sklepjezdziecki Jak dobrać rozmiar siodła do jeźdźca?
Jak dobrać rozmiar siodła do jeźdźca?

Jak dobrać rozmiar siodła do jeźdźca? 


Jak dobrać prawidłowy rozmiar siodła? Jak dopasować siodło do jeźdźca? Jaki rozmiar siodła wybrać? 


W dzisiejszym artykule skupimy się nie jak dotychczas na całym zamierzeniu saddle-fittingu, jakim jest dobór siodła do jeźdźca i kona, a tylko na dopasowaniu tego ważnego sprzętu jeździeckiego do osoby jeżdżącej.
Całkowicie skoncentrujemy się na tym jaki rozmiar siodła będzie najlepszy zarówno dla jeźdźca rekreacyjnego, westernowego, ujeżdżeniowego czy skokowego. 
Pamiętajmy o najważniejszej funkcji siodła jaką jest możliwość lepszej komunikacji jeźdźca z koniem, odciążenia grzbietu tego zwierzęcia oraz ułatwieniu utrzymania się nam na naszym wierzchowcu i pokonywaniu na nim większych odległości komfortowo i bezpiecznie. 

Na co powinniśmy zwracać uwagę przy doborze siodła do jeźdźca?

 


1. Jaką dyscyplinę w jeździectwie osoba jeżdżąca uprawia

 

Jazda w siodle rekreacyjnym-jazda rekreacyjna

W przypadku jazdy rekreacyjnej potrzebne będzie siodło wszechstronne, takie w którym można poćwiczyć elementy ujeżdżenia, skoczyć przeszkody do 80 centymetrów i pojechać w teren. 

DAW - MAG SIODŁO JEŹDZIECKIE
WSZECHSTRONNE HUBERT    
cena: 3170 zł 


Jazda w siodle skokowym-skoki przez przeszkody

Do skoków siodła przystosowane są do jazdy w krótkich strzemionach, mają one wysunięte do przodu poduszki kolanowe oraz płaskie siedziska, po to by jeźdźcowi łatwo i bezpiecznie wykonywało się półsiad.

 

DAW - MAG SIODŁO JEŹDZIECKIE 
SKOKOWE GRAND PRIX
cena: 4180 zł 


Jazda w siodle ujeżdżeniowym-jazda ujeżdżeniowa

W jeździe ujeżdżeniowej potrzebne jest siodło o wydłużonych tybinkach, głębokim siedzisku oraz wysokich poduszkach kolanowych, noga osoby jeżdżącej powinna być ustawiona pionowo, aby sygnały przekazywane koniowi były jak najdokładniejsze. 

 

DAW - MAG SIODŁO JEŹDZIECKIE 
UJEŻDŻENIOWE SYLWESTER
cena: 3150 zł 


Jazda w siodle westernowym-jazda w stylu western

Dla jeźdźca westernowego, siodło ma specyficzną budowę, przede wszystkim jest dłuższe, posiada dwie długie ławki, obszyte dużymi płatami skory pozwalające na rozłożenie ciężaru jeźdźca i ekwipunku na dużej powierzchni na końskim grzbiecie. Na terlice składają się jeszcze tylni łęk oraz widelec z rożkiem (fork with horn). Siodło z przodu i z tylu posiada pary rzemieni do troczenia sakw, płaszcza, derki i innego ekwipunku.

 

DAW - MAG SIODŁO JEŹDZIECKIE
WESTERNOWE ALEX 
cena: 3445 zł 


Jazda w siodle rajdowym-rajdy długo i krótko dystansowe 

Do rajdów potrzebne jest siodło bardzo wygodne, stabilne, w którym jeździec może pokonywać wierzchem komfortowo i bezpiecznie długie dystanse. Siodło rajdowe powinno posiadać bardzo głębokie przeszywane siedzisko, które zapobiega dodatkowo przesuwania się jeźdźca podczas jazdy w terenie oraz wydłużone ławki tylnego łęku tworzące wraz z miękkim podbiciem komfort dla konia, dzięki przyleganiu na znacznie większej powierzchni.

DAW - MAG SIODŁO JEŹDZIECKIE
RAJDOWE MAX   
cena: 3170 zł 


2. Ile waży jeździec


Bardzo ważny pomiar potrzebny do prawidłowego dobrania rozmiaru siedziska w siodle jeździeckim to waga osoby jeżdżącej, od niej bowiem zależy rozmiar siedziska siodła, czyli to jaka jego wielkość będzie. Nie powinna zaistnieć sytuacja gdzie osoba ważąca 80 kg będzie jeździć w siodle o siedzisku 15 cali, przeznaczonym dla dzieci lub osób wyjątkowo szczupłych, wyobraźmy sobie jakby to w ogóle wyglądało, taki duży jeździec a takie małe siodełko... Tak samo jakby osoba która ma 30 kilo wsiadła na siodło w rozmiarze 18`, zniknęła by ona w tym siodle.
Dlatego tak ważny jest to pomiar przy wyborze rozmiaru siodła.  

Standardowe rozmiary siedziska siodła jeździeckiego i maksymalna waga jeźdźca:

15' - 40 kg
15 3/4' - 40 kg 
16' - 41 do 51 kg
16,5' - 41 do 51 kg                                  
17' - 56 do 79 kg
17,5' - 56 do 79 kg
18' - 80 do 120 kg 3. Jakiego jest wzrostu osoba jeżdżąca


Wzrost również ma duży wpływ na dobranie rozmiaru siodła odpowiedniego dla jeźdźca. Za wysoki jeździec nie może jeździć w siodle o rozmiarze siedziska 15`, ponieważ jego punkt równowagi nie będzie tam gdzie powinien być i dosiad jego będzie nieprawidłowy. 


Za standard rozmiarów siodła przyjęło się: 

- rozmiar siodła 15` do 16`: dla osób o wzroście od ok. 1,45 m do 1,65 m
- rozmiar siodła 16,5` do 17,5`: dla osób o wzroście od 1,65m do 1,75 m
- rozmiar siodła 17` do 18`: dla osób o wzroście od 1,75 m do 1,90 m 

 

4. Jakie koszty jeździec może przeznaczyć na zakup siodła jeździeckiego


Kwestia wydanych pieniędzy na dobrze pasujące siodło także jest bardzo ważna. Siodła w dzisiejszych czasach są dostępne wszędzie, w przeróżnych cenach sięgających nawet od 150 złotych do parunastu tysięcy. Skąd więc tak ogromna rozbieżność w kwocie za jaką można kupić ten niesłychanie ważny sprzęt jeździecki? Wynika to z faktu dostępności siodeł używanych i nowych. Używane siodło do jazdy konnej faktycznie można zakupić za 150 złotych, ale stan jego będzie bardzo zły. Jeśli chodzi o siodła z drugiej ręki najlepiej kupić takie, które kosztuje powyżej 1000 zł, jest w dobrym stanie i posiada możliwość przymiarki. Dobrym rozwiązaniem podczas nabywania używanego siodła jeździeckiego jest wezwanie saddle-fittera, który sprawdzi czy takie siodełko faktycznie odpowiednio pasuje do jeźdźca. 


 USŁUGA PASOWANIA SIODŁA
 DOPASOWANIE SIODŁA DO KONIA
 SADDLE - FITTING
 
cena: ZAPYTAJ O CENĘ (cała Polska)

 

Co do kwestii nowych siodeł, rozbieżność w cenie też jest duża i sięga od 500 złotych wzwyż. Dla osób dysponujących mniejszym zasobem finansowych zamiast kupowania nowego siodła za 500 złotych lepiej kupić lepsze używane siodło, najlepiej sprawdzone przez profesjonalnego saddle-fittera. Sprzęt nowy w tak niskiej cenie nie jest dobry, często posiada ukryte wady, złą budowę, jest niedokładnie wykonany, słabej jakości i mało wytrzymały. W dodatku może ona wyrządzić wiele krzywd koniowi i jeźdźcowi, takich jak między innymi: bolesność pleców, nieprawidłowe nabudowanie mięśni przy kręgosłupie, sztywność szyi i pleców, dla samego jeźdźca bolesność i urazy kolan, a w przypadku konia groźne kontuzje aparatu ruchu. Jak mówi pewne powiedzenie "co tanio to drogo", sprawdzi się ono w przypadku tanich siodeł. Warto poczekać, uzbierać większą kwotę i kupić nowe siodło dobrej znanej marki, zamiast wydawać pieniądze na lekarza i weterynarza. W przypadku nowych siodeł warto kupić te, których cena sięga ponad 2 tysiące złotych, naprawdę nie wolno oszczędzać na siodle.
  

5. Na firmę która wyprodukowała siodło


Przy doborze siodła do jeźdźca, trzeba kierować się firmą, która je wyprodukowała. Marki, które mają wyrobioną renomę na rynku jeździeckim i odznaczają się dobrymi opiniami są tu jak najbardziej polecane. 
Nie warto kupować siodeł nieznanej firmy, albo takiej która zbiera niepochlebne recenzje swoich produktów. 
Najlepsza inwestycja to w znaną i powszechnie lubianą markę. 
W świecie jeździeckim pionierskimi firmami są : STUBBEN, PRESTIGE, KIEFFER, SOMMER i DAW-MAG, produkujące najwyższej klasy i jakości siodła do jazdy konnej.
Pierwsze 4 to zagraniczne marki, których siodła to prawdziwe "Mercedesy" kosztujące od kilku do kilkunastu tysięcy. Dla wielu jeźdźców to ceny zaporowe, dlatego warto wtedy sięgnąć po Polską i sprawdzoną firmę jaką jest DAW-MAG. Cena ich siodełek sięga od 2,8 do 6 tysięcy, co czyni je naprawdę konkurencyjnymi i możliwymi do zkupu przez praktycznie każdego jeżdźca. Przedsiębiorstwo to opiera się na najnowszej technologii i wysokiej klasie wykonania swoich wyrobów skórzanych. 
Ich siodła są tworzone z olbrzymią precyzją i kunsztem, ich zadaniem jest zapewnienie jak największego komfortu i wygody w jeździe zarówno dla jeźdźca i konia. 
Razem z jedynym w Małopolsce sadle-fitterem Olgą Weselak pomagają w jak najlepszym dopasowaniu siodła jeździeckiego, dzięki ofercie sadle-fittingu opierającej się na pobieraniu dokładnych wymiarów od konia w celu dobrania siodła DAW-MAG. 


 KONSULTACJE ON-LINE
 DOPASOWANIE SIODŁA DO KONIA
 PRZY KUPNIE SIODŁA
 cena: GRATIS (cała Polska)

 Jeżeli nadal nie wiecie jakie siodło i jego rozmiar będzie dla Was odpowiedni, warto zasięgnąć porady saddle-fittera, który indywidualnie podejdzie do problemu i dobierze Wam siodło idealne. 
www.siodlonamiare.pl  


Wpisy o podobnej tematyce: 
- Czy warto inwestować w saddle-fitting - pasowanie siodła? Skutki jeżdżenia w złym siodle.  
Jak dobrać siodło dla jeźdźca skokowego?
Jaki model siodła będzie dla mnie najlepszy?


autor: Wiktor Zalewski 

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl