sklepjezdziecki Hodowla koni w Michałowie
Hodowla koni w Michałowie

Hodowla koni w Michałowie 

 

Gdzie hodowane są konie arabskie? Jakie konie hodowane są w Stadninie Michałów? Jaka jest historia Stadniny Koni Michałów? Jakie są sławne konie hodowli michałowskiej?

 

Hodowla koni w Polsce w okresie międzywojennym cieszyła się dużym powodzeniem. W tym czasie istniało wiele sławetnych stad ogierów i państwowych stadnin koni. 
Niestety straty jakie przyniosła ze sobą II wojna światowa są ogromne. Wiele wspaniałych naszych koni i hodowców przepadło.  
O istnieniu niektórych stad ogierów i państwowych stadnin koni można dowiedzieć się tylko z gazet i internetu. 
Na szczęście jeszcze pozostało kilkanaście stadnin w kraju, które do dzisiejszego dnia szczycą się niezwykłymi osiągnięciami w dziedzinie hodowli koni. Tak jest ze Stadniną Koni Michałów, która powstała tuż po II wojnie światowej. 
Historię Stadniny i jej osiągnięcia hodowlane poznacie czytając ten artykuł. 

Historia Stadniny Michałów 

Stadnina Koni w Michałowie zajmuje się hodowlą koni czystej krwi arabskiej, koni małopolskich i kucy szetlandzkich. 
Została założona w 1953 roku, przez likwidację stadniny w Klemensowie, z której to przejęła konie czystej krwi arabskiej. 
Decyzja o przeniesienie koni arabskich ze stadniny w Klemensowie została podjęta przez Ministra Rolnictwa z dnia 15.09.1953 roku. Kluczowym argumentem przemawiającym za tą zmianą było bardzo dobre środowisko panujące w Michałowie, które idealnie nadaje się do hodowli koni arabskich. Gleba zasobna w wapń, mała ilość opadów. 
Konie ze stadniny w Klemensowie pochodziły głównie z partii koni Stadniny w Janowie Podlaskim rewindykowanych z Niemiec w 1946 roku i umieszczonych czasowo w Posadowie oraz z klaczy babolniańskich, również przywiezionych z Niemiec.
Dyrektorem Stadniny został hodowca przeniesiony ze stadniny w Klemensowie Ignacy Jaworowski, który pełnił tę funkcję przez 44 lata, do roku 1997.
Konie czystej krwi arabskiej z Michałowa, hodowane są w typie saklawi.
Charakteryzowały się masywniejszą budową od koni arabskich występujących w tym czasie w innych hodowlach w Polsce. Dzięki czemu przetrwanie trudnego okresu powojennego dla Stadniny w Michałowie było łatwiejsze niż dla innych hodowli, gdzie głównym celem hodowli było uzyskanie konia do pracy w polu. 
W 1973 roku Stadnina Michałów odnotowała swój pierwszy sukces na pokazie w Verden, gdzie klacz Estebna została Czempionką Europy.
Wydarzenie to dało początek wielkich sukcesów dla hodowli koni czystej krwi arabskiej w Michałowie. Michałowskie araby wielokrotnie zdobywały i dalej zdobywają tytuły czempionów Polski, Europy, USA i Świata. 
W ostatnich latach Michałów odnosi zdecydowanie najwięcej zwycięstw w kraju.

daw mag grand prix DAW MAG, SIODŁO JEŹDZIECKIE GRAND PRIX

Gdzie znajduje się Stadnina Michałów?

Słynna stadnina koni czystej krwi arabskiej Michałów zlokalizowana jest w województwie Świętokrzyskim w miejscowości Michałów. 

Hodowla koni w Michałowie  

Czym zajmuje się Stadnina koni Michałów?

Stadnina koni Michałów jest znana na całym świecie z hodowli wspaniałych koni czystej krwi arabskiej w typie saklawi. Utrzymuje ona też małe stado (ok. 20) koni małopolskich o rzadkiej maści tarantowatej oraz kilkanaście kucy szetlandzkich (o wzroście do 100 cm). Ponadto posiada dwa stada bydła mlecznego: rasy jersey i czarno-białej z dużym dolewem holsztyno-fryza, łącznie 670 sztuk. Ogólna powierzchnia gruntów stadniny wynosi 658 ha, w jej skład wchodzą Gospodarstwo Michałów i Gospodarstwo Lubcza. Użytki rolne zajmują powierzchnię 628 ha, w tym 96 ha pastwisk, 129 ha łąk trwałych i 403 ha gruntów ornych.

Saklawi - typ koni czystej krwi arabskiej hodowany w Stadninie Michałów 

Konie arabskie hodowane w Michałowie od początku reprezentowały przeważnie typ saklawi.
Wierzchowce w tym typie były nieco wyższe niż araby w innych stadninach, urodziwe oraz najczęściej siwe. 
Saklawi jest jedną z pięciu głównych linii koni arabskich uznanych przez Beduinów za czystą, Al Khamsa.
Wybrana przez Ruwallahs i Anizzahs, dwa koczownicze plemiona Pustyni Arabskiej, linia ta została kilkakrotnie importowana do Egiptu w dziewiętnastym i dwudziestym wieku i do dziś jest hodowana w Arabii Saudyjskiej i Iranie. W typie „żeńskim” konie Saklawi słyną ze swojego piękna, finezji i wytrzymałości przewyższającej inne rasy koni arabskich. Importowane do Europy Środkowej od początku XIX wieku, wpłynęły na kilka innych lokalnych ras koni, w szczególności koni rasy Lipicańskiej, Shagya i Gidran.

DAW-MAG Prezenterka z uwiązem

DAW-MAG Prezenterka z uwiązem

Najsławniejsze konie w historii Stadniny Michałów  

Kwestura (ur. w 1995 r.) – kasztanowata klacz czystej krwi arabskiej polskiej hodowli ze stadniny koni w Michałowie. Córka ogiera Monogramm i klaczy Kwesta po Pesenniku, prawnuczka ogiera Bask. zdobyła tytuły: Narodowej Czempionki Polski Koni Arabskich Czystej Krwi w kategorii klaczy młodszych (1996), Czempionki Świata (Paryż 2007), Czempionka USA (Luisville 2002), Czempionka Europy (Vilhelmsborg 2000) i zdobywczyni Pucharu Narodów (Akwizgran 1999).10 sierpnia 2008 r., podczas aukcji XXXIX Pride of Poland klacz Kwestura sprzedana została za 1 milion 125 tys. euro. To najwyższa cena jaka kiedykolwiek osiągnięta została za konia na aukcji w Janowie Podlaskim. Kupił ją nabywca z Bliskiego Wschodu.

Druid - syn derbistki Dalidy - to wręcz rewelacyjny koń wyścigowy. Biegał przez 3 sezony 1996-1998, łącznie 15 razy. 13 razy był pierwszy (Nagroda Sambora, Porównawcza - dwukrotnie, Ofira, Kabareta, Janowa-Przychówku, Derby, Europy - dwukrotnie, Figaro) oraz tylko 2 razy był drugi (Nagroda Białki, Porównawcza). To bezsprzecznie najwybitniejsza kariera wyścigowa w powojennej Polsce.

Najdroższe konie w historii Stadniny Michałów  

klacze:

EJRENE klacz gniada Gazal Al Shaqab Emocja/Monogramm 440.000 euro
PIACENZA klacz siwa QR Marc Primawera/Emigrant 475.000 euro
FALLADA klacz kaszt. Monogramm Fanaberia/Probat 465.000 euro
KWESTURA klacz kaszt. Monogramm Kwesta/Pesennik 1.125.000 euro

ogiery:  

DRUID ogier gniady Wojsław Dalida/Probat 500.000 euro 
DEFICYT ogier gniady Algomej Dewiza/Negatiw 609.000 euro

Wyścigi koni arabskich z Michałowa 

W dniu 10 grudnia 1926 roku zapadła uchwała zapoczątkowania wyścigów dla koni arabskich w Polsce. Swój początek miały one w 1927 roku. 
Po 2 wojnie światowej wyścigi dla koni arabskich odbywały się najpierw na Torze Wyścigów Konnych we Wrocławiu i Warszawie, potem już tylko na Służewcu w Warszawie, a od 2003 roku ponownie we Wrocławiu. Sporadycznie konie biegały w Sopocie.
Wyścigi konne są próbą dzielności dla koni. Konie arabskie oddawane są na tory w wieku 2,5 lat i biegają  tam zwykle dwa, a czasem nawet 3 sezony. 

Najważniejsze wygrane gonitwy koni arabskich z Michałowa: 

Derby Arabskie - 10 razy (9 razy konie hodowli Michałowa),
Oaks Arabskie - 16 razy (14 razy konie hodowli Michałowa),
Nagroda Porównawcza - 16 razy (15 razy konie hodowli Michałowa).
Nagroda Janowa (Przychówku) - 7 razy,
Nagroda Europy - 3 razy.

DAW-MAG Siodło jeździeckie HUBERT wszechstronne, standard

Najlepsze wyścigowe konie arabskie z Michałowa: 

Gepard - syn derbisty Pamira - biegał 3 sezony 1994-1996. Ogółem na 18 startów: 6xI (Derby, Porównawcza), 7xII (Nagroda Sambora, Kabareta - dwukrotnie, Kurozwęk, Michałowa), 1xIII (Nagroda Porównawcza), 1xIV (Nagroda Europy), 1xV.
Druid - syn derbistki Dalidy - to wręcz rewelacyjny koń wyścigowy. Biegał przez 3 sezony 1996-1998, łącznie 15 razy. 13 razy był pierwszy (Nagroda Sambora, Porównawcza - dwukrotnie, Ofira, Kabareta, Janowa-Przychówku, Derby, Europy - dwukrotnie, Figaro) oraz tylko 2 razy był drugi (Nagroda Białki, Porównawcza). To bezsprzecznie najwybitniejsza kariera wyścigowa w powojennej Polsce.
Wiliam - kolejny doskonały kon wyścigowy, startujący w sezonach 1998-2000. W pierwszym roku startował 5 razy wygrywając wszystkie gonitwy (Nagroda Próbna, Europejczyka, Białki, Sambora, Porównawcza). W Porównawczej jako trzylatek wygrał z samym Druidem - wówczas pięcioletnim! W drugim roku (1999) na trzy starty 2 razy był pierwszy (Nagroda Janowa-Przychówku, Derby) i raz drugi (Nagroda Europy). W sezonie 2000 do lipca startował trzykrotnie i raz był pierwszy (Nagroda Kurozwęk).

Przepiękne konie czystej krwi arabskiej hodowli Stadniny Michałów są chlubą dla naszego kraju. 

 

Na blogu internetowego sklepu jeździeckiego Kashtan znajdziecie ciekawe wpisy o tematyce hippicznej i hodowlanej. 

 

Źródła: 

www.stadninamichalow.pl
"Hodowla koni" - Pruski Witold 

 

Autor: Wiktor Zalewski  

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl