sklepjezdziecki Jak dobrać siodło dla jeźdźca skokowego?
Jak dobrać siodło dla jeźdźca skokowego?

Jak dobrać siodło do jeźdźca skokowego?

Jak dobrać siodło do konia? Jak dobrać siodło do jeźdźca? Jaki rozmiar siodła wybrać? 

 

Skoki przez przeszkody to piękna i widowiskowa dyscyplina w jeździectwie, chcąc pomóc wszystkim jeźdźcom skokowym oraz osobom które zaczynają swoją przygodę ze skokami, stworzyliśmy ten artykuł by wskazać jak prawidłowo dobrać siodło dla pasjonatów skoków przez przeszkody. 

Trochę informacji na temat dyscypliny w jeździectwie jaką są skoki przez przeszkody

Konne skoki przez przeszkody to jedna z siedmiu olimpijskich dyscyplin w jeździectwie, wspieranych przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). Jest ona bardzo popularna i efektowna, polega na pokonywaniu toru przeszkód zwanego parkurem. 
Historia tej dyscypliny wywodzi się od polowań na lisy, w których uczestnicy rywalizowali ze sobą. Pierwsze poważne zawody w skokach przez przeszkody odbyły się w 1864 roku w Dublinie. W 1900 r. oficjalnie stały się konkurencją olimpijską. 
Natomiast w Polsce po raz pierwszy zawody skokowe odbyły się w 1880 r. w Warszawie. 
Prawdziwej rewolucji w skokach przez przeszkody dokonał Federico Caprilli (ur. 8 kwietnia 1868 roku, zm. 6 grudnia 1907 r.), kapitan kawalerii włoskiej, który stworzył metodę gdzie jeździec podczas skoku powinien podążać za ruchem konia. To wymusiło skracanie puślisk strzemion w siodle przez osoby jeżdżące. Jego technika miała olbrzymi wpływ na rozwój konkurencji skoków przez przeszkody w XX wieku. 
Caprilli pomógł jeźdźcom w lepszym porozumieniu się z koniem, dzięki niemu dzisiejsze siodła skokowe do jazdy konnej są typu "close contact" aby właśnie ułatwić skoczkowi podążanie za koniem.

Budowa siodła skokowego

Najważniejsze elementy w budowie siodła skokowego to: 
- terlica: stanowi ona rusztowanie siodła, jest ona jego najważniejszym elementem, najczęściej wykonana jest z metalu, drewna lub tworzywa sztucznego.
- poduszki kolanowe: są zamocowane na tybince, w siodle skokowym są one duże i wysunięte do przodu aby jeździec mógł swobodnie podążać za ruchem konia w skoku. 
- siedzisko:to najgłębszy punkt siodła, gdzie siedzi jeździec, tego typu siodło cechuje płaskie siedzisko, aby móc jak najwygodniej wykonać półsiad.
- przedni łęk: jest to najwyższy punkt z przodu siodła, chroni on kłąb konia przed otarciami i obciążeniami dlatego musi być dobrze dopasowany do wierzchowca. Zapobiega on przed przesuwaniem się jeźdźca do przodu.
- tylni łęk: zapobiega przesuwaniu się osoby jeżdżącej konno do tyłu. 
- tybinki: stanowią one bok siodła i chronią nogi jeźdźca, na nich zamocowane są poduszki kolanowe.
- puśliska: to paski do których zakładamy strzemiona, aby dosiad jeźdźca był komfortowy i pewny. 
- strzemiona: służą do utrzymywania się w siodle podczas jazdy i wspomagają wsiadanie. Wykonane są ze stali lub tworzywa sztucznego, zawieszone są na puśliskach.
- przystuły: są to paski do których zapina się popręg, mocowany pod brzuchem konia by siodło mogło się trzymać, do skoków zalecany jest popręg z fartuchem, który chroni brzuch konia przed uderzeniem kopyt. 

Cechy siodła skokowego:

Siodło skokowe powinno mieć wysunięte do przodu tybinki, płaskie lub średnio-głębokie siedzisko. Stabilnemu dosiadowi podczas skoku sprzyjają duże, wysunięte do przodu poduszki kolanowe oraz umieszczone bardziej z przodu zamki puślisk. Wszystko to aby ułatwić skoczkowi swobodne podążanie za koniem podczas skoku. 
Tego rodzaju siodło jeździeckie powinno być wykonane z najlepszej jakości skór, lekkiej wytrzymałej i elastycznej terlicy i dobrze wypchanych poduszek kolanowych. 
Im wyższej klasy to siodło będzie tym lepsze będzie porozumienie z koniem i łatwiejsze pokonywanie przeszkód na parkurze. 

Ile powinno kosztować siodło skokowe

Na siodło skokowe absolutnie nie można oszczędzać, jeżeli chcemy mieć dobre wyniki na treningach i zawodach to powinniśmy zainwestować w porządny sprzęt jeździecki. Tutaj koszty sięgają średnio od 4 do kilkunastu tysięcy. 
Wiodącymi światowymi markami produkującymi wysokiej klasy, drogie siodła skokowe są:  STUBBEN, KIEFFER i PRESTIGE. Ceny tych siodeł sięgają powyżej 7 tysięcy złotych. 
Firma DAW-MAG, zrobiła wielką rewolucję w produkcji siodeł równając się z tymi prestiżowymi markami wykonaniem i jakością, różniąc się tylko ceną. Ich skórzane siodła skokowe kosztują od 3.8 do 6 tysięcy złotych, jak za taki poziom to naprawdę bardzo konkurencyjna cena. 

Skórzane siodła skokowe firmy DAW-MAG

Siodła te wyprodukowane są z najwyższej jakości skór, aby móc cieszyć się nimi przez lata. Posiadają one niesamowitą, elastyczną terlicę epoksydową zbrojoną tkaninami z włókien szklanych i wzmacnianą specjalnym rodzajem stali hartowanej wzdłuż jej długości oraz w jej przedniej części. Aby zwiększyć komfort jazdy na siedzisku i poduszkach kolanowych zastosowano w nich specjalną skórę antypoślizgową. Poduszki kolanowe wypychane są pianką poliuretanową o właściwościach amortyzujących. 
Skórzane siodła skokowe DAW-MAG (close contact) powstały w oparciu na współpracy z wysokiej klasy zawodnikami dyscypliny jeździeckiej skoki przez przeszkody, po to by były bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. 
Oto rewelacyjne modele skórzanych siodeł DAW-MAG:

 

DAW - MAG SIODŁO JEŹDZIECKIE 
SKOKOWE MŚCIWOJ KIECOŃ

cena: 5750 zł 

 

 

DAW - MAG SIODŁO JEŹDZIECKIE 
SKOKOWE GRAND PRIX
cena: 4180 zł 

 

 

 

DAW - MAG SIODŁO JEŹDZIECKIE 
SKOKOWE MILLENNIUM
cena: 4100 zł 

 

 

DAW - MAG SIODŁO JEŹDZIECKIE
SKOKOWO-CROSSOWE LEOPARD
cena: 4600 zł 


 

DAW - MAG SIODŁO JEŹDZIECKIE
SKOKOWE CH&W
cena: 4750 zł 


 

DAW - MAG SIODŁO JEŹDZIECKIE
SKOKOWE VICKY
cena: 3760 zł 

 

Wszystkie te rodzaje skórzanych siodeł skokowych DAW-MAG dostępne są w kilku wariantach: 
STANDARD - wykonane są w całości ze skór produkcji krajowej.
EXCLUSIVE - wykonane są w większości ze skór importowanych.
SUPER - wykonane są w całości ze skór z importowanych, zamki firmy Sprenger.
DE LUXE - wykonane są w całości ze skór importowanych, zamki firmy Sprenger, małe i duże tybinki pokryte miękką skórą bukatową

Jak dobrać siodło dla jeźdźca skokowego:

Podczas skoku należy podążać za ruchem konia, aby ułatwić to jeźdźcowi potrzebne jest siodło typu "close contact", czyli takie siodło typowo skokowe. Bez tego rodzaju siodła wykonywanie skoków będzie bardzo uciążliwe, niewygodne i sprawiające trudności dla osoby jeżdżącej i wierzchowca. By skok był poprawnie wykonany potrzeba pełnego zgrania pary konia i jeźdźca. Jeszcze przy małych przeszkodach dyskomfort przy pokonywaniu przeszkód w siodle nieprzystosowanym nie będzie tak wyczuwalny, ale niestety im większa przeszkoda tym będzie ciężej i skutkować to może wypadkiem. Takich sytuacji trzeba unikać, wybierając sprzęt jeździecki najwyższej jakości taki który pomoże nam podczas każdego treningu skokowego i zawodów.  Wygoda jest tu bardzo ważna, musimy dbać o swoje zdrowie i konia, przy skoku nasze kolana ulegają szczególnym obciążeniom, przy źle dobranym siodle mogą ulec poważnym kontuzjom na co nie możemy sobie pozwolić. Dobre profesjonalne siodło skokowe to olbrzymi krok do osiągnięcia jak najlepszych wyników w skokach. 
Aby jak najlepiej dobrać takie siodło do siebie, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usługi saddle-fittingu, czyli profesjonalnego pasowania siodła pod jeźdźca i konia. W Małopolsce współpracująca z firmą produkującą najwyższej jakości skórzane siodła do jazdy konnej DAW-MAG saddle-fitter Olga Weselak przyjeżdża na wezwanie klienta i pobiera dokładne wymiary od konia i osoby jeżdżącej by dopasować siodło idealne. 
Warto zasięgnąć porady saddle-fittera i zakupić sprzęt w którym będziecie się czuć komfortowo, stabilnie i bezpiecznie. 


http://www.siodlonamiare.pl


autor: Wiktor Zalewski

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdzieckiKategorie blog
sklepjezdzieckiArchiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl