sklepjezdziecki Najczęstsze urazy i choroby koni spowodowane ich złym użytkowaniem
Najczęstsze urazy i choroby koni spowodowane ich złym użytkowaniem

Najczęstsze urazy i choroby koni spowodowane ich złym użytkowaniem 

 

Jakie choroby koni są spowodowane ich złym użytkowaniem? Jakie urazy u koni może spowodować źle dopasowane siodło? Jakie są choroby i urazy spotykane u koni? Co powoduje u konia źle dobrane siodło?   

 

Urazy i choroby koni spowodowane ich złym użytkowaniem 

Czy wiecie, że najczęstsze urazy koni, powodujące wykluczenie ich z pracy pod siodłem są spowodowane złym użytkowaniem i pielęgnacją?
Konie to bardzo delikatne zwierzęta, które wymagają dużej uwagi i wiedzy. My jako ich opiekunowie mamy obowiązek zajmować się ich zdrowiem najlepiej jak potrafimy. Niestety zdarza się tak, że z powodu braku wiedzy zaburzone są podstawowe potrzeby konia z zakresu pielęgnacji.
W związku z nieodpowiednim użytkowaniem koni, możemy spotkać się z chorobami i obrażeniami, które wyłączą nasze konie z treningu. Najczęstszymi kontuzjami z jakimi możemy się spotkać są m.in. bolesność grzbietu, kulawizna, RAO, otarcia skóry, gruda, zagwożdżenie, gnicie strzałki, kolka.

Urazy i choroby koni spowodowane złą pielęgnacją i niepoprawnym siodłaniem konia

Każdego dnia musimy być dokładni i sumienni w oporządzaniu naszych rumaków. Każda najmniejsza czynność wykonana w nieprawidłowy sposób może doprowadzić do bolesnych urazów i chorób tych zwierząt.

Przed każdym treningiem, każdy jeździec ma obowiązek przygotować swojego konia do jazdy w prawidłowy i staranny sposób. Jakiekolwiek niepoprawne oporządzenie konia może spowodować otarcia skóry bądź obrzęk tkanek w okolicach kłębu lub grzbietu. Przyczyną tego urazu może być również nieprawidłowe dopasowanie siodła lub popręgu. Najczęstszymi objawami jest wrażliwość na nasz dotyk. Przy uszkodzeniu skóry należy stosować okłady chłodzące, a przy mniejszych naruszeniach stosuje się różnego rodzaju glinki i maści. Aby zapobiec nawracaniu się schorzenia, powinniśmy zadbać o doczyszczenie miejsc na których będą leżeć skórzane elementy. Należy kontrolować stan naszego sprzętu i akcesoriów do czyszczenia koni. Należy co jakiś czas udać się do sklepu jeździeckiego i wymienić podstawowe szczotki dla koni. 

Choroby i urazy koni spowodowane źle dobranym siodłem 

Niedopasowane siodło to przyczyna wielu problemów z naszymi wierzchowcami zarówno podczas jazdy, jak i zabiegów pielęgnacyjnych i siodłania.

Skutki jeżdżenia w ciasnym, wąskim, za szerokim i niedopasowanym siodle na koniu są bardzo kosztowne i urazogenne, oto jedne z nich:

Bolesność grzbietu konia,
Nadbudowane mięśnie w dolnej części szyi zwierzęcia, 
Sztywny grzbiet i liczne otarcia na nim, 
“Uciekanie” spod jeźdźca,
Napięte mięśnie brzucha,
Kissing spine (objaw tzw. “całujących” się wyrostków kolczystych),
Nierównomierne plamy potu na czapraku,
Biała sierść w okolicy kłębu i łopatek konia, 
Zgrzytanie zębami, kładzenie uszu,
Niespokojne stanie przy siodłaniu,
Nawet stawanie dęba, brykanie,
Nerwowe gryzienie wędzidła,
Rzucanie głową i problemy z kontaktem,
Niechęć do ruchu na przód,
Brak zaangażowania zadu,
Odmowa skakania,
Czterotaktowy galop,
Problemy z czystością chodów,
Opuchnięcie grzbietu,
Kulawizna. 

Aby uniknąć tych przykrych skutków, jakie niesie ze sobą jazda w źle dobranym siodle na konia, warto zainwestować w przyjazd profesjonalnego Saddle-fittera i dobranie siodła na miarę. Dobrze dopasowane siodło to komfort podczas każdej jazdy dla konia i jeźdźca. Dzięki inwestycji w siodło na miarę unikniemy wysokich kosztów leczenia urazów spowodowanym złym siodłem.

daw mag grand prix DAW MAG, SIODŁO JEŹDZIECKIE GRAND PRIX

Urazy i choroby koni spowodowane niewłaściwą pielęgnacją kopyt 

Kolejnym elementem, równie ważnym w pielęgnacji koni jest regularne dbanie o kopyta. Kopyta koni są fundamentem do ich prawidłowego funkcjonowania. Aby zadbać o nogi naszego czworonożnego przyjaciela, obowiązkowo trzeba pamiętać o codziennym czyszczeniu boksów lub stanowisk, w których się znajduję. Brudna ściółka w boksie powoduję bakteryjne rozkładanie rogu strzałek. Dodatkowo, brak regularnej pielęgnacji kopyt utrudnia ich leczenie. Zaniedbanie środowiska koni może objawiać się bolesną podeszwą kopyta, smolistą wydzieliną oraz kulawizną. W celu wyleczenia schorzenia należy zapewnić koniowi czysty boks, ruch oraz regularnie i sumiennie czyścić kopyta, a co 6 tygodni sięgnąć po telefon do kowala, który w prawidłowy sposób zajmie się nogami zwierzaka. Nie poleca się samemu wykonywać usług takich jak podkuwanie bądź piłowanie kopyt bez doświadczenia, ponieważ może to grozić zranieniem konia.
Jest to kolejny uraz wynikający z niewiedzy właściciela. Zalecane jest, aby korzystać z usług sprawdzonego kowala, który zapewni nam odpowiednią opiekę nad koniem. W innym przypadku możemy wyrządzić koniowi krzywdę poprzez nadmierne spiłowanie martwej tkanki kopyta, ale także podczas podkuwania możemy wbić gwoździa zbyt głęboko. W rezultacie doprowadzimy do kulawizny konia jak i do złych wspomnień z podnoszeniem nóg.

Choroby koni spowodowane złym odżywianiem  

Poza urazami zewnętrznymi, w bardzo prosty sposób możemy zaburzyć jego zdrowie związane z odpowiednim odżywianiem. Konie to zwierzęta stepowe, które mają potrzebę ruchu w celu odnajdywania małych porcji paszy. Konie udomowione otrzymują pasze w stajniach, dobrane odpowiednio do ich wagi, rasy, ciężaru, pory roku i do wysiłku, jakie wkładają w pracę pod siodłem. Brak wiedzy w tym zakresie powoduję chorobę układu pokarmowego – kolkę. Przyczyną są przeładowanie żołądka, nagła zmiana w składzie paszy treściwej, podanie złej jakości siana, przemarzniętych warzyw lub spleśniałych owoców (jabłka), chleba. Przejawami morzyska są bicie tylnymi nogami o brzuch, natarczywe obserwowanie brzucha, tarzanie się i kładzenie, pocenie się bez większego wysiłku. Kolka to bardzo poważna choroba, która może doprowadzić nawet do śmierci konia. Przy pierwszych objawach należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Do czasu jego przybycia nie należy pozwalać koniowi na kładzenie się oraz ważne jest oprowadzanie go w ręku. W skład zapobieganiu tej dolegliwości wchodzą: zapewnianie regularnego ruchu, systematyczne kontrolowanie jakości paszy, indywidualne ustalanie dawki pokarmowej.
Każdy miłośnik koni rozumie potrzeby konia oraz dostarcza mu wszystko, aby zwierzę mogło się odpowiednio rozwijać.

emy probiotyk dla koni EMY Efektywne mikroorganizmy dla koni 1 litr

Choroby układu oddechowego koni, spowodowane niewłaściwym utrzymaniem zwierząt 

Zamykanie koni na cały dzień w stajni, rzadkie sprzątanie, podawanie zapylonych, słabej jakości pasz przyczynia się do powstawania RAO u koni. RAO to alergiczna choroba układu oddechowego wierzchowców. Objawia się kaszlem, dusznością, wyciekiem białej, żółtej, zielonkawej wydzieliny z nozdrzy koni w wyniku kontaktu z alergenem. Także zamiatanie i ścielenie przy koniach wywołuje u nich reakcje alergiczne, które powodują zaburzenia w dolnych drogach oddechowych.
W przewiewnej dobrze wentylowanej, zadbanej i czystej stajni, gdzie konie mają sprzątane boksy codziennie, w czasie gdy są puszczone na padoki, występowanie tej choroby jest bardzo rzadkie.  

witamina c HorseLine Witamina C dla koni

 

Należy pamiętać, że jeździectwo jest sportem prężnie rozwijającym się w dzisiejszych czasach. Ludzie, nie mający kiedyś pojęcia o możliwości pracy z końmi, dostali możliwość zajęcia się tak cudownymi zwierzętami. W naszych rękach spoczywa odpowiedzialność za zdrowie i dobrą kondycję naszych koni. Musimy uczyć młodych pasjonatów jazdy konnej jak postępować z tymi zwierzętami, aby nie wyrządzić im krzywdy.

 

www.siodlonamiare.pl 

sklepjezdzieckiNewsletter

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na PIERWSZE ZAKUPY :) Otrzymasz specjalny kod e-mailem.

sklepjezdziecki do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl