddle-fittera

Jak dopasować siodło jeździeckie do konia? - zadania saddle-fittera

 

 

Nie bez powodu mawia się, że siodło dla konia jest jak buty dla człowieka - trzeba je dopasować idealnie pod siebie.

W tym artykule postaram się przybliżyć Wam prawidłowy sposób mierzenia konia pod siodło, które ma pomagać w jeździe, a nie przeszkadzać. Być komfortowe dla grzbietu konia i dla Was.

Nie jest to łatwa sztuka i nie zastąpi to profesjonalnego mierzenia, a jedynie nakreśli sposób dopasowywania i pokaże jak jest to trudne. Do profesjonalnego pasowania i pobrania odpowiednich pomiarów potrzebny jest saddle-fitter. Ofertę pasowania siodeł znajdziecie w dobrych sklepach jeździeckich. Odsyłam na stronę osoby, z którą współpracuje nasz sklep w Krakowie, z możliwością dojazdu w każde miejsce w Polsce: www.siodlonamiare.pl

Niestety ok. 90% siodeł w Polsce nie jest dopasowana ani do konia, ani jeźdźca co sprzyja licznym kontuzjom, kulawiznom, źle nabudowanym mięśniom, uniemożliwia prawidłowe chody, a jeźdźcom nie pozwala na naukę prawidłowej równowagi i dobrego dosiadu. Większość osób jeżdżących konno nie ma pojęcia na temat dopasowania siodła, a nawet podstaw - rodzaju siodeł. Nie zapominajmy, że siodła są nieprzypadkowo podzielone na kategorie: wszechstronne, skokowe, ujeżdżeniowe, rajdowe, westernowe, crossowe itd. 

Wybór danego modelu siodła zależy od wielu czynników. Jeździec musi podjąć tą decyzję świadomie. Polecamy siodła DAW-MAG, polskiej firmy z tradycjami i najwyższej klasy wyrobami skórzanymi.

Jak wygląda mierzenie konia przez Saddle-fittera?

Przygotowanie konia do mierzenia

Najpierw musimy prawidłowo ustawić konia do mierzenia.
Najlepiej, aby pomagała nam druga osoba, która cały czas będzie kontrolować ustawienie konia. Nie każdy koń jest na tyle spokojny, że potrafi ustać w jednym miejscu przez cały czas mierzenia. 

Koń powinien stać równo. 
Nogi przednie jak i tylne powinny być w jednej linii i być ustawione na tzw. prostokącie. 
Ciało konia nie powinno być przekręcone w żadną stronę - należy pilnować, aby głowa pozostawała w jednym miejscu na wysokości łopatek (koń nie może w tym czasie jeść siana z ziemi). Osoba pomocnicza powinna pilnować ustawienia konia lub powinien on pozostać nieruchomo przez cały czas mierzenia przywiązany na jednym lub dwóch uwiązach. 

Mierzenie konia przez Saddle-Fittera

Pierwsze oznaczenie jaki wykonujemy np. kredą to łopatka. Staramy się wyczuć pod palcami tylną krawędź łopatki. Jest jedno ze strategicznych miejsc przy mierzeniu siodła. 

Zwracamy uwagę na symetryczność łopatek. Zazwyczaj jedna będzie przesunięta względem drugiej. Łopatka, która jest bardziej cofnięta to ta od silniejszej kończyny. Pozostałe wymiary będzie dopasowywać do niej. 

Siodło powinno leżeć na odcinku kręgów piersiowych. Dokładniej między 8 a 18 kręgiem piersiowym. 
Częstym błędem jaki można zaobserwować są siodła zbyt długie leżące na kręgach lędźwiowych. Jeśli do tak dopasowanego siodła dodamy masywnego i ciężkiego jeźdźca może wydarzyć się tragedia. Budowa tych kręgów jest zupełnie inna i nie są one przystosowane do noszenia jakiegokolwiek ciężaru. 

 

Kręgi w szkielecie konia

7 cervical vertebras - 7 kręgów szyjnych
18 thoracic vertebras - 18 kręgów piersiowych
6 lumbar vertebras - 6 kręgów lędźwiowych 
5 sacral vertebras - 5 kręgów krzyżowych
15-18 coccygeal vertebras - 15-18 kręgów ogonowych

 

Ostatni krąg piersiowy możemy znaleźć poprzez znalezienie pod palcami ostatniego żebra lub obserwując na boku konia miejsce gdzie sierść tzw. wicherki się zbiegają w jedną linię. Takie dwie linie powinny biec łukami od przodu i od tyłu. Wyznaczamy miejsce przecięcia. Od tego miejsca możemy zaznaczyć sobie linię pionową biegnącą w górę do kręgosłupa. W tym miejscu siodło powinno się kończyć. 

DAW - MAG SIODŁO JEŹDZIECKIE
WSZECHSTRONNE HUBERT    

 

DAW - MAG SIODŁO JEŹDZIECKIE 
SKOKOWE GRAND PRIX 

DAW - MAG SIODŁO JEŹDZIECKIE 
SKOKOWE MŚCIWOJ KIECOŃ 

Następnie musimy określić jaką szerokość kanału (puste miejsce pomiędzy panelami) powinno mieć siodło do jazdy konnej. 
Podstawową kwestią jest tutaj wielkość prześwitu pomiędzy przednim a tylnym łękiem. 
Kanał ochrania kręgosłup przed naciskiem. Jeśli jest źle dopasowany może powodować sztywność i zapadnięcie grzbietu. Próbujemy więc znaleźć miejsce gdzie kręgosłup przechodzi w mięśnie grzbietu. 
Aby łatwiej było nam wyczuć to miejsce, delikatnie podnosimy grzbiet konia. Ręce kierujemy pod brzuch konia i łaskoczemy lub delikatnie wbijamy palce dłoni, aby koń wyraźnie uniósł grzbiet. Powinniśmy to widocznie zauważyć. Podobny zabieg stosujemy przy zadzie mniej więcej na środku mięśni pośladkowych (uwaga! tylko przy spokojnych koniach!). 

 

Wracamy do kręgosłupa i za pomocą dotyku próbujemy wyczuć miejsce gdzie kończy się kręgosłup i zaczynają mięśnie. Przykładowo szerokość kanału dla konia rasy wielkopolskiej to mniej więcej szerokość 4 palców przy położonej płasko dłoni. Warto również wziąć pod uwagę czy kanał, w którymś kierunku powinien się zwężać/rozszerzać. Jest to kwestia indywidualna. Kształt rysujemy kredą. 

Następnie próbujemy ustalić gdzie dokładnie powinny leżeć panele siodła do jazdy konnej. Patrząc w dół od kręgosłupa możemy zauważyć żebra. Dokładnie w ten sam sposób jak powyżej musimy za pomocą dotyku ustalić gdzie mięśnie się kończą, a gdzie zaczyna klatka piersiowa. Również zaznaczamy to miejsce.

W te sposób powinniśmy mieć wyznaczony "trapez", w którym powinny znajdować się panele. 

DAW - MAG SIODŁO JEŹDZIECKIE
RAJDOWE MAX   

 

DAW - MAG SIODŁO JEŹDZIECKIE 
UJEŻDŻENIOWE SYLWESTER 

DAW - MAG SIODŁO JEŹDZIECKIE 
UJEŻDŻENIOWE DOMINUS 

Panele na całej długości powinny być dopasowane tak, aby rozkładały równomiernie cały ciężar jeźdźca. Częstym błędem jest siodło "mostkujące", które wywiera zbyt duży nacisk na brzegach paneli, pozostawiając pustą przestrzeń na środku pomiędzy panelami i grzbietem konia. Uciska ono wtedy na mięśnie, często powodując ich zanik lub nieprawidłową budowę w tych miejscach. Co oczywiście uniemożliwia odpowiedni trening. 

Tutaj bardzo pomocne będzie pobranie pomiarów przy pomocy narzędzi stosowanych w saddle-fittingu, umożliwiające dobranie odpowiedniej szerokości łęku i wyprofilowanie siodła. 

Postaram się  omówić sposób w jaki robi to saddle-fitter i w jaki sposób można spróbować określić jakiego łęku potrzebuje nasz koń.

Przedni łęk siodła do jazdy konnej znajduje się przy kłębie. W tym strategicznym punkcie często obserwujemy siodła niedopasowane. Absolutnie siodło nie może leżeć na kłębie. Powoduje wtedy ucisk, tworząc patologiczne zmiany w całym aparacie ruchu konia. 

Wysokość (odległość) pomiędzy kłębem a wierzchołkiem przedniego łęku to MINIMUM 3 palce w pozycji pionowej w momencie kiedy jeździec siedzi w siodle. 

Saddle fitter za pomocą narzędzi pobiera pomiar wyznaczając najważniejsze miejsce gdzie powinno znajdować się siodło. Około 2-4 cm za łopatką dominującą mierzy pierwszy wymiar pod dopasowanie siodła. 

Jeśli nie macie możliwości skorzystania z saddle fittingu możecie próbować znaleźć odpowiedni rozmiar poprzez mierzenie jak największej ilości dostępnych siodeł. Zarówno w stój jak i w jeździe, i patrzeć w jaki sposób układają się jego poszczególne części i oddziałują na konia. W celu zmierzenia kątów grzbietu i przedniego łęku używa się odpowiednich przyrządów, a następnie porównuje się je i dobiera szerokość do wymiarów. Obserwacja ta wymaga wprawnego oka, wyczucia i wyobraźni. 

Jeśli siodło ma wymienne łęki, warto postarać się o dostęp do pełnej kolekcji rozmiarów danego modelu siodła jeździeckiego lub wypożyczyć je w dobrym sklep jeździeckim. W ten sposób możemy szacować, który łęk jest najodpowiedniejszy poprzez przyłożenie go w miejscu, gdzie będzie znajdował się fizycznie. Kąty danego łęku powinny odpowiadać budowie konia. Przy położeniu na grzbiecie powinny leżeć równolegle, nie uciskając w żadnym miejscu, równo rozkładając ciężar. Szczególnie zwracamy uwagę, aby końce ramion nie tworzyły dwóch uciskających punktów - jest to łęk zbyt wąski. Jeśli natomiast łęk kładzie się na kłębie, a ramiona zawisają w powietrzu i nie przylegają do tułowia mamy do czynienia z łękiem zbyt szerokim. 

Przy korzystaniu z kilku modeli siodeł do jazdy konnej możemy zaobserwować jak wygląda ono z boku. 
W wyobraźni możemy narysować sobie linię prowadzącą od początku do końca siodła. Wyznaczamy jej środek i jest to miejsce gdzie powinna znajdować się najniżej leżąca część siodła. Jeśli przednia część jest wyżej to znaczy, że siodło jeździeckie jest zbyt wąskie. Jeśli tylna część jest wyżej to jest zbyt szerokie. 

 


 KONSULTACJE ON-LINE
 DOPASOWANIE SIODŁA DO KONIA
 PRZY KUPNIE SIODŁA

 


 USŁUGA PASOWANIA SIODŁA
 DOPASOWANIE SIODŁA DO KONIA
 SADDLE - FITTING

 


 USŁUGA PASOWANIA SIODŁA
 DOPASOWANIE SIODŁA DO KONIA
 PRZY KUPNIE SIODŁA
 SADDLE - FITTING

 

 

Bardzo ważny jest także wybór firmy, która będzie wykonywać dla nas siodło. Powinna być to firma, dla której siodło jest podstawowym produktem, zatrudniająca artystów, a nie produkująca masowo. Przy dopasowaniu nie liczą się tylko centymetry, ale przede wszystkim wyprofilowanie siodła, które pomoże nam utrzymywać równowagę, a nie ją zaburzy. Jeźdźcy często nie wiedzą dlaczego nie udaje im się utrzymać odpowiedniego dosiadu. Często winę ponosi źle dobrane siodło robiąc krzywdę naszemu koniowi i uniemożliwiając nam odpowiedni rozwój jeździecki. 
Powinni oni również ocenić i zdiagnozować aktualną budowę konia i omówić plan dopasowania siodła w zależności od aktualnego treningu i planowanej przebudowy mięśniowej konia.Te wszystkie oraz inne zabiegi są wykonywane przez saddle-fittera przy użyciu narzędzi do mierzenia i są poparte wieloletnim doświadczeniem (wiele rzeczy widać "na oko") , do których niestety mają dostęp tylko profesjonaliści. Będziemy mieć jednak pewność, że siodło zostanie dopasowane do naszego konia co do centymetra. 

Pamiętajcie, że siodła nie da się dopasować raz na całe życie. 
W ciągu całego życia konia jego budowa się zmienia ze względu na wiek oraz rodzaj i częstotliwość treningu.
Warto sprawdzić czy nasze siodło jest odpowiednio dopasowane około 1x na 6 miesięcy.
Przy współpracy z trenerem lub instruktorem należy zadbać o odpowiednie zabiegi przy naszym siodle, aby zawsze pomagało nam w treningu, a nie go utrudniało. 


Chcesz skorzystać z usługi pasowania siodeł?
Skontaktuj się z nami:
796 222 409, 607 745 220
e-mail: sklep@kashtan.pl 

siodlonamiare.pl 

autor: Paweł Niewiadomski

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdzieckiKategorie blog
sklepjezdzieckiArchiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl