sklepjezdziecki Jak dołączyć nowego konia do stada?
Jak dołączyć nowego konia do stada?

Jak dołączyć nowego konia do stada?  

 

Jak zachowują się konie w stadzie? Jak łączyć konie w stadzie? Jak dopuszczać nowego konia do stada? Jak łączyć nowego konia ze stadem? Jakie są metody wprowadzania nowego konia do stada? 

 

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się bardzo ważną kwestią jaką jest wprowadzanie nowego konia do stada. 
Kupiliście konia i chcecie go wpuścić do nowych koni w stajni, lub zmieniacie pensjonat i szukacie bezpiecznej metody połączenia Waszego rumaka z pozostałymi? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule. 

Dołączanie nowego konia do stada 

Zanim przejdziemy do sedna sprawy, jakim jest wpuszczenie wierzchowca do grupy obcych dla niego koni, powinniście dowiedzieć się jak działa stado koni. 

Czym jest stado koni i jak funkcjonuje?

Pamiętajcie, że koń to zwierzę stadne, które musi mieć towarzystwo innych koni. Bez kompanów jego dobrostan oraz zdrowie psychiczne i fizyczne będzie zaburzone. Dlatego na początek przedstawimy Wam jak zachowują się konie w stadzie, aby dobrze poznać jego naturę.
Konie porozumiewają się ze sobą za pomocą rżenia, sapania, parskania i kwiczenia. Głośne rżenie wydawane jest, gdy konie nie mogą się nawzajem zobaczyć, a pojawia się konieczność przekazania jakiejś informacji, bądź gdy dany osobnik oddali się zbytnio od stada. Ciche rżenie następuje, gdy konie się witają. Parskają gdy są zadowolone. Natomiast konie kwiczą często gdy zdenerwuje je inny koń i np. próbują go kopnąć, bądź ugryźć.
W stadzie konie porozumiewają się też za pomocą dotyku, wzajemnie się obwąchując.
Gdy konie znają się i lubią często nawiązują kontakt nosami, gdy są sobie obce czasem stukają kopytem o ziemię wyrażając niepokój, gdy się nie lubią kładą uszy, gryzą się, kopią.

Hierarchia w stadzie koni 

W naturze stado koni składa się z kilkunastu osobników i to klacz alfa jest przywódcą. Inne konie traktują ją z szacunkiem. Zadaniem ogierów na wolności jest utrzymywanie grup klaczy w całości i zapładnianie ich, utrzymywanie ładu oraz ochrona stada przed niebezpieczeństwem. W warunkach hodowanych wiodą samotne życie, nie mając dostępu do klaczy, pobiera się od nich nasienie i nawet podczas zapłodnienia nie mają kontaktu z drugim koniem. Wypuszczanie ich z wałachami często prowadzi do bójek i kontuzji, dlatego jest to bardzo rzadko praktykowane. Wałachy w współczesnym stajennym stadzie odgrywają rolę ogierów na wolności. Ścigają się, popisują, walczą dla zabawy. Niektóre wałachy dobrze dogadują się z klaczami, inne wciąż wchodzą w ich przestrzeń osobistą, wtedy występuje wiele konfliktów i trzeba je wypuszczać osobno. Jeśli okoliczności na to pozwalają, niektóre wałachy mogą tworzyć własne wspólnoty rodzinne z klaczą i jej źrebięciem.

Rodzaje współczesnych stad koni 

Stado mieszane koni

Występują w nim klacze i wałachy.

Stado wałachów 

Składa się tylko z wykastrowanych osobników koni płci męskiej. 

Stado klaczy 

Stanowią go same klacze i klacze ze źrebakami. 

emy probiotyk dla koni EMY Efektywne mikroorganizmy dla koni 1 litr

Jak dołączyć nowego konia do stada?  

Istnieje kilka metod dołączania nowego konia do stada, a która jest najskuteczniejsza, zależy od warunków panujących w danej stajni i charakteru zwierząt. Wiele osób po prostu od razu dołącza nowego konia do innych i pozwala im to samym załatwić, co nie zawsze jest bezpieczne. Inni dają się wierzchowcowi zaaklimatyzować wcześniej. Jeżeli zmieniacie stajnie warto wcześniej spytać właściciela w jaki sposób łączy nowe rumaki z pozostałymi, byście mogli się przygotować psychicznie. Jeżeli dana metoda nie będzie Wam odpowiadała zaproponujcie własne rozwiązanie. 

My teraz przedstawimy Wam jakie są sposoby łączenia nowego konia ze stadem. 

1. Stopniowe zapoznawanie nowego konia z każdym członkiem stada

Najbardziej popularnym sposobem wprowadzenia nowego członka stada jest wypuszczenie przybysza z innymi końmi, pojedynczo i dodawanie kolejnych. To daje koniowi czas na związanie się z jednym lub dwoma wierzchowcami naraz i z liderem dodanym dopiero na końcu. 
Na początku puszczacie nowego rumaka z takim o łagodnym usposobieniu, by mógł bez większego stresu i zbędnych bijatyk przyzwyczaić się do nowego miejsca. Kolejnego konia możecie dopuścić na drugi dzień, lub w tym samym, jeśli te dwa nie wykazują do siebie zachowań agresywnych i nie są spanikowane. Wierzchowca który ma najmocniejszą pozycję w stadzie dopuszczacie dopiero, jak reszta zapozna się z nowym. 
Wasz koń został w pełni przyjęty do stada, gdy wszystkie pasą się razem, a kłótnie ustały. Zawsze istnieje niewielkie ryzyko zranienia jednego konia przez drugiego, nawet po zakończeniu procesu łączenia stada. Ściganie i inne podekscytowane zachowania powinny zakończyć się, gdy nowy koń zostanie zaakceptowanym członkiem stada.

daw mag grand prix DAW MAG, SIODŁO JEŹDZIECKIE GRAND PRIX

2. Wypuszczanie nowego konia na osobny padok zlokalizowany blisko stada

Niektórzy właściciele koni decydują się na stopniowe wprowadzanie nowego członka do stada. Obejmuje to utrzymywanie konia w polu widzenia, ale nie w odległości dotykającej istniejącego stada. Najlepiej puścić nowego rumaka na osobny padok, zlokalizowany blisko wybiegu. Po tym, jak konie przyzwyczają się do siebie, oglądając się codziennie na sąsiednich wybiegach, można je nareszcie połączyć. To, że konie były tuż obok siebie i miały dużo czasu, by powąchać nosy, nie oznacza, że nie będzie żadnego piszczenia, gryzienia, kopania lub galopowania, gdy nowy koń zostanie wprowadzony z innymi. Przede wszystkim sposób ten jest bardziej bezpieczny pod tym względem, że konie widziały już się wcześniej i nowy osobnik przesiąknął już zapachem stajni. Wpuszczenie go nie będzie tak ryzykowne, jak w przypadku łączenia koni w tym samym dniu. 

3. Pozostawienie nowego konia na parę dni w boksie by "przeszedł" zapachem stajni 

Kolejną metodą dołączania nowego rumaka do stada jest, wcześniejsze pozostawienie go na parę dni w boskie, by przyzwyczaił się do miejsca i by "przeszedł" zapachem stajni. Tu należy pamiętać, by zapewnić ruch wierzchowcowi, wypuszczać go na ujeżdżalnię, lonżować go, zabierać na spacery po terenie stajni. Dzięki temu konik oswoi się z nowym miejscem i stanie się bardziej pewniejszy, zanim zacznie puszczać się go z innymi końmi. 

EGGERSMANN Musli dla koni bez owsa 
F-MUSLI, 30 kg
/

4. Wpuszczenie od razu po przyjeździe nowego konia do stada 

Jest to najprostszy sposób łączenia koni, z tymże należy wiedzieć, że najbardziej niebezpieczny. Zwykle najlepiej działa na koniach, które są znane jako naśladowcy, a nie liderzy stada. Niektóre konie, często nowo przybyłe, zostają pogryzione, pokopane i pogonione. Ważne tu jest by padok na którym zwierzęta są łączone był duży, tak długo, jak wszyscy mają dużo miejsca na zejście z drogi, stado zwykle zapoznaje się z minimalnym zamieszaniem, a nowy członek bez problemu przyjmuje swoją „przypisaną” pozycję w grupie. Jeśli nowicjusz jest bardzo asertywny i uważa, że powinien zostać nowym liderem, może to wywołać zamieszanie i bójki w stadzie. Ważne jest, aby zachować czujność, aby oddzielić nowego członka stada, zanim ktoś zostanie ranny. Czasami zdarza się tak, że konie które są dość dominujące - nie mogą żyć razem bezpiecznie i trzeba je odseparować.  

 

Źródła: 

"Jeździec w świecie koni", wyd. Akademia Jeździecka

 

Autor: Wiktor Zalewski 

 

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl